ZDrogi.pl
Ciężarówka kontrola ITD

Youtube.com PiraciDrogowi.pl

Ciężarówka wyprzedzała na zakazie. Do tego miała cofnięty licznik - Wideo

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Kierowca ciężarówki z lawetą wyprzedzał inne pojazdy mimo zakazu. Nie wiedział, że tuż za nim jechali kontrolerzy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli, w której trakcie okazało się, że doszło do inger

Ciężarówka zatrzymana za wyprzedzanie

Do zdarzenia z udziałem kierowcy ciężarówki doszło we wtorek 2 marca na autostradzie A2. Pojazd wyprzedzał na odcinku, na którym obowiązuje zakaz (dotyczący tylko pojazdów ciężarowych).

Kierowca zachował się na tyle bezczelnie, że manewr wykonywał chwilę po minięciu znaku B-26. Miał pecha, bo w momencie wyprzedzania, na ogonie usiadł mu pojazd kontrolerów ITD.

Gdy tylko kierowca zakończył niebezpieczny na tym odcinku drogi manewr, funkcjonariusze przystąpili do zatrzymania. Kontrola została przeprowadzona na MOP Baranów.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

W trakcie inspekcji okazało się, że to niejedyne przewinienie kierującego. Stan drogomierza nie zgadzał się z tym, który wskazywała Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Kontrolerzy ITD wezwali na miejsce policję. Kierowca jest podejrzany o popełnienie przestępstwa ingerencji w stan drogomierza. Różnica wskazań sięgała aż 700 tys. km przebiegu.

Sprawą zajmuje się obecnie zespół kryminalny z Komisariatu Policji Jaktorów. Za wyprzedzanie za zakazie, kierowca ciężarówki otrzymał mandat wysokości 300 zł.

Kierowca ciężarówki podejrzany o cofnięcie licznika. Od dwóch lat to karalne przestępstwo

Warto przypomnieć, że cofanie licznika jest traktowane jak przestępstwo w polskim prawie od 25 maja 2019 roku. Grozi za to kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia oraz grzywna do 3 tys. zł.

Za ingerencję w stan licznika karana jest nie tylko osoba, która to zleciła, ale także wykonawca (np. mechanik w warsztacie). Dlatego od dłuższego czasu, policja w trakcie kontroli sprawdza także stan licznika.

Wskazanie drogomierza sprawdzane jest również w trakcie przeglądu technicznego auta. Co więc możemy zrobić, jesli zepsuje nam się licznik i musimy go wymienić?

Jeśli dojdzie do takiej sytuacji możemy go wymienić, ale mamy obowiązek w ciągu 14 dni zgłosić się na stację diagnostyczną. Za dodatkowe badanie zapłacimy 100 zł. Informacje o wymianie licznika zostaną wprowadzone do systemu CEPiK, a my nie będziemy musieli się obawiać kary.

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Policjanci zatrzymali 47-latkę, która wyrzuciła psa z samochodu. Źródło: Policja.pl

Aktualności

Pijana kobieta wyrzuciła psa z samochodu. Zaskakująca reakcja 13-latków

Czytaj więcej >
Kradzież na walizkę

Aktualności

Nieudana próba kradzieży BMW M2. Złodzieje wyłożyli się na jednej rzeczy - Wideo

Czytaj więcej >

Aktualności

Złodziejom udało się otworzyć auto. Nie dali rady otworzyć bramy - Wideo

Czytaj więcej >
Wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu

Aktualności

W niedozwolonym miejscu wyprzedził nieoznakowany radiowóz - Wideo

Czytaj więcej >
Toyota GR-86 zadebiutuje później niż planowano

Aktualności

Toyota GR-86 zadebiutuje później niż planowano. Japończycy mają dobry powód

Czytaj więcej >
Subaru wygrało wyścig z lamborghini

Aktualności

Subaru staje do wyścigu z Lamborghini. Kierowca supersamochodu był bez szans - Wideo

Czytaj więcej >