ZDrogi.pl > Aktualności > Orlen płaci trzy razy więcej pracownikom w Niemczech niż w Polsce
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:02

Orlen płaci trzy razy więcej pracownikom w Niemczech niż w Polsce

Kasjerzy na stacjach w Niemczech zarabiała trzykrotnie więcej niż w Polsce
Piotr Molecki/East News

Jak informuje portal fakt.pl, prezes Orlenu Daniel Obajtek (45 l.) poleciał w czwartek 02.09 do Berlina lotem czarterowym, aby z wielką pompą świętować otwarcie szóstej stacji działającej pod szyldem Orlenu w Niemczech.

Przy tej okazji portal postanowił przyjrzeć się wysokością zarobków pracowników stacji za Odrą. Jak się okazało, przeciętny kasjer może liczyć na zarobki rzędu 2000 euro (ok. 9000 zł) na start, co jest niemal trzykrotnością tego, co zarabiają pracownicy w kraju nad Wisłą.

W ramach koncernu w Niemczech działa aż 586 stacji zlokalizowanych we wszystkich landach. Polski koncern chwali się, że „po zakończonym z sukcesem procesie cobrandingu zagranicznych stacji, PKN ORLEN wszedł w fazę rebrandingu”.

Orlen ma w Niemczech wiele stacji, ale tylko sześć funkcjonuje pod marką spółki. Pozostałe punkty działają pod innym szyldem.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Zarobki na stacjach Orlenu w Niemczech dużo wyższe niż na polskich stacjach

Jeśli chodzi o wysokość zarobków, jak informuje fakt.pl, te są raczej niemieckie. Ile dokładnie wynoszą? Dużo zależy od regionu, w którym znajduje się stacja. Według ogłoszeń z lipca 2020 r. kasjer na stacji paliw Star (jednego z brandów Orlenu) w Hamburgu mógł liczyć na 1800 euro (ok. 9000 zł) miesięcznie na start. Jedynym wymaganiem, które należało spełniać była znajomość języka niemieckiego na poziomie B2.

Dla porówniania - w Polsce kasjer dostanie około 2500-3000 zł, czyli trzykrotnie mniej. Orlen rozszerza swoją działalność i prowadzi prace nad ujednoliceniem wizerunku sieci również w Czechach, gdzie działa 421 stacji i na Słowacji, gdzie jest ich 15. Wszystkie te obiekty przeszły już cobranding i dziś funkcjonują pod nazwą Benzina - ORLEN.

>

Zgodnie ze strategią ORLEN2030 liczba stacji Orlenu poza Polską do 2030 roku ma się zwiększyć i stanowić 45 proc. wszystkich stacji (z obecnych 37 proc.), a łącznie firma planuje posiadać co najmniej 3500 stacji paliw.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl - Rząd uchwalił zmiany. Znamy stanowisko w sprawie konfiskaty aut - Nowe Maserati jeszcze nie pokazano, a części już kupisz na Allegro - Kompakty podrożały od 2002 roku o ponad 60%

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Źródło: fakt.pl