ZDrogi.pl
Lewy pas wyprzedzanie na drodze

Youtube.com Autem Szanuje Zasady

Tak jeździ się po Polsce. Prawym pasem szybciej niż lewym - Wideo

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Lewy pas pozwala na sprawne wyprzedzanie, czy rozładowanie ruchu w trakcie korków. W praktyce rzadko jest wykorzystywany prawidłowo . Autor tego nagrania zarzeka się, że jedzie z przepisową prędkością, a mimo to wyprzedza pozostałych kierowców, którzy tło

Lewy pas zajęty przez większość kierowców. Tymczasem środkowy i prawy niemal pusty

"Lewy pas to nie kółko różańcowe", takie zdanie można najczęściej usłyszeć od "szybkich i bezpiecznych". Pomijając jednak lekceważące podejście tej grupy do przepisów, w tej kwestii trzeba im przyznać nieco racji. Wielu kierowców zdaje się mieć nieuzasadnioną alergię na prawy pas.

Dowodem na to ma być nagranie z polskiej drogi, przesłane na kanał AutemSzanujeZasady. Na filmie widać, jak kierowca jedzie lewym pasem, ale tylko do pewnego momentu. Gdy ta część jezdni zaczyna być zatłoczona, przenosi się na pas środkowy oraz prawy i mimo to, wyprzedza kierowców jadących po lewej stronie.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Nagrywający zarzeka się, że jedzie z przepisową prędkością. Warto zaznaczyć, że nagranie jest przyśpieszone (co może być mylące), a dopuszczalna prędkość na tym odcinku drogi to 70 km/h. Autorowi filmu możemy jedynie wierzyć na słowo, ale mając pewne doświadczenie na polskich drogach, jego wersja nie wydaje się wcale nieprawdopodobna.

Lewy pas nie pozwala na łamanie prędkości. Ale nie można go zajmować bez powodu

Zgodnie z przepisami, kierowca powinien trzymać się prawej strony jezdni. Jazda lewym pasem bez konkretnego powodu (korek, wyprzedzanie etc.) jest karana mandatem wysokości 100 zł.

Oczywiście lewy pas nie daje przyzwolenia na jechanie "ile fabryka dała". Jednak nawet jak jedziemy z maksymalną dopuszczalną prędkością, powinniśmy trzymać się prawej strony (o ile to oczywiście możliwe). Jeśli ktoś będzie łamał przepisy wyprzedzając nas lewym pasem, to jego problem i to on poniesie konsekwencje.

Trudno stwierdzić co motywuje kierowców do jazdy lewym pasem, gdy prawy jest wolny. Być może obawiają się mitycznych "zawalidróg", którzy jeżdżą poniżej dopuszczalnej prędkości? Lub nawet przepisowo, bo chyba każdy wie, że Polacy ograniczeń nie przestrzegają, więc prawidłowo jadący kierowca, również jest przez nich nazywany "zawalidrogą".

Praktyka jednak udowadnia, że "zawalidroga" jest widokiem równie rzadkim, co kierowca, który jeździ przepisowo. To też tym bardziej niezrozumiałe jest kurczowe trzymanie się lewego pasa przez wiele osób. Taka jazda nie tylko utrudnia organizację ruchu, ale również może być potencjalnie niebezpieczna.

Wielu kierowców widząc zatłoczony lewy pas, decyduje się na wyprzedzanie prawym, bądź środkowym. To stwarza spore zagrożenie, bo mało kto się spodziewa wyprzedzania z prawej strony.

Z drugiej strony, są sytaucje, w których do jazdy lewym pasem zmusza zaniedbana infrastruktura. Przykładowo na Drodze Krajowej numer 2, na odcinku łączacym Trakt Brzeski z ulicą Płowiecką w Warszawie, prawy pas jest tak dziurawy, że jazda nim to prawdziwa katorga, niezależnie od prędkości. Jednocześnie na lewej stronie jezdnia jest niemal całkowicie gładka. 

Takich przypadków jak ten odcinek DK2 jest znacznie więcej. Mimo to, na tyle o ile to możliwe, powinniśmy zgodnie z przepisami i trzymać się prawej strony jezdni.

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Policjanci zatrzymali 47-latkę, która wyrzuciła psa z samochodu. Źródło: Policja.pl

Aktualności

Pijana kobieta wyrzuciła psa z samochodu. Zaskakująca reakcja 13-latków

Czytaj więcej >
Kradzież na walizkę

Aktualności

Nieudana próba kradzieży BMW M2. Złodzieje wyłożyli się na jednej rzeczy - Wideo

Czytaj więcej >

Aktualności

Złodziejom udało się otworzyć auto. Nie dali rady otworzyć bramy - Wideo

Czytaj więcej >
Wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu

Aktualności

W niedozwolonym miejscu wyprzedził nieoznakowany radiowóz - Wideo

Czytaj więcej >
Toyota GR-86 zadebiutuje później niż planowano

Aktualności

Toyota GR-86 zadebiutuje później niż planowano. Japończycy mają dobry powód

Czytaj więcej >
Subaru wygrało wyścig z lamborghini

Aktualności

Subaru staje do wyścigu z Lamborghini. Kierowca supersamochodu był bez szans - Wideo

Czytaj więcej >