ZDrogi.pl
Światła STOP w Corvette Manta Ray działają niesamowicie

YouTube: DtRockstar1

Światła STOP w wersji pop-up. Szalony pomysł Amerykanów

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Światła stop, w które wyposażono koncepcyjnego Chevroleta Corvette po latach budzą prawdziwy podziw. Trzeba przyznać, że amerykanie mają wyobraźnię! Niestety rozwiązanie nigdy nie trafiło do żadnego seryjnego modelu. Nagranie działania świateł zamieszczam

Światła pop-up były sensacją lat 70 i 80, choć zadebiutowały znacznie wcześniej - jako pierwszy pojazd z "ukrytymi lampami" wymienia się Alfę Romeo 8C 2900A z 1936 roku.

Lata świetności pop-up'ów przyszły jednak znacznie później. Był moment taki moment w historii motoryzacji, że praktycznie każda marka miała przynajmniej jeden model z tym rozwiązaniem. Wśród aut popularnych marek, które skrywały swoje światła przed światem, wymienić można, np. Opla (GT), Forda (Probe), Mazdę (323F).

Niestety przyszły czasy, w których uznano to rozwiązanie za niebezpieczne dla pieszych. Nim jednak to nastąpiło, producenci eksperymentowali w najlepsze. Wśród najciekawszych podejść do tematu wymienić można Alfę Romeo Montreal, Forda Thunderbirda, Porsche 928 oraz Toyotę 2000GT.

Okazuje się jednak, że Chevrolet myślał nad rozwiązaniem, które pozostawiłoby konkurencję daleko w tyle. Amerykanie postanowili zastosować pop-up'y... z tyłu Corvette.

Światła stop w Chevrolecie Corvette Manta Ray to coś niesamowitego

W rzeczywistości mieliśmy do czynienia ze światłami, które ukryto pod klapami wyposażonymi w lustra. Żarówki świeciły do góry, a lustra kierowały światło we właściwym kierunku. Amerykanie miewają szalone pomysły!

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Światła STOP w koncepcyjnej Corvette nie doczekały się wersji produkcyjnej

To wspaniałe rozwiązanie zastosowano w pojeździe koncepcyjnym Chevroleta Corvette Manta Ray z 1969 roku. Źródło podaje, że ukryte światła są "stopami", które powtórzono w okolicach słupków B.

Dlaczego rozwiązanie nie doczekało się wdrożenia do produkcji? Prawdopodobnie wynikało to z obaw o trwałość - otwarte klapy mogły działać jak hamulec aerodynamiczny, który mógł poddawać się pod wpływem powietrza, lub negatywnie wpływać na prowadzenie pojazdu.

Drugim problemem mogła być regulacja klap, które źle ustawione mogły czynić światła kompletnie bezużytecznymi - lub, co gorsza, odbijać, np. światła pojazdu jadącego za Chevroletem.

Choć rozwiązanie miało wiele wad, które ostatecznie je uśmierciły, to trzeba przyznać, że w swoim szaleństwie było genialne i szkoda, że nie doczekało się realizacji. Jak wyglądało działanie świateł w praktyce widać na poniższym filmie:

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

koronawis prawo jazdy

Aktualności

Egzaminatorzy i pracownicy WORD strajkują. Co z zaplanowanymi egzaminami?

Czytaj więcej >
Merceds G klasy z kartonu

Aktualności

Zbudował Mercedesa klasy G AMG z kartonu i z tego co znalazł na złomie

Czytaj więcej >
Sposób jazdy może pomóc w diagnozowaniu chorób

Aktualności

Pokaż mi jak jeździsz, a powiem czy grozi ci demencja

Czytaj więcej >
Wypadek motocyklisty. Był pijany, dostał odszkodowanie

Aktualności

Pijany motocyklista z Łodzi zderzył się z samochodem. Dostał odszkodowanie

Czytaj więcej >
Nie żyje Robert Kokh

Aktualności

Nie żyje gwiazda sportu motorowego. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo

Czytaj więcej >
Kobieta uderzyła w parking po szczepieniu na COVID-19

Aktualności

Wracała ze szczepienia i spadła ze skarpy. Aż 8 ratowników wyciągało ją z pojazdu

Czytaj więcej >