ZDrogi.pl > Na drogach > Pęknięcie opony przy 240 km/h. Siła wystrzału rozerwała karoserię - Wideo
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:42

Pęknięcie opony przy 240 km/h. Siła wystrzału rozerwała karoserię - Wideo

opony-ford-mustang
Youtube.com 1320video

Opony są często pomijanym, ale niezwykle istotnym elementem samochodów po mocnym tuningu. Standardowe ogumienie często nie wystarcza, gdy samochód ma kilkaset koni mechanicznych. A wystrzał opony przy wysokiej prędkości nie tylko może uszkodzić auto, ale i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.

Jeśli zobaczymy auta przystosowane do wyścigów na 1/4 mili zauważymy, że mają ogromne, szerokie opony. Przy mocy nierzadko przekraczającej tysiąc koni mechanicznych, "szeroki kapeć" pozwala na zachowanie przyczepności. Dobre ogumienie zmniejsza szanse wystąpienia sytuacji takich jak na nagraniu.

Opony na hamowni. Jedna z nich wystrzeliła

Kierowca forda mustanga wjechał na hamownię, aby sprawdzić maksymalną moc swojej maszyny. Pokazał ręką "okejkę", po czym wcisnął gaz i rozpoczął pomiar na rolkach. Gdy jego auto osiągnęło na hamowni obroty na piątym biegu odpowiadające ok. 150 mp/h (ok. 240 km/h), opona wystrzeliła.

Mogłoby się wydawać, że taka awaria na hamowni to nic poważnego. Nic bardziej mylnego, wystrzał opony poważnie uszkodził tył auta. Nadkole zostało kompletnie rozerwane, oberwał także tylny zderzak. Zniszczona została również sama felga.

Opony przy wystrzale mogą spowodować dużo szkód

Kierowca może mówić o prawdziwym szczęściu w nieszczęściu. Dobrze, że do wystrzału doszło tylko na hamowni, a nie np. na torze, lub co gorsze, na drodze publicznej. Ponadto żadna ze zniszczonych części nie trafiła widzów, ani innych uczestników imprezy motoryzacyjnej.

Czy w tym przypadku winne było ogumienie? Trudno stwierdzić, sami autorzy filmu twierdzą, że nie znają dokładnych przyczyn pęknięcia opony. Warto jednak potraktować to nagranie jako przestrogę. Nie powinno się w ogóle oszczędzać na ogumieniu, a już zwłaszcza wtedy, gdy mamy auto dysponujące sporą mocą.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: Youtube.com 1320video

Tagi: Opony Ford