ZDrogi.pl > Porady > Fotelik samochodowy z ISOfix czy montowany pasami?
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 30.06.2023 11:27

Fotelik samochodowy z ISOfix czy montowany pasami?

None
Materiał partnera

Montaż fotelika samochodowego jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa naszym dzieciom w trakcie podróży samochodem. Jednak na rynku istnieje wiele różnych systemów mocowania fotelików, co często budzi wątpliwości i trudności wyboru. Jedną z najczęstszych dylematów jest wybór pomiędzy fotelikiem z systemem ISOfix, a takim, który montowany jest przy użyciu pasów bezpieczeństwa. W tym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości i przedstawić wady i zalety obu systemów montażu.

Różne systemy mocowania fotelików samochodowych

Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru fotelika samochodowego, warto bliżej przyjrzeć się dostępnym systemom mocowania. Najbardziej popularne i powszechnie stosowane są foteliki montowane przy użyciu pasów bezpieczeństwa oraz te z systemem ISOfix.

Isofix – co to właściwie jest?

ISOfix to system mocowania fotelików samochodowych, który zyskał dużą popularność ze względu na swoją prostotę i skuteczność. Składa się on z metalowych zaczepów zamontowanych w samochodzie oraz specjalnych zatrzasków na foteliku, które zapewniają stabilne połączenie z zaczepami.


W samochodach wyposażonych w system ISOfix, zaczepy znajdują się najczęściej na tylnej kanapie oraz na przednim fotelu pasażera. Do fotelika przymocowane są specjalne zaczepy w postaci ramion. Po ustawieniu fotelika na siedzeniu samochodu, ramiona zostają wprowadzone w zaczepów ISOfix, co zapewnia stabilne połączenie.


Ważnym elementem w systemie jest także punktowa noga, która opiera się o podłogę samochodu. Noga ta dodatkowo wzmacnia stabilność fotelika i minimalizuje ryzyko ruchu w przypadku nagłego hamowania czy kolizji. System ISOfix jest bardzo intuicyjny i prosty w użyciu. Dzięki niemu montaż fotelika staje się znacznie łatwiejszy i bardziej skuteczny niż tradycyjne mocowanie przy użyciu pasów bezpieczeństwa.

Zalety i wady isofix

Jak każdy system montażu, ISOfix posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Należy jednak zaznaczyć, że zalety znacząco przeważają nad wadami.


Zalety ISOfix:
Prostota montażu: System ten jest bardzo łatwy w użyciu i nie wymaga skomplikowanych czynności czy regulacji. Wystarczy odpowiednio ustawić fotelik na siedzeniu samochodu, wprowadzić ramiona zaczepowe do zaczepów i system sam się zablokuje. 
Stabilność i bezpieczeństwo: zapewnia bardzo stabilne połączenie pomiędzy fotelikiem a samochodem. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko ruchu czy przesunięcia fotelika podczas jazdy. System ISOfix zwiększa także skuteczność pasów bezpieczeństwa, ponieważ zapobiega przemieszczaniu się fotelika na boki w przypadku nagłego skrętu czy zahamowania. 
Wygodny i szybki montaż: Dzięki prostocie i intuicyjnemu działaniu systemu, montaż fotelika staje się szybki i wygodny. Nie trzeba martwić się o poprawne zapięcie pasów czy o ich odpowiednie napięcie. 
Większa ochrona: Ze względu na stabilne połączenie i niskie ryzyko ruchu, foteliki ISOfix zapewniają większą ochronę w przypadku wypadków czy kolizji. Badania wykazują, że ISOfix zmniejsza ryzyko urazu główki o 33% w porównaniu do tradycyjnego mocowania na pasy bezpieczeństwa. 


Wady ISOfix:
Ograniczony wybór fotelików: Nie wszystkie samochody są wyposażone w system ISOfix, co może ograniczać wybór odpowiedniego fotelika. Dlatego warto upewnić się, czy nasz samochód posiada ten system, zanim zdecydujemy się na zakup fotelika. 
Wyższa cena: Foteliki samochodowe z systemem ISOfix są często nieco droższe od tych montowanych przy użyciu pasów bezpieczeństwa. Jednak warto zauważyć, że większa ochrona, wygoda i prostota montażu wynagradzają tę różnicę w cenie. 


Podsumowując, ISOfix jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej efektywnych systemów montażu fotelików samochodowych. Zapewnia prostotę montażu, stabilne połączenie, większą ochronę i wygodę. Warto zainwestować w fotelik z tym systemem mocowania, jeśli nasz samochód je posiada. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od wybranego systemu, należy zawsze dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, aby zapewnić bezpieczny montaż fotelika dla naszego dziecka.

Na pasy samochodowe czy na isofix? Jak zamontować fotelik samochodowy?

Decyzja dotycząca wyboru systemu montażu fotelika samochodowego może być trudna, ponieważ oba mają swoje wady i zalety. Ostatecznie wybór zależy od naszych preferencji, wygody oraz rodzaju samochodu, którym podróżujemy. Poniżej przedstawiamy kilka porównań, które mogą pomóc podjąć decyzję:


Montaż na pasy bezpieczeństwa:
• Jest bardziej wszechstronny i można go używać w większej liczbie samochodów. 
• Pasuje do starszych samochodów, które nie są wyposażone w system ISOfix. 
• Często jest tańszą opcją, ponieważ foteliki z montażem na pasy bezpieczeństwa są zazwyczaj mniej kosztowne. 
• Może być bardziej czasochłonne i skomplikowane w montażu, zwłaszcza dla osób nieprzyzwyczajonych do tego procesu. 
• Może wymagać regularnego sprawdzania i regulacji, aby zapewnić odpowiednie napięcie pasów. 


Montaż na ISOfix:
• Jest łatwiejszy i szybszy w montażu, co jest zaletą dla osób często podróżujących z dziećmi. 
• Zapewnia większą stabilność i bezpieczeństwo, ponieważ system ISOfix minimalizuje ryzyko ruchu czy przesunięcia fotelika. 
• Wymaga samochodu wyposażonego w system ISOfix, co może ograniczać wybór odpowiedniego fotelika. 
• Może być nieco droższy od fotelików montowanych na pasy bezpieczeństwa. 

fotelik-samochodowy-besafe-isofix.jpg

Czy foteliki Isofix są bezpieczniejsze od montowanych na pasach?


Wielu rodziców zastanawia się, czy foteliki montowane przy użyciu ISOfix są bezpieczniejsze od tych, które mocuje się na pasach samochodowych. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Obie metody montażu mogą zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa, o ile są przestrzegane odpowiednie wytyczne dotyczące montażu. Istotne jest również, aby wybrać fotelik, który spełnia normy bezpieczeństwa i posiada niezbędne certyfikaty.


Bezpieczny montaż fotelika – o czym musisz pamiętać?


Niezależnie od wybranego systemu montażu, istnieją pewne ogólne zasady, których należy przestrzegać, aby zamontować fotelik samochodowy w sposób bezpieczny. Przede wszystkim, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi fotelika i samochodu, aby odpowiednio przypasować fotelik do siedzenia i zapewnić odpowiednie naprężenie pasów. Ponadto, należy upewnić się, że fotelik jest odpowiednio zabezpieczony przed ruchem czy przesunięciem się w trakcie jazdy.


Więcej informacji o fotelikach samochodowych z baza ISOfix od BeSafe znajdziesz tu: https://www.besafe.com.pl/news/wazna-informacja-o-fotelikach-dla-niemowlakow-i-isofix