ZDrogi.pl Aktualności Światła STOP w wersji pop-up. Szalony pomysł Amerykanów
YouTube: DtRockstar1

Światła STOP w wersji pop-up. Szalony pomysł Amerykanów

19 marca 2022
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

Światła pop-up były sensacją lat 70 i 80, choć zadebiutowały znacznie wcześniej - jako pierwszy pojazd z "ukrytymi lampami" wymienia się Alfę Romeo 8C 2900A z 1936 roku.

Lata świetności pop-up'ów przyszły jednak znacznie później. Był moment taki moment w historii motoryzacji, że praktycznie każda marka miała przynajmniej jeden model z tym rozwiązaniem. Wśród aut popularnych marek, które skrywały swoje światła przed światem, wymienić można, np. Opla (GT), Forda (Probe), Mazdę (323F).

Niestety przyszły czasy, w których uznano to rozwiązanie za niebezpieczne dla pieszych. Nim jednak to nastąpiło, producenci eksperymentowali w najlepsze. Wśród najciekawszych podejść do tematu wymienić można Alfę Romeo Montreal, Forda Thunderbirda, Porsche 928 oraz Toyotę 2000GT.

Okazuje się jednak, że Chevrolet myślał nad rozwiązaniem, które pozostawiłoby konkurencję daleko w tyle. Amerykanie postanowili zastosować pop-up'y... z tyłu Corvette.

Światła stop w Chevrolecie Corvette Manta Ray to coś niesamowitego

W rzeczywistości mieliśmy do czynienia ze światłami, które ukryto pod klapami wyposażonymi w lustra. Żarówki świeciły do góry, a lustra kierowały światło we właściwym kierunku. Amerykanie miewają szalone pomysły!

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Światła STOP w koncepcyjnej Corvette nie doczekały się wersji produkcyjnej

To wspaniałe rozwiązanie zastosowano w pojeździe koncepcyjnym Chevroleta Corvette Manta Ray z 1969 roku. Źródło podaje, że ukryte światła są "stopami", które powtórzono w okolicach słupków B.

Dlaczego rozwiązanie nie doczekało się wdrożenia do produkcji? Prawdopodobnie wynikało to z obaw o trwałość - otwarte klapy mogły działać jak hamulec aerodynamiczny, który mógł poddawać się pod wpływem powietrza, lub negatywnie wpływać na prowadzenie pojazdu.

Drugim problemem mogła być regulacja klap, które źle ustawione mogły czynić światła kompletnie bezużytecznymi - lub, co gorsza, odbijać, np. światła pojazdu jadącego za Chevroletem.

Choć rozwiązanie miało wiele wad, które ostatecznie je uśmierciły, to trzeba przyznać, że w swoim szaleństwie było genialne i szkoda, że nie doczekało się realizacji.

Nagranie udostępniamy poniżej:

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl - Prowadziła auto z dzieckiem na kolanach i wymusiła pierwszeństwo - Wideo - Lewy kierunek przed wjazdem na rondo. Włączać, czy nie włączać? - Okradli go po wyjściu z banku. Rzucił się na maskę auta złodziei - Wideo

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo