ZDrogi.pl

Jak dobrać boks dachowy do samochodu?

26 Maja 2022

Autor tekstu:

Redaktor zDrogi.pl

Boks dachowy to najłatwiejszy sposób na powiększenie przestrzeni ładunkowej samochodu. Dobierając go do swojego auta, trzeba przestrzegać kilku uniwersalnych zasad. Doświadczenie uczy, że w samochodzie nie da się mieć zbyt dużego bagażnika. Przed rodzinnym wyjazdem na urlop każdy centymetr sześcienny przestrzeni ładunkowej jest na wagę złota. Najprostszym sposobem na jej zwiększenie, jest zakup bagażnika dachowego, tzw. boksu.

Boks dachowy można kupić do niemal każdego auta

Nie musi to być kombi z relingami dachowymi – różne systemy mocowania bagażników bazowych pozwalają na montaż boksu na dachu każdego samochodu. Oczywiście poza kabrioletem.

Tak, bagażników bazowych, bo boks trzeba mieć do czego założyć – planując jego zakup, trzeba pamiętać, że potrzebne będą jeszcze odpowiednie stopy, dopasowane do sposobu mocowania przewidzianego przez producenta auta, oraz belki.

Wybór boksu dachowego zależy od kilku elementów takich jak:

  • Przewidywany sposób montażu

Jeśli posiadamy już bagażnik bazowy, bo np. korzystamy z niego do wożenia rowerów czy nart, trzeba go uwzględnić przy zakupie boksu, bo od rodzaju belek bagażnika bazowego zależy jaki system mocowania „trumny” będzie odpowiedni. Czy będzie to montaż w rowku T (w przypadku płaskich belek aluminiowych), czy za pomocą obejm w kształcie litery U (w przypadku belek stalowych), czy może za pomocą sterowanych pokrętłami „łapek”.

  • Wielkość samochodu

Wielkość auta, a w zasadzie dachu, determinuje, jak wielki boks dachowy możemy na nie założyć. W przypadku samochodów o nadwoziach typu hatchback, SUV czy kombi, „trumna” nie powinna wystawać z tyłu auta, bo uniemożliwi unoszenie pokrywy bagażnika. Bagażnik nie powinien też wystawać więcej niż kilkanaście centymetrów nad przednią szybę, bo będzie znacznie zwiększał opory powietrza, a co za tym idzie – wpływał negatywnie na zużycie paliwa.

  • Wytrzymałość dachu

Producent określa, z jakim obciążeniem może sobie bezpiecznie poradzić dach samochodu. Zwykle boksy dachowe mogą „udźwignąć” 50 lub 75 kg bagażu, ale porównując tę wartość z możliwościami samochodu, trzeba uwzględnić jeszcze masę samego boksu oraz bagażnika bazowego. Co więcej, należy pamiętać, że „udźwig” bagażnika nie jest tożsamy z jego wielkością – można kupić wielką „trumnę” np. o pojemności 500 litrów, przeznaczoną do wożenia bagażu o masie do 50 kg, a są i małe bagażniki, które sprawnie poradzą sobie z 75 kg bagażu.

  • Sposób otwierania boksu

Producenci coraz częściej proponują rozwiązania, dzięki którym boks otwiera się z obu stron, albo np. od tyłu do przodu. Takie rozwiązanie zwiększa praktyczność bagażnika, bo pozwala na załadunek z każdej strony auta.

Istotne są także takie elementy, jak certyfikaty jakości i atesty, potwierdzające bezpieczeństwo przewożonego bagażu, prędkość maksymalna, z jaką można się poruszać z danym boksem na dachu, czy zabezpieczenie przed kradzieżą bagażnika, jak i jego zawartości.

W razie wątpliwości, czy dany boks dachowy będzie pasował do naszego auta, warto zasięgnąć opinii ekspertów – np. konsultantów sklepu internetowego Inter Cars. Pomogą oni dobrać odpowiedni produkt do każdego pojazdu, uwzględniając potrzeby i możliwości finansowe klienta.

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd
Czytaj więcej >

Porady

Za naklejki na samochodzie możesz dostać mandat. Nie wszystkie są dozwolone
Czytaj więcej >

Porady

Na tej „zagadce” poległo wielu kierowców. Wiedziałbyś, kto ma pierwszeństwo?
Czytaj więcej >

Porady

Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?
Czytaj więcej >

Porady

Prawo jazdy z kodem 78. Sposób na szybki i prostszy egzamin
Czytaj więcej >

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo
Czytaj więcej >
Redaktor zDrogi.pl

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Porady

Porady

Artykuł Sponsorowany

Długoterminowy wynajem auta
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

3 najważniejsze wady i zalety aut elektrycznych
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Wybieramy pokrowiec na skuter. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Na jaki okres zawierana jest umowa ubezpieczenia AC?
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Tuning samochodowy - coraz popularniejszy w Polsce
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Czym jest kolumna MacPhersona?
Czytaj więcej >