ZDrogi.pl > Porady > Na jaki okres zawierana jest umowa ubezpieczenia AC?
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 01.12.2022 13:20

Na jaki okres zawierana jest umowa ubezpieczenia AC?

young-man-formal-clothes-is-near-brand-new-expensive-car
freepik.com

Chcesz rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej o AC? Zastanawiasz się, przez jak długi okres będzie obowiązywać polisa? Dowiedz się, na ile podpisywana jest umowa ubezpieczeniowa i sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na taką opcję.

Na polisę AC nie decydują się wszyscy kierowcy. Powodem jest brak obowiązku jej posiadania oraz dość wysoka cena. Warto jednak mieć świadomość, że zapewnia ona znacznie szerszy zakres ochrony, niejednokrotnie pozwalając na uniknięcie sporych wydatków związku z koniecznością „likwidacji szkody” we własnym zakresie.

Ubezpieczenie AC – na czym polega?

Autocasco (w skrócie AC) to nieobowiązkowa polisa komunikacyjna. Swoim zakresem obejmuje te zdarzenia drogowe, których nie uwzględnia ubezpieczenie OC.

Ubezpieczyciel zobowiązuje się przejąć finansową odpowiedzialność za:

  • uszkodzenie auta na skutek zderzenia z innym pojazdem, obiektem, zwierzęciem;

  • uszkodzenie samochodu na skutek oddziaływania żywiołów;

  • kradzież z włamaniem,

  • akty wandalizmu – spowodowane nawet przez nieznanych sprawców.

Dzięki temu właściciel auta może zabezpieczyć swoje interesy w razie szkód, których usunięcie wiązałoby się ze sporym wydatkiem.

Jak długo obowiązuje umowa AC?

Podobnie jak w przypadku obowiązkowegoubezpieczenia samochodu, umowa ubezpieczenia AC obowiązuje przez okres 12 miesięcy od momentu jej podpisania. Przez ten czas trwa ochrona ubezpieczeniowa, dzięki której kierowca może wystąpić do ubezpieczyciela o likwidację szkody – w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia auta lub jego kradzieży.

Warto przy tym pamiętać, że ubezpieczenie AC – jako że jest polisą nieobowiązkową – nie zostaje przedłużone automatycznie. Aby zachować ciągłość, koniecznością jest podpisanie kolejnej umowy – na 12 miesięcy.

Czy AC można wykupić na krótszy okres?

Są kierowcy, którzy ubezpieczenia AC potrzebują tylko przez określony czas. Stąd nasuwa się pytanie – czy autocasco można wykupić na okres krótszy niż 12 miesięcy?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych proponuje wyłącznie całoroczną polisę AC. Wyjątkiem są dwie firmy: PZU oraz Compensa – w ich ofercie znajdziesz krótkoterminowe autocasco. Warto jednak mieć świadomość, że taka polisa może być droższa w porównaniu do polisy całorocznej.

Wybierając takie krótkoterminowe AC, należy sprawdzić zakres ochrony. O ile w przypadku PZU nie ulega ono zmianie, o tyle autocasco krótkoterminowe Compensy uwzględnia wyłącznie zdarzenia prowadzące do uszkodzenia auta. Nie obejmuje natomiast kradzieży pojazdu.

Zanim kupisz, porównaj oferty AC

Zainteresowanie krótkoterminowymi polisami AC wynika głównie z chęci poczynienia oszczędności. Zanim jednak zdecydujesz się na taką opcję, porównaj dostępne oferty. Sprawdź, czy autocasco na krótszy okres faktycznie się opłaca. Być może polisa całoroczna będzie nieco tańsza?

Warto przy tym skorzystać z kalkulatora internetowego. To narzędzie, za pośrednictwem którego szybko porównasz oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Zanim jednak wybierzesz najtańsze AC, upewnij się co do jego zakresu ochrony oraz wyłączeń odpowiedzialności.

Tagi:
Powiązane