ZDrogi.pl > Katalog pojazdów > Pierwszy polski elektryk zadebiutuje już w październiku. To nie Izera
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:02

Pierwszy polski elektryk zadebiutuje już w październiku. To nie Izera

Wkrótce zadebiutuje pierwsze seryjne polskie auto elektryczne. To nie Izera
Vosco Automotive

Choć w kraju dużo mówi się o pracach nad pierwszym prawdziwie polskim autem elektrycznym, to Izera nie jest jedyną marką, która chce zaistnieć na rynku. Wiele wskazuje na to, że nie będzie pierwszym seryjnym autem na prąd, które powstanie w Polsce.

Już w październiku pojawić się ma pierwszy polski samochód elektryczny. Pojazd jest już gotowy i jeszcze w tym roku trafi do produkcji. Izera nie będzie więc pierwsza.

Jak podaje FSO Syrena, debiutujący model to elektryczny odpowiednik kultowej Syrenki - ze względów prawnych pojazd otrzyma nazwę Vosco EV2. Auto jest następcą modelu Vosco EV, które pierwotnie projektowano jako nową Syrenę. Elektryk ma zadebiutować w pierwszym tygodniu października.

>

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Czego możemy się spodziewać po nadchodzącej nowości?

Vosco EV2 to typowy przedstawiciel segmentu B. Pojazd ma 4221 mm długości, 1719 mm szerokości i 1513 mm wysokości. W odróżnieniu od poprzednika, wnętrze nie będzie pochodzić już z magazynów opla i ma się wyróżniać „minimalistycznym i przemyślanym designem popartym badaniami ergonomicznymi”. Na pokład zabierze czterech pasażerów.

>

Producent zapowiada, że auto otrzyma modne wirtualne zegary oraz rozbudowany system multimedialny z 9-calowym ekranem. Vosco EV2 rozwijać będzie moc 156 KM, a w trybie „Sport” przez moment będzie oferowało nawet 238 KM i 450 Nm.

Prąd pochodzić będzie z akumulatora o pojemności 31,5-kWh, który na jednym ładowaniu powinien pozwolić na przejechanie około 290 kilometrów.

Samochód będzie wyposażony w łącze Combo 2 i ładowarkę pokładową o mocy 3,3 kW - dzięki niewielkiej pojemności naładujemy go do pełna w godzinę, korzystając z ładowarki o mocy 30 kW.

Ładowanie z domowego gniazdka będzie trwać znacznie dłużej i zajmie około 10-11 godzin.

Za stylistykę nowego nadwozia Vosco EV2 odpowiada Damian Woliński, jeden z laureatów konkursu organizowanego przez ElectroMobility Poland (które ostatecznie skorzystało z usług włoskiego studio) na opracowanie nadwozia polskiego samochodu elektrycznego.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl - Prowadziła auto z dzieckiem na kolanach i wymusiła pierwszeństwo - Wideo - Lewy kierunek przed wjazdem na rondo. Włączać, czy nie włączać? - Okradli go po wyjściu z banku. Rzucił się na maskę auta złodziei - Wideo

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Powiązane