ZDrogi.pl
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Lewy kierunek przed wjazdem na rondo. Włączać, czy nie włączać?

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Są dwie szkoły, które mają kompletnie odmienne zdanie. Co ciekawe, podejściem do tematu różnią się nawet poszczególni egzaminatorzy WORD i instruktorzy nauki jazdy. Czy przed wjazdem na rondo, jeśli zamierzamy skręcić w lewo (czyt. zjechać na trzecim zjeździe), należy użyć lewego „migacza"?

Okazuje się, że sprawa została rozstrzygnięta i odpowiedź na pytanie jest dosyć prosta. Sam pamiętam, jak pytałem swoich instruktorów o to, czy przed rondem należy używać kierunkowskazu. W obu przypadkach otrzymałem inną odpowiedź.

Okazuje się, że przed wjazdem na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie musimy włączać kierunkowskazu. Obowiązkowe jest jego używanie wyłącznie podczas opuszczania ronda oraz zmiany pasa ruchu na rondach o więcej niż jednym pasie ruchu. Dlaczego?

Ponieważ wjeżdżając na rondo i poruszając się po nim, zachowujemy kierunek ruchu. Kierunki służą do sygnalizowania jego zmiany.

Jak podaje portal moto.rp, pod koniec 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał wyrok, w którym stwierdził, że wjeżdżający na rondo kierowca NIE MOŻE sygnalizować skrętu w lewo.

napad-na-konwoj-nagranie

Nagranie z napadu na konwój w RPA. Kierowca zachował zimną krew - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Podobną sprawę rozpatrywał na początku 2018 roku sąd w Lublinie, gdzie podczas egzaminu na prawo jazdy niedoszły kierowca dwukrotnie nie zasygnalizował skrętu w lewo przed wjazdem na rondo. Egzaminator z tego powodu zadecydował o zakończeniu egzaminu z wynikiem negatywnym. Nie zgodził się z tą decyzją marszałek województwa lubelskiego, który uznał, że jazda w ruchu okrężnym, zgodnie z przepisami, nie jest zmianą kierunku jazdy, a więc nie wymaga dodatkowej sygnalizacji. W tym wypadku możemy porównać jazdę po rondzie do jazdy po łuku drogi.

Kierunkowskaz należy włączyć dopiero przy opuszczaniu skrzyżowania o ruchu okrężnym, ponieważ dopiero wtedy zmieniamy kierunek ruchu. Wyjątkiem są sytuacje, w których kierowca zmienia pas ruchu na samym rondzie (o ile rondo ma przynajmniej dwa pasy).

Egzaminator z Lublina nie zgodził się z tą argumentacją i zaskarżył decyzję do sądu, ale została ona oddalona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Źródło: moto.rp


Podobne artykuły

Rozrusznik – jak działa, gdzie się znajduje, jakie są najczęstsze awarie?

Porady

Rozrusznik - jak działa, gdzie się znajduje, jakie są najczęstsze awarie?

Czytaj więcej >
Jak czytać deskę rozdzielczą? Podstawowe kontrolki w Twoim samochodzie

Porady

Jak czytać deskę rozdzielczą? Podstawowe kontrolki w Twoim samochodzie

Czytaj więcej >
Jak obszyć skórą kierownicę? Czy można to zrobić samodzielnie?

Porady

Jak obszyć skórą kierownicę? Czy można to zrobić samodzielnie?

Czytaj więcej >
Jak prawidłowo wyrejestrować samochód?

Porady

Jak prawidłowo wyrejestrować samochód?

Czytaj więcej >
O tym, jak działa proste sprzęgło hydrauliczne?

Porady

Jak działa proste sprzęgło hydrauliczne? Czy jest to lepsze rozwiązanie?

Czytaj więcej >
Jesteś pewny, że wiesz wszystko, co powinieneś, o fotoradarach?

Porady

Jesteś pewny, że wiesz wszystko, co powinieneś, o fotoradarach?

Czytaj więcej >