ZDrogi.pl > Opony

Opony

Doradzamy jak dbać o opony,kiedy ich wymieniać i czym się sugerować przy zakupie. Są one jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo.

opony-przebite-osiedle-kielce
18.06.2022 02:02 Kielce. Ktoś uszkodził opony w 50 autach zaparkowanych na osiedlu

Na jednym osiedlu uszkodzono opony w przynajmniej 50 autach. Na osiedlu jest monitoring, za który płacą mieszkańcy. Sprawa jest w toku.Do incydentu z oponami doszło na osiedlu Ślichowice w Kielcach. O zdarzeniu poinformował facebookowy fanpage "Scyzoryk się otwiera". We wpisie pojawiły się również zdjęcia z uszkodzony oponami. Trwają próby namierzenia wandala.

opony-letnie-poslizg
19.03.2022 14:58 Właśnie dlatego trzeba sprawdzać stan ogumienia nawet w okresie letnim - Wideo

Opony ważne są nie tylko w zimę, ale i latem. Przy częstych opadach deszczu stare, lub łyse ogumienie, może skutkować utratą przyczepności i zjawiskiem aquaplaningu. Lepiej unikać sytuacji takich jak z nagrania.Większość kierowców wydaje się być bardzo uczulona w temacie opon zimowych. Przed zimą często mówi się o zmianie ogumienia, dbaniu o jego stanu i regularnym sprawdzaniu bieżnika. Latem jednak temat nieco cichnie i niektórzy zdają się zapominać, że w wakacje nie zawsze jeździ się po suchym asfalcie.

wymiana opon
19.03.2022 14:47 Szybka wymiana opon na zimowe? Zamów i odbierz nawet w 2 h, a przy okazji przygotuj swoje auto na mrozy

Czy zima znowu zaskoczy drogowców? Śniegiem pokryła się już północna część Polski. Jak szybko wymienić opony na zimowe lub całosezonowe? Bez kłopotu z transportem możesz skorzystać z oferty sklepu https://intercars.pl Od lat cieszy się on zaufaniem kierowców, a jego asortyment jest coraz szerszy. Poza częściami samochodowymi Inter Cars ma w swojej ofercie wybór opon z opcją odbioru nawet w ciągu 2h. Możesz także dokonać zamówienia razem z montażem w wybranym warsztacie w twojej okolicy. Wybrane modele opon znajdziesz w promocji, a przy zamówieniu powyżej 300 zł otrzymasz dostawę gratis. Sprawdź szczegóły na tej stronie: [otwórz]

opony-nowe-oznaczenia
19.03.2022 14:42 Od 1 maja nowe oznaczenia na oponach. Budżetowe ogumienie odchodzi do lamusa

Opony klas F i G zostaną wycofane ze sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Pozostaną jedynie klasy od A do E. Ponadto pojawią się spore zmiany na etykietach ogumienia.Nowe etykiety na opony wchodzą w życie od 1 maja 2021 roku. Ze sprzedaży zostaną wycofane opony klasy F i G, gdyż uznano, że opory toczenia i ich przyczepność na mokrej nawierzchni jest niewystarczająca. Pojawią się także nowe oznaczenia energii, które będą czytelniejsze pod kątem oszczędności paliwa w autach spalinowych i elektrycznych. Na etykietach znajdzie się również ikona informująca o przyczepności na lodzie i/lub śniegu.

opony-ford-mustang
19.03.2022 14:42 Pęknięcie opony przy 240 km/h. Siła wystrzału rozerwała karoserię - Wideo

Opony są często pomijanym, ale niezwykle istotnym elementem samochodów po mocnym tuningu. Standardowe ogumienie często nie wystarcza, gdy samochód ma kilkaset koni mechanicznych. A wystrzał opony przy wysokiej prędkości nie tylko może uszkodzić auto, ale i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.Jeśli zobaczymy auta przystosowane do wyścigów na 1/4 mili zauważymy, że mają ogromne, szerokie opony. Przy mocy nierzadko przekraczającej tysiąc koni mechanicznych, "szeroki kapeć" pozwala na zachowanie przyczepności. Dobre ogumienie zmniejsza szanse wystąpienia sytuacji takich jak na nagraniu.

opony-wyrzucone-do-lasu
19.03.2022 14:41 Porażające znalezisko w lesie. Ktoś wyrzucił kilkaset opon do lasu

Zużyte opony najlepiej oddać do utylizacji, bądź bieżnikowania. Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy ktoś tego nie wie i je składuje. Pół biedy jak robi to na swoim podwórku, gorzej gdy wyrzuca je do lasu.Setki zużytych opon znaleziono na terenie leśnictwa Marianka (woj. Lubuskie). Ogumienie pochodziło z aut osobowych, ciężarowych, oraz z urządzeń rolniczych. Wśród odpadów znaleziono także zużytą wełnę mineralną, starą papę rozbiórkową i folię.

opony-efekt-aquaplaningu
19.03.2022 14:41 Efekt aquaplaningu w praktyce. Po tym filmie przestaniesz oszczędzać na oponach

Opony są niezwykle ważne w bezpiecznej eksploatacji auta. Zaniedbanie kwestii ogumienia może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak na nagraniu. Efekt aquaplaningu może nas zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie.Opony powinny być przede wszystkim adekwatne do pory roku, nie za stare i z odpowiednim poziomem bieżnika. Wszelkie odstępstwa od zasady stwarzają niepotrzebne ryzyko, a na drodze odpowiadamy nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także innych uczestników ruchu. To nagranie pokazuje, czym się może skończyć brak odpowiedniego ogumienia.