ZDrogi.pl
Mandat konfiskata auta

Wikimedia Commons Stolbovsky CC3.0

Rząd uchwalił zmiany. Znamy stanowisko w sprawie konfiskaty aut

6 Września 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Rząd ogłosił przyjęcie pakietu zaostrzonych przepisów i podwyższonych mandatów dla piratów drogowych, które mają wejść w życie od 1 grudnia 2021 roku. Nie ma w nich informacji na temat konfiskaty samochodu za wykroczenia drogowe.

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu była propozycją aktywistów, która odbiła się szerokim echem wśród kierowców - szczególnie tych, którzy mając „coś” na sumieniu. Pomysł ten nie znalazł jednak swojego miejsca w ostatecznej wersji projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Rzecznik rządu zapowiada jednak, że przepadek auta zostanie wprowadzony w nowelizacji Kodeksu karnego w przyszłości.

Przypomnijmy, że pomysł konfiskaty za jazdę pod wpływem alkoholu, aktywiści zaczerpnęli z Danii, gdzie takie rozwiązanie już funkcjonuje. Co ciekawe, tam do przepadku pojazdu dochodzi niezależnie od tego, czy osoba łamiąca przepisy jest jego właścicielem. W efekcie konsekwencje przekroczenia prędkości odczuć może nie pirat drogowy, a ojciec, który pożyczył synowi auto, czy wypożyczalnia.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Pomysł konfiskaty aut nie spotkał się z entuzjazmem

Tak surowa kara wywołała ogromne kontrowersje wśród kierowców. W rezultacie w przyjętych przepisach, które mają wejść w życie od 1 grudnia 2021 roku, nie ma mowy o konfiskacie samochodu. Jak podkreślił Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu infrastruktury, rozwiązanie było jedynie propozycją, która nie znalazła się w ostatecznej wersji projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Nie oznacza to jednak, że pomysł całkowicie upadł. Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, możliwość konfiskaty samochodu znajdzie się w nowelizacji Kodeksu karnego, ale wcześniej musi zostać dopracowana.

Nowe zmiany w kodeksie drogowym przewidują, że kierującemu pod wpływem alkoholu grozić będzie areszt oraz 2,5 tys. zł grzywny w przypadku pojazdu mechanicznego. W przypadku pojazdu innego niż mechaniczny minimalna grzywna to 1000 zł.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Źródło: businessinsider.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Toyota wprowadza subskrypcję na elementy wyposażenia

Aktualności

Toyota wprowadza abonamenty. Klienci będą musieli płacić latami za wyposażenie

Czytaj więcej >
18-latka zginęła w wypadku. Jechała z parą bliźniaków. Nikt nie przyznał się do prowadzenia auta/Zdjęcie archiwalne z miejsca wypadku: KMP w Nowym Sączu

Aktualności

18-letnia Angelika zginęła w wypadku. Autem jechali bliźniacy. Żaden się nie przyznał

Czytaj więcej >
Od maja 2022 r. nowy wzór dowodów rejestracyjnych

Aktualności

Od maja 2022 r. nastąpi ważna zmiana. Opublikowało nowy wzór dowodu rejestracyjnego

Czytaj więcej >
Piłkarze Legii zaatakowani przez pseudokibiców

Aktualności

Autobus Legii zaatakowany przez pseudokibiców. Ucierpieli piłkarze

Czytaj więcej >

Aktualności

Dramatyczny finał egzaminu na „prawko". Auto wpadło do rzeki

Czytaj więcej >
Piotr Kraśko od sześciu lat jeździł bezprawnie samochodem

Aktualności

Piotr Kraśko od 6 lat bezprawnie jeździł samochodami. Został skazany

Czytaj więcej >