ZDrogi.pl > Porady > Policjant może nas ukarać mandatem za gaśnicę, nawet jeśli mamy ją w aucie
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:03

Policjant może nas ukarać mandatem za gaśnicę, nawet jeśli mamy ją w aucie

Czy można nagrywać policjantów w trakcie kontroli drogowej?
ARTUR BARBAROWSKI/East News

W świetle przepisów na kierowcach spoczywa wiele obowiązków. Pomijając same zasady, których należy przestrzegać w ruchu drogowym, pamiętać należy też o wymogach, jakie spełniać musi nasz pojazd.

Samochód musi być w pełni sprawny i posiadać obowiązkowe wyposażenie, m.in. gaśnicę. Nie musi mieć legalizacji, ale dobrze by była sprawna. Nie każdy kierowca jednak pamięta, że nie może się ona znajdować byle gdzie, i musi być przechowywana w określony sposób. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować mandatem karnym.

To, że w aucie znajdować musi się gaśnica, nie jest niczym nowym i większość kierowców o tym pamięta. Nie każdy jednak wie, że zgodnie z przepisami legalizacja gaśnicy samochodowej nie jest obowiązkowa. Nie zmienia tego fakt, że gaśnica powinna być sprawna.

Ważniejsze jest jednak to, gdzie gaśnice trzymamy. Jest to urządzenie, które w kryzysowej sytuacji może uratować nasze auto (a czasem nawet nasze życie). Powinna ona być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym - przede wszystkim w takim, w którym łatwo będzie ją znaleźć.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Jak należy przechowywać gaśnicę?

Jeśli trzymamy ją w bagażniku, warto zadbać o to, aby się w nim nie przemieszczała. W trakcie kontroli drogowej policjant może sprawdzić, czy mamy gaśnice „na pokładzie".

Funkcjonariusz może poprosić o wskazanie miejsca, w którym się ona znajduje. Jeśli nie będziemy w stanie jej odnaleźć, grozi nam mandat - nawet 500 zł. Jeśli trafi się służbista, możemy nawet stracić dowód rejestracyjny.

Jeśli gaśnica się w aucie znajduje, ale znajduje się w nieodpowiednim miejscu, również grozi nam mandat. Nie może ona bowiem stanowić dla pasażerów pojazdu zagrożenia.

W związku z tym nie powinna np. leżeć pod nogami pasażerów z tyłu, czy na półce bagażnika - chyba że ją zabezpieczymy przed przemieszczaniem się. Jeśli policjant uzna, że gaśnica stwarza zagrożenie dla podróżujących autem, możemy zostać ukarani mandatem nawet do 200 zł.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected];

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: autokult.pl

Powiązane