ZDrogi.pl
Czym jest i jak działa przekładnia planetarna?

pixabay.com

Pozornie niegroźny nawyk wpływa na nasze bezpieczeństwo i żywotność skrzyni

23 Września 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Automatyczne przekładnie stają się coraz popularniejsze i powoli wypierają tradycyjne rozwiązania. Wciąż jednak manualne skrzynie są często spotykane, szczególnie w autach używanych.

Polscy kierowcy popełniają jednak kilka błędów, które wpływają na skrócenie żywotności „manuali". Wśród najczęstszych grzechów wymienia się jazdę na „pół-sprzęgle” oraz korzystanie z gałki zmiany biegów jak z podłokietnika - jest to co prawda bardzo wygodne, ale niewielu kierowców wie, że cierpi na tym przekładnia. Dodatkowo trzymanie kierownicy jedną dłonią wpływa na negatywnie na bezpieczeństwo jazdy.

Dlaczego trzymanie ręki na lewarku może zaszkodzić skrzyni? Może się wydawać, że ciężar dłoni jest zbyt niski, aby wyrządzić szkody poważniejsze niż wytarcie gałki. W rzeczywistości wywołujemy w ten sposób niepotrzebne i niepożądane obciążenie na poszczególnych częściach oraz mimowolnie wykonujemy ruchy dźwignią w różne strony.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

KMP Ostrołęka

Rolnik został przygnieciony przez ciągnik. Gdy policjanci wydobyli go z pojazdu, zaniemówili

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego warto zrezygnować z tego nawyku

Czym dokładnie grozi trzymanie ręki na lewarku? Jak podaje portal autokult, narażamy w ten sposób na uszkodzenie m.in. widełki, które współpracując z piastą, włączają kolejny bieg.

Ciężar dłoni wywiera nacisk, który sprawia, że kontakt między elementami jest stały, przez co widełki sukcesywnie się wycierają. Dodatkowe obciążenie występuje także na wybieraku, przyspieszając jego zużycie. Uszkodzeniu ulec mogą też synchronizatory skrzyni.

Warto pamiętać, że naprawy skrzyni biegów rzadko kiedy są proste i szybkie. Uszkodzenie przekładni zwykle wiąże się z jej demontażem, co generować może znaczne koszty. Ponadto skrzynia biegów, nim ulegnie poważnej awarii, będzie działała z mniejszą precyzją przy przełączaniu biegów, może się zacinać, zgrzytów. W najgorszym razie może dojść nawet do wypadania biegów podczas jazdy.

Im szybciej zauważymy pierwsze sygnały awarii, tym większe mamy szansę na uniknięcie większych wydatków. Warto pamiętać, że skrzynia (nawet manualna) to skomplikowane urządzenie i jej nieprawidłowe działanie może postępować i wpływać na kolejne elementy przekładnie.

Warto zatem zrezygnować z pozornie niegroźnego nawyku - dla naszego bezpieczeństwa i dobra skrzyni biegów.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: autokult.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >
Kontrola drogowa pijana pracowniczka szpitala

Porady

Opony - za co możemy zostać ukarani. Obalamy popularny mit

Czytaj więcej >
Usuwanie rdzy w 4K robi kolosalne wrażenie

Porady

Laser zamiast piaskowania. Zdecydowanie najlepszy sposób na rdzę - Wideo

Czytaj więcej >

Porady

Wielu kierowców zapomina o tym obowiązku. W okamgnieniu możesz stracić dowód rejestracyjny

Czytaj więcej >