ZDrogi.pl
Kobieta za kierownicą

Photo by Andraz Lazic on Unsplash

Czy kobiety faktycznie są gorszymi kierowcami?

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Kobieta za kierownicą - najczęściej kojarzy się z synonimem nadchodzącego nieszczęścia lub zwykłej nieporadności w ruchu drogowym Czy faktycznie panie są gorszymi kierowcami od mężczyzn?

Na całym świecie funkcjonuje przekonanie, że mężczyźni są lepszymi kierowcami - lepiej znają się na motoryzacji, lepiej orientują się w terenie, a kobiety kierować powinny najwyżej gospodarstwem domowym.

Czy tak jest w rzeczywistości? Pod lupę popularny mit wzięło Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Według statystyk to mężczyźni są najczęściej sprawcami wypadków - w samym tylko 2020 roku spowodowali niemal 75% wypadków (kobiety 21,4%). Statystycznie 67% wypadków spowodowanych przez pieszych również spowodowanych było przez „płeć brzydką” (kobiety 31%). Warto jednak podkreślić przy okazji, że kobiet jest dwukrotnie mniej na drogach - stanowią one około 30% kierowców w ogóle.

Kobieta za kierownicą rzadziej powoduje wypadki niż mężczyzna

Jak jednak płeć wpływa na zachowanie na drodze? Zacznijmy od tego, że w oby grupach (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) trafiają się wyjątki. Badacze jednak sugerują, że mężczyźni mają znacznie większe skłonności do niebezpiecznych i agresywnych zachowań na drogach.

- "Dane Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że kobiety powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, a mężczyźni - raz na 4,7 mln km. Oznacza to, że mężczyźni są sprawcami wypadków 1,5 razy częściej niż kobiety - argumentuje Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS. Statystycznie więc mężczyzna za kierownicą częściej powoduje wypadki niż kobieta.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Kobieta za kierownicą lepiej zna przepisy i jeździ ostrożniej?

Próbując ustalić różnice i podobieństwa pomiędzy kobietami i mężczyznami za kierownicą, eksperci ITS wskazują, że wrodzone różnice w strukturze mózgu sprawiają, że kobiety i mężczyźni w odmienny sposób przetwarzają informacje, co w efekcie daje inne zdolności, spostrzeżenia i prowadzi do różnorodnych zachowań.

- Wbrew obiegowym opiniom, kobiety mają wszelkie predyspozycje, by być dobrymi kierowcami - podkreśla dr Ewa Odachowska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.

Kobiety, dzięki wyższemu poziomowi estrogenu, który gwarantuje lepsze funkcjonowanie czołowych płatów mózgu, lepiej wypadają w testach pamięci przestrzennej, koncentracji, podzielności uwagi, oraz... znajomości przepisów. Jeżdżą bardziej zachowawczo, ostrożnie i są spokojniejsze od mężczyzn oraz częściej stosują się do kodeksu drogowego.

Z drugiej strony mężczyźni mają lepsze wyczucie perspektywy i lepiej czytają np. mapy. Testosteron jednak może przyczyniać się do częstszego przekraczania dozwolonej prędkości i szybkiej jazdy. Mężczyźni zdecydowanie częściej szukają „mocnych wrażeń” za kierownicą - to właśnie też dlatego „płeć brzydka” jest częściej uczestnikami kursów zmniejszających liczbę punktów karnych.

Mężczyźni wykazują też większą skłonność do wrogości i agresji w stosunku do innych kierowców. Oczywiście kobiety również dają się ponieść nerwom - różnica polega na tym, że mężczyźni częściej wybierają agresję fizyczną, podczas gdy kobiety zwykle stosują agresję werbalną.

-To, że kobiety mogą być bezpieczniejszymi kierowcami, niż mężczyźni wynika z faktu, że rzadziej poszukują one zachowań wywołujących silne doznania i zwykle nie wykazują tak dużej tendencji do podejmowania ryzykownych działań. Zdając sobie sprawę z tego, iż zachowanie takie wymaga dużej odporności i niższej wrażliwości, rzadziej podejmują decyzje, które narażałyby je i innych uczestników ruchu na tak znaczne koszty emocjonalne” - argumentuje dr Odachowska.

Źródło: dziennik.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Kierowca wskoczył do wody i przepłynął na drugi brzeg rzeki, aby uciec przed policją. Źródło: Materiały Policyjne

Aktualności

Wskoczył do wody i przepłynął na drugi brzeg rzeki, aby uciec przed policją

Czytaj więcej >
Policjant spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. To wysoki rangą oficer z wydziału ruchu drogowego w Pruszkowie.

Aktualności

86-latek zgłosił kradzież mercedesa. Policjanci szybko odnaleźli pojazd

Czytaj więcej >
Polak zastrzelony na parkingu w Chicago. Uderzył w cudze auto. Źródło: Twitter

Aktualności

Polak zastrzelony na parkingu w Chicago. Miał obić drzwiami auto innego kierowcy

Czytaj więcej >
Policjanci zatrzymali 47-latkę, która wyrzuciła psa z samochodu. Źródło: Policja.pl

Aktualności

Pijana kobieta wyrzuciła psa z samochodu. Zaskakująca reakcja 13-latków

Czytaj więcej >
Motocyklista zderzenie z Sarną

Aktualności

Motocyklista zderzył się z przebiegającą przez drogę sarną. Nie żyje

Czytaj więcej >
Pierwsza rocznica lotu w kosmos Suzuki w Rąbieniu. YouTube

Aktualności

To już rok od legendarnego lotu w Rąbieniu - Wideo

Czytaj więcej >