ZDrogi.pl > Aktualności > Czy kobiety faktycznie są gorszymi kierowcami?
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 14:40

Czy kobiety faktycznie są gorszymi kierowcami?

Kobieta za kierownicą
Photo by Andraz Lazic on Unsplash

Na całym świecie funkcjonuje przekonanie, że mężczyźni są lepszymi kierowcami - lepiej znają się na motoryzacji, lepiej orientują się w terenie, a kobiety kierować powinny najwyżej gospodarstwem domowym.

Czy tak jest w rzeczywistości? Pod lupę popularny mit wzięło Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Według statystyk to mężczyźni są najczęściej sprawcami wypadków - w samym tylko 2020 roku spowodowali niemal 75% wypadków (kobiety 21,4%). Statystycznie 67% wypadków spowodowanych przez pieszych również spowodowanych było przez „płeć brzydką” (kobiety 31%). Warto jednak podkreślić przy okazji, że kobiet jest dwukrotnie mniej na drogach - stanowią one około 30% kierowców w ogóle.

Kobieta za kierownicą rzadziej powoduje wypadki niż mężczyzna

Jak jednak płeć wpływa na zachowanie na drodze? Zacznijmy od tego, że w oby grupach (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) trafiają się wyjątki. Badacze jednak sugerują, że mężczyźni mają znacznie większe skłonności do niebezpiecznych i agresywnych zachowań na drogach.

- "Dane Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że kobiety powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, a mężczyźni - raz na 4,7 mln km. Oznacza to, że mężczyźni są sprawcami wypadków 1,5 razy częściej niż kobiety - argumentuje Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS. Statystycznie więc mężczyzna za kierownicą częściej powoduje wypadki niż kobieta.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Kobieta za kierownicą lepiej zna przepisy i jeździ ostrożniej?

Próbując ustalić różnice i podobieństwa pomiędzy kobietami i mężczyznami za kierownicą, eksperci ITS wskazują, że wrodzone różnice w strukturze mózgu sprawiają, że kobiety i mężczyźni w odmienny sposób przetwarzają informacje, co w efekcie daje inne zdolności, spostrzeżenia i prowadzi do różnorodnych zachowań.

- Wbrew obiegowym opiniom, kobiety mają wszelkie predyspozycje, by być dobrymi kierowcami - podkreśla dr Ewa Odachowska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.

Kobiety, dzięki wyższemu poziomowi estrogenu, który gwarantuje lepsze funkcjonowanie czołowych płatów mózgu, lepiej wypadają w testach pamięci przestrzennej, koncentracji, podzielności uwagi, oraz... znajomości przepisów. Jeżdżą bardziej zachowawczo, ostrożnie i są spokojniejsze od mężczyzn oraz częściej stosują się do kodeksu drogowego.

Z drugiej strony mężczyźni mają lepsze wyczucie perspektywy i lepiej czytają np. mapy. Testosteron jednak może przyczyniać się do częstszego przekraczania dozwolonej prędkości i szybkiej jazdy. Mężczyźni zdecydowanie częściej szukają „mocnych wrażeń” za kierownicą - to właśnie też dlatego „płeć brzydka” jest częściej uczestnikami kursów zmniejszających liczbę punktów karnych.

Mężczyźni wykazują też większą skłonność do wrogości i agresji w stosunku do innych kierowców. Oczywiście kobiety również dają się ponieść nerwom - różnica polega na tym, że mężczyźni częściej wybierają agresję fizyczną, podczas gdy kobiety zwykle stosują agresję werbalną.

- „To, że kobiety mogą być bezpieczniejszymi kierowcami, niż mężczyźni wynika z faktu, że rzadziej poszukują one zachowań wywołujących silne doznania i zwykle nie wykazują tak dużej tendencji do podejmowania ryzykownych działań. Zdając sobie sprawę z tego, iż zachowanie takie wymaga dużej odporności i niższej wrażliwości, rzadziej podejmują decyzje, które narażałyby je i innych uczestników ruchu na tak znaczne koszty emocjonalne” - argumentuje dr Odachowska.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl - Prowadziła auto z dzieckiem na kolanach i wymusiła pierwszeństwo - Wideo - Lewy kierunek przed wjazdem na rondo. Włączać, czy nie włączać? - Okradli go po wyjściu z banku. Rzucił się na maskę auta złodziei - Wideo

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Źródło: dziennik.pl

Powiązane