ZDrogi.pl > Porady > Kolejna zagadka drogowa, która poróżniła internautów. Kto ma pierwszeństwo?
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:02

Kolejna zagadka drogowa, która poróżniła internautów. Kto ma pierwszeństwo?

Kto na obrazku ma pierwszeństwo? Internauci mają wątpliwości
Nieznane

Zwykle kierowcy nie mają problemów z rozszyfrowaniem pierwszeństwa na skrzyżowaniu po którym poruszają się również tramwaje. W tym wypadku wielu miało jednak wątpliwości - kto ma pierwszeństwo?

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kolejność przejazdu jest mniej oczywista - zwykle jednak tego typu dylematy spotkamy podczas egzaminu teoretycznego na prawo jazdy.

W rzeczywistości takie skrzyżowania występują niezwykle rzadko - w większości wypadków pojazdy poruszające się po jezdni mają własną sygnalizację świetlną, a tramwaje własną. W takiej sytuacji kierowcy zwolnieni są z obowiązku analizowania sytuacji i postępują zgodnie ze światłami.

Pytania podczas egzaminu na prawo jazdy rządzą się jednak swoimi prawami i spotkać w nich możemy sytuacje, z którymi możemy się nigdy nie spotkać na drodze.

W Internecie pojawił się jakiś czas temu obrazek, który jest jedną z takich zagadek właśnie. Internauci mieli spore problemy z rozszyfrowaniem kolejności przejazdu. Śpieszymy więc z odpowiedzią.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

W tym przypadku jako pierwszy na skrzyżowanie wjedzie tramwaj, w dalszej kolejności pojazd B, a następnie D i C. Oczywiście najwięcej wątpliwości budzi tutaj kwestia tramwaju, który skręcając, przecina tor jazdy czerwonego auta. Samochód B zgodnie z artykułem 25 „Ustawy o ruchu drogowym” ma obowiązek go przepuścić.

  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

  2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.

  3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem.

Przyznajcie się - zaznaczylibyście taką kolejność?

>

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected];

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Źródło: wp.pl