ZDrogi.pl > Porady > Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 27.05.2022 14:03

Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?

materiał partnera
materiał partnera

Nowoczesne budownictwo daje klientom mnóstwo możliwości na dowolne zaaranżowanie przestrzeni wokół domu. Dlatego na rynku nieruchomości można znaleźć zarówno domy połączone z garażem w jedną całość, jak i domy z garażem wolnostojącym. Dzisiaj podpowiemy Wam, jakie są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.

Kiedy warto zdecydować się na dom z garażem?

Garaż znajdujący się w bryle domu ma wiele zalet. Przede wszystkim, jest to świetna opcja, gdy dom ma być postawiony na małej działce, gdzie trzeba będzie optymalnie zaaranżować każdy metr kwadratowy. Poza tym, z takiego garażu można wejść bezpośrednio do domu, co znacznie zwiększy komfort i bezpieczeństwo domowników. Dodatkowo, garaż w bryle domu jest łatwiejszy do ogrzania i można w nim również wygodnie przechowywać domowe sprzęty, których nie używa się na co dzień. Tego typu garaże zwykle buduje się na poziomie parteru lub piwnicy, przy czym w tym drugim przypadku należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia przed ewentualnym zalaniem. Minusem usytuowania garażu w bryle domu może być stromy i wąski podjazd, posiadanie miejsca na tylko jeden samochód oraz konieczność dopasowania wiaty wjazdowej do elewacji budynku.

Kto powinien wybrać dom z osobnym garażem?

Dom z osobnym garażem to idealne rozwiązanie dla osób dysponujących działką o dużej powierzchni. Wówczas można dowolnie zaprojektować garaż tak, aby, jak najlepiej odpowiadał zapotrzebowaniu mieszkańców. W takim garażu bez problemu można wygospodarować miejsce na jeden lub dwa samochody oraz pomieszczenie gospodarcze na kosiarkę, meble ogrodowe lub inne ważne akcesoria. Co ważne garaż wolnostojący nie wymaga ocieplenia, choć oczywiście można się na takie rozwiązanie zdecydować. Ponadto, to istotne, aby taki garaż tworzył z domem spójną całość, powinien być zaprojektowany w podobnym stylu, jak cała nieruchomość. Minusem wolnostojącego garażu jest konieczność wystąpienia o pozwolenie na budowę, jeśli jego powierzchnia wynosi ponad 35 mkw., co będzie się wiązało również z obowiązkiem uiszczenia wyższego podatku. 

Jak dokonać właściwego wyboru?

Zastanawiając się nad wspomnianymi rozwiązaniami, warto dobrze przeanalizować koszty poszczególnych propozycji. Garaż zintegrowany z domem zwykle jest tańszy w budowie, jednak wymaga również ocieplenia oraz zastosowania zaawansowanych zabezpieczeń antywłamaniowych. Budowa garażu wolnostojącego może być droższa, a do takiego pomieszczenia trzeba będzie dodatkowo doprowadzić odpowiednie media. Warto pamiętać także, że jeśli garaż wolnostojący znajduje się w dużej odległości od domu, to jego użytkowanie będzie zdecydowanie mniej komfortowe dla domowników. Co ważne szukając atrakcyjnych nieruchomości z garażem, można nie tylko skupiać się na domach jednorodzinnych, ale warto również sprawdzić nowe mieszkania na obido.pl, ponieważ na tym portalu klienci z łatwością znajdą wymarzoną nieruchomość z przestronnym garażem.

Alternatywą dla garażu będzie nowoczesna wiata garażowa, którą można szybko zbudować bez konieczności starania się o pozwolenie na budowę. Jednak takie rozwiązanie nie zapewni pojazdowi odpowiedniej ochrony przed niską temperaturą. Dlatego zdecydowanie bezpieczniejszą opcją będzie garaż w bryle budynku lub garaż wolnostojący, a to, co ostatecznie dana osoba wybierze, powinno być uzależnione od liczby posiadanych samochodów oraz od indywidualnych preferencji domowników.

Tagi: