ZDrogi.pl
Wymiana opon dopłata covidowa

Flickr.com Corey

Ceny u wulkanizatorów mogą wzrosnąć z powodu pandemii

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Wymiana opon na letnie zbliża się wielkimi krokami. Choć temperatury są jeszcze dosyć niskie i noce bywają mroźne, to w ciągu kilku tygodni spodziewana jest poprawa. Wtedy też zaczną się ustawiać kolejki do wulkanizatorów. Niektórzy mogą się jednak zdziwi

Wymiana opon coraz bliżej. Spodziewaj się dodatkowych opłat

Wymiana opon na letnie powinna odbyć wtedy, gdy temperatura przez całą dobę będzie się utrzymywać powyżej 7 stopni Celsjusza. Gdy nocami bywają jeszcze temperatury ujemne, czy bliższe zera, bezpieczniej jest jeździć jeszcze na oponach zimowych. Niedługo ma się to jednak zmienić.

Z racji na zbliżający się kwiecień, można spodziewać się wzrostu temperatur. To oznacza "sezon" dla wulkanizatorów i ogromne kolejki do ich warsztatów. Wielu kierowców może się zdziwić, gdy zapłaci nieco więcej niż zwykle.

Portal Interia powołuje się na relacje jednego z krakowskich kierowców, który pojechał na wymianę opon do serwisu z sieci Norauto. Okazało się, że wulkanizator podobnie jak dentyści, czy lekarze, pobrał "opłatę covidową".

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

- Dopiero po powrocie do domu zobaczyłem, że na fakturze za tę usługę figuruje pozycja o nazwie: "Procedura bezpieczeństwa Covid". Wyceniona na 4,99 zł. Kwota niewielka, więc machnąłem ręką. Później zacząłem się jednak zastanawiać, czy pobieranie takiej opłaty jest zgodne z przepisami. Tym bardziej że nikt mnie o niej wcześniej nie poinformował... - relacjonuje cytowany przez Interię kierowca.

Wymiana opon, a opłata covidowa. Prawnicy komentują legalność tego pomysłu

Portal przywołuje opinię prawników, którzy na podstawie stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdzili, że przedsiębiorca może żądać dodatkowych opłat. Warunkiem jest jednak podanie pełnej ceny przed wykonaniem usługi.

Prawnicy w rozmowie z Interią zaznaczają, że niedopuszczalne jest informowanie o dodatkowych kosztach klienta już po fakcie. W takim wypadku mamy do czynienia z pogwałceniem praw konsumenckich.

Warto przy tym zauważyć, że na fakturze z Norauto przy "opłacie covidowej" jest podana kwota brutto. 0,93 zł to VAT, więc dodatkowy koszt ponoszony przez konsumenta przy wymianie opon, jest opodatkowany.

Ponadto przedsiębiorca z racji na konieczność zabezpieczenia siebie, usługobiorcy, miejsca i narzędzi pracy, może zaliczyć je w koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu zmniejsza obciążenie podatkowe.

Oczywiście nie wszyscy wulkanizatorzy będą naliczać tę opłatę przy wymianie opon. Niektórzy kwestię maseczek i innych zabezpieczeń związanych z COVID-19 wliczą w koszty, nie przerzucając ich na konsumentów.

Podobne opłaty możemy natrafić także podczas innych usług związanych z motoryzacją, np. gdy zostawiamy auto w warsztacie. Ostateczna decyzja o wprowadzeniu dopłat pozostaje jedna w gestii przedsiębiorcy.

Źródło: Interia

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Konrad Karpiuk

Były redaktor Pikio.pl i Biznesinfo.pl. Wcześniej współpracownik portalu Świat na Kołach. Student w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonat starej i analogowej motoryzacji, o której najchętniej piszę. Posiadacz BMW E30 i Poloneza "Akwarium" w stanie pernamentnego remontu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Policja poszukuje złodzieja paliwa. Trzykrotnie zatankował i nie zapłacił

Aktualności

Policja poszukuje tego mężczyzny. Popełnił przestępstwo

Czytaj więcej >

Aktualności

41-letni motocyklista zaatakował rowerzystę maczetą. Poszkodowany stracił dłoń

Czytaj więcej >

Aktualności

Strażak otrzymał wezwanie do wypadku. Gdy zobaczył ofiarę jego serce zamarło

Czytaj więcej >

Aktualności

Egzaminy na prawo jazdy będą zdecydowanie droższe? Przyszłe opłaty będą dużo wyższe

Czytaj więcej >
18-latek zaatakował przechodnia nożem, bo zwrócił mu uwagę

Aktualności

Zwrócił 18-latkowi uwagę, aby nie kopał samochodów. Otrzymał pięć ciosów nożem

Czytaj więcej >
Artur szpilka popełnił trzy wykroczenia. Pochwalił się tym w sieci

Aktualności

Artur Szpilka zamieścił nagranie w sieci. Popełnił przynajmniej trzy wykroczenia

Czytaj więcej >