ZDrogi.pl
Zdjęcie Ilustracyjne - egzamin na prawo jazdy

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Prawo jazdy z kodem 78. Sposób na szybki i prostszy egzamin

13 Listopada 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Wraz z wprowadzeniem w życie nowych przepisów dotyczących egzaminowania w WORD-ach, które znacznie wydłużają czas oczekiwania na egzamin, oraz stale zaostrzających się kryteriach - prawo jazdy zdobyć jest coraz trudniej.

W świetle nadchodzących przepisów, które ułatwiają utratę uprawnień... może się okazać, że upragnioneprawko” zdobyć będzie niezmiernie trudno i zajmie to mnóstwo czasu.

Jest jednak pewien sposób, który każdemu, bez wyjątku, ułatwi zaliczenie egzaminu. Jeszcze kilka/kilkanaście lat temu brzmiałoby to, jak pójście na łatwiznę... w dzisiejszych czasach skorzystanie z tej tajemniczej opcji ma coraz więcej sensu.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Gwiazda Team-u X i była Miss Polski dają popis

„Super Jazda” jest kobietą? Gwiazda Team-u X i była Miss Polski dają popis na torze wyścigowym.

CZYTAJ DALEJ

O co dokładnie chodzi? O prawo jazdy z kodem 78

Co oznacza kod 78 „wbity” w prawo jazdy? Teoretycznie pewne ograniczenia, które w dzisiejszych czasach mają coraz mniejsze znaczenie. Zdobycie uprawnień z „78” kosztuje tyle samo co zwykłe prawo jazdy, a sam egzamin jest zdecydowanie łatwiejszy.

Jak wszyscy wiemy, w rubryce 12. prawa jazdy wpisane są różne kody. Znajdujący się w niej numer 78 oznacza, że kierowca ma uprawnienia kategorii B, ale ograniczone wyłącznie do pojazdów posiadających automatyczną skrzynię biegów. Mając więc takie prawo jazdy, nie możemy kierować autem z manualną przekładnią. Czy to problem? Okazuje się, że nie koniecznie!

Jeszcze kilkanaście lat temu automaty były powolne, zwiększały spalanie i oznaczały kosztowny serwis. Mało który kierowca decydował się na auto z automatyczną skrzynią - sprawiały one często więcej problemów, niż przynosiły korzyści. Obecnie przekładnie automatyczne są coraz popularniejsze... a wielu producentów powoli odchodzi od skrzyń manualnych.

Dlaczego warto rozważyć prawo jazdy z kodem 78? Po pierwsze, sam egzamin jest dużo łatwiejszy - kierowca nie musi „wyczuwać” sprzęgła i uczyć się nim operować... nie ma też ryzyka, że auto zgaśnie nagle na światłach. Zdecydowanie łatwiej też ruszyć „pod górkę”, co na egzaminie bywa prawdziwym koszmarem.

W trakcie egzaminu na prawo jazdy z kodem 78 kierowca nie musi też zajmować się mechaniczną zmianą przełożeń, doborem biegu do aktualnej prędkości jazdy, redukcją przed łukiem, czy zbijaniem biegów podczas dojeżdżania do świateł. Za to wszystko odpowiada automatyczna przekładnia, a mniej obowiązków to większe skupienie na samej drodze - a więc mniejsze ryzyko popełnienia błędu.

Sam koszt egzaminu właściwie jest taki sam - jedynym problemem może okazać się znalezienie ośrodka, który dysponuje autami z automatycznymi skrzyniami biegów.

Co, jeśli wsiądziemy potem za kierownicę auta z „manualem"? Zostaniemy potraktowani jak kierowca, który nie ma prawa jazdy. Jeżeli funkcjonariusze w czasie zatrzymania przyjrzą się uprawnieniom posiadanym przez prowadzącego, będą zmuszeni wystawić mandat wynoszący 500 zł. Dodatkowo kierowca nie będzie mógł kontynuować podróży - to może oznaczać odholowanie auta na parking depozytowy, a więc i dodatkowe koszty.

Czy prawo jazdy z kodem 78 to wstyd? Jeszcze kilka lat temu „puryści” potraktowaliby takiego kierowcę z wyższością. Dziś w rzeczywistości jest to niewielkie ograniczenie. Większość producentów powoli odchodzi od skrzyń manualnych - w dodatku coraz popularniejsze auta elektryczne nie posiadają przekładni w ogóle.

Auta wyposażone w skrzynie automatyczne powoli stają się standardem - wbrew obiegowej opinii są szybsze, ekonomiczniejsze i zdecydowanie wygodniejsze w obsłudze (szczególnie w mieście) niż pojazdy ze skrzynią manualną.

Polonez, jakiego nie znaliście. Ostatnia pozycja to prawdziwe zaskoczenie - Galeria

Slajd 1 z 10

W 1982 roku skonstruowano prototyp poloneza z nadwoziem typu sedan - długo przed tym, nim opracowano doskonale znany wszystkim czyli model Atu. Samochód miał zastąpić przestarzałego Fiata 125p, ale przegrał z brakiem środków finansowych niezbędnych do dalszych prac nad konstrukcją pojazdu.

Polonez Sedan

W 1982 roku skonstruowano prototyp poloneza z nadwoziem typu sedan - długo przed tym, nim opracowano doskonale znany wszystkim czyli model Atu. Samochód miał zastąpić przestarzałego Fiata 125p, ale przegrał z brakiem środków finansowych niezbędnych do dalszych prac nad konstrukcją pojazdu.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl;

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Źródło: moto.rp

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >
Kontrola drogowa pijana pracowniczka szpitala

Porady

Opony - za co możemy zostać ukarani. Obalamy popularny mit

Czytaj więcej >
Usuwanie rdzy w 4K robi kolosalne wrażenie

Porady

Laser zamiast piaskowania. Zdecydowanie najlepszy sposób na rdzę - Wideo

Czytaj więcej >

Porady

Wielu kierowców zapomina o tym obowiązku. W okamgnieniu możesz stracić dowód rejestracyjny

Czytaj więcej >
Przegapisz znak D-6 i możesz stracić prawo jazdy

Porady

Zmiany w przepisach. Przegapisz ten znak i możesz stracić prawo jazdy

Czytaj więcej >