ZDrogi.pl

freepik.com

3 najważniejsze wady i zalety aut elektrycznych

27 Marca 2023

Autor tekstu:

Artykuł Sponsorowany

Już od kilku lat widać, że na polskich drogach przybywa pojazdów elektrycznych. Tylko jakie są ich wady i zalety? Co można zyskać na posiadaniu samochodu elektrycznego? A co z wadami? Czy tego typu pojazdy mają jakieś wady? Poniżej przedstawiamy po trzy wady i zalety pojazdów elektrycznych. Koniecznie się z nimi zapoznaj!

3 zalety samochodów elektrycznych

Warto zacząć od tego, że to silnik pojazdów elektrycznych przewyższa silnik spalinowy pod względem wydajności. Przekłada się to na większe osiągi pojazdu - w dużej mierze to zasługa tego, że silniki elektryczne natychmiast osiągają moment obrotowy. Dzięki temu mogą przyśpieszać bardzo szybko, ale również bardzo płynnie. Dlatego samochód elektryczny to gwarancja bardzo komfortowej jazdy, zwłaszcza po mieście, ponieważ to właśnie tutaj poruszanie się samochodem polega na częstym przyśpieszaniu oraz hamowaniu.

Inną, ale również ważną zaletą pojazdów elektrycznych są o wiele niższe koszty utrzymania, czy to, że możemy liczyć na atrakcyjne stawki na OC. Wystarczy, że ubezpieczenie samochodu elektrycznego sprawdzisz na https://ubezpieczamy-auto.pl/ , a dojdziesz do wniosku, że w wielu przypadkach to właśnie na te pojazdy oferowane są ciekawsze oferty. Oczywiście istotne znaczenie ma tutaj sam wiek kierowcy, czy data otrzymania uprawnień do kierowania pojazdami, ponieważ im większe doświadczenie, tym niższe składki. Liczy się także historia ubezpieczenia, miejsce zamieszkania, czy nawet marka i model wybranego auta, ale i tak stawki często są niższe, niż za inne samochody. 

Jakby tego było mało, to mamy do czynienia z pojazdami, które w czasie jazdy nie emitują żadnych spalin z rury wydechowej. Dzięki temu dobroczynnie wpływają na jakość powietrza, którym oddychamy i sprawiają, że jest ono o wiele czystsze. Nic więc dziwnego, że to właśnie samochody elektryczne uznawane są za pojazdy ekologiczne. 

3 wady samochodów elektrycznych

Do największych wad samochodu elektrycznego można zaliczyć jego cenę. Niestety koszt zakupu nawet używanego auta elektrycznego oznacza spory, więc tylko nieliczni mogą po niego sięgnąć. Oczywiście wysoki koszt zakupu rekompensują inne oszczędności, w tym na przykład przystępne ubezpieczenie na https://ubezpieczamy-auto.pl/sprawdzenie-ubezpieczenia-oc/ , czy nawet niższe koszty eksploatacji. Mimo wszystko i tak najpierw trzeba sporo zainwestować, by taki zakup nam się zwrócić, więc trzeba dwa razy się zastanowić, czy samochód elektryczny jest akurat dla nas.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ samochód elektryczny ma również stosunkowo niewielki zasięg i zwykle w pełni naładowany akumulator pozwala na przebycie zaledwie 200-300 kilometrów. Warto jednak zauważyć, że uda nam się tyle przejechać przy wyłączonym radiu oraz klimatyzacji, więc im więcej będziemy korzystać z tego typu dodatków, tym akumulator będzie wymagał od nas częstego ładowania. Przy dłuższych trasach, w tym na przykład przy wyjeździe za granicę może to być problem, więc lepiej mieć to na uwadze, jeśli nie chcemy się rozczarować.

Jednak to nie wszystko, ponieważ wadą jest również bardzo ograniczona liczba stacji ładujących. Jeśli zatem wyruszamy w podróż samochodem z silnikiem elektrycznym, to trzeba bardzo dobrze planować trasy i miejsca postoju. Im lepiej to zrobimy, tym większa pewność, że w czasie podróży nie utkniemy na drogach. Poza tym bardzo często właściciele tego typu pojazdów decydują się na stworzenie domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie, gdy podróżujemy tylko po okolicy, bo przy dalszych trasach i tak nie będziemy mieli szans na skorzystanie z tego rozwiązania. 

.

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Za naklejki na samochodzie możesz dostać mandat. Nie wszystkie są dozwolone
Czytaj więcej >

Porady

Na tej „zagadce” poległo wielu kierowców. Wiedziałbyś, kto ma pierwszeństwo?
Czytaj więcej >

Porady

Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?
Czytaj więcej >

Porady

Jak dobrać boks dachowy do samochodu?
Czytaj więcej >

Porady

Prawo jazdy z kodem 78. Sposób na szybki i prostszy egzamin
Czytaj więcej >

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo
Czytaj więcej >
Artykuł Sponsorowany

Artykuł Sponsorowany

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Porady

Porady

Artykuł Sponsorowany

Długoterminowy wynajem auta
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Wybieramy pokrowiec na skuter. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Na jaki okres zawierana jest umowa ubezpieczenia AC?
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Tuning samochodowy - coraz popularniejszy w Polsce
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Czym jest kolumna MacPhersona?
Czytaj więcej >
Porady

Piotr Dutka

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd
Czytaj więcej >