ZDrogi.pl > Porady > Błąd, który popełnia mnóstwo kierowców w Polsce. Łatwo przy nim o mandat - Wideo
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:41

Błąd, który popełnia mnóstwo kierowców w Polsce. Łatwo przy nim o mandat - Wideo

kierowcy-jeden-powszechny-blad
Youtube.com Autowizja

Kierowcy w Polsce do najbardziej przepisowych na pewno nie należą. Nagminne łamanie prędkości to jedno, bo wszyscy zdają sobie sprawę, że jadą zbyt szybko. Problem jest z innym wykroczeniem, który wielu popełnia nagminnie.

Autor kanału Autowizja nagrał film o kierowcach, którzy prawdopodobnie nieświadomie, ale nagminnie łamią przepisy i utrudniają ruch. Chodzi o kierowców, którzy jadą cały czas środkowym pasem, mimo tego, że prawy jest wciąż wolny. Nagranie pokazuje kilka takich przypadków na odcinku zaledwie kilku kilometrów.

Kierowcy mają problem z obowiązkiem jazdy prawą stroną jezdni

Problem dotyczy dróg z trzema, bądź czterema pasami. O ile nagminna jazda po lewym pasie to margines i rzadkie przypadki, to jeżdżący środkiem, są niestety znacznym problemem. Na filmie widać jak na trasie siekierkowskiej w Warszawie, pierwszy z nagranych kierowców jedzie środkiem. Ten przypadek można jeszcze zrozumieć, bo za chwilę prawy pas prowadzi do zjazdu.

Jednak jak pisze autor nagrania, chwilę później ten sam kierujący zjechał w zjazd, więc tym bardziej jego zachowanie wydaje się pozbawione logiki. Dalej jest jeszcze lepiej. Inny kierowca wyjeżdża z wjazdu na trasę i od razu ładuje się na środkowy pas. Mimo tego, że prawy miał wolny, a żeby wjechać na środkowy, musiał zajechać drogę autorowi filmu.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Są pewne wyjątki, gdy kierowcy nie muszą jechać prawym pasem

Nagrywający przypomina, że w Polsce jest obowiązek jazdy prawym pasem, a drogi trzy-, czy czteropasmowe nie stanowią wcale wyjątku. Oczywiście, gdy wyprzedzamy, zmieniamy pas do wykonania manewru, ale później wracamy na prawy pas.

Wyjątki są wtedy, gdy np. stoimy w korku, wtedy wykorzystuje się każdy możliwy pas, aby jak najszybciej rozładować zator i usprawnić ruch. Kolejny przykład to np. kolumna TIR-ów na prawym, czy kierowcy jadący z niższą prędkością niż my. Podobnie na drogach w mieście, na których co kilkadziesiąt metrów jest skrzyżowanie, a prawe pasy zmieniają się w pasy do skrętu.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl - Znany radiowiec przerobił hit Beaty K. - Internet leży i kwiczy - Orlen płaci trzy razy więcej pracownikom w Niemczech niż w Polsce - Kolejna zagadka drogowa, która poróżniła internautów. Kto ma pierwszeństwo?

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Źródło: Youtube.com Autowizja

Powiązane