ZDrogi.pl > Na drogach > Efekt aquaplaningu w praktyce. Po tym filmie przestaniesz oszczędzać na oponach
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:41

Efekt aquaplaningu w praktyce. Po tym filmie przestaniesz oszczędzać na oponach

opony-efekt-aquaplaningu
Youtube.com Autem Szanuje Zasady

Opony są niezwykle ważne w bezpiecznej eksploatacji auta. Zaniedbanie kwestii ogumienia może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak na nagraniu. Efekt aquaplaningu może nas zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie.

Opony powinny być przede wszystkim adekwatne do pory roku, nie za stare i z odpowiednim poziomem bieżnika. Wszelkie odstępstwa od zasady stwarzają niepotrzebne ryzyko, a na drodze odpowiadamy nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także innych uczestników ruchu. To nagranie pokazuje, czym się może skończyć brak odpowiedniego ogumienia.

Kiepski opony plus deszcz, równa się aquaplaning. Lepiej tego unikać

Na filmie widać sytuację z drogi S52 w kierunku Bielska. Tego dnia były obfite opady deszczu, co powinno być dla każdego kierowcy sygnałem, aby zdjąć nogę z gazu. Niestety, ze słabymi oponami, nawet to może nie wystarczyć.

Kierowca minivana wjeżdżał właśnie na zjazd z drogi ekspresowej. Zakręt nie był bardzo ostry, ale przez niedostatecznie dobre ogumienie, auto wpadło w poślizg. Prędkość na szczęście nie była wysoka, a w pobliżu nie było innych uczestników ruchu. Jednak podobna utrata przyczepności np. na łuku autostrady mogłaby się skończyć tragedią.

Kierowcy udało się wykręcić w wąskim gardle po poślizgu i pojechać dalej. Warto to jednak potraktować jako przestrogę, bo na nagraniu widzimy efekt aquaplaningu. Dochodzi do niego wtedy, gdy bieżnik nie jest w stanie odprowadzić nadmiaru wody. W efekcie między oponą a asfaltem powstaje poduszka wodna.

Dobre opony to podstawa bezpiecznej eksploatacji

Oczywiście do aquaplaningu może dojść nawet przy dobrych oponach, jeśli wjedziemy np. w głęboką kałużę przy wysokiej prędkości. Niemniej lepiej nie kusić losu i jak najbardziej minimalizować ryzyko. Szczególnie że kupienie co kilka lat dobrych opon może wyjść taniej niż naprawa szkód po wypadku.

Warto pamiętać, że okres eksploatacji opon nie powinien przekraczać 10 lat. Ponadto, jeśli bieżnik ma 3-4 mm głębokości, to najwyższa pora na wymianę ogumienia. Co prawda prawo dopuszcza granicę do 1,6 mm, ale w tym przypadku lepiej dmuchać na zimne.

Źródło: Youtube.com Autem Szanuje Zasady

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Powiązane