ZDrogi.pl
Ulice polskich miast w sylwestrową noc

Piotr Molecki/East News

Przypadki w których mandat może wynieść nawet 5000 zł

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Mandat maksymalnie może wynieść 500 zł. Są jednak przewinienia, gdy policja nie karzewedług taryfikatora, a odsyła sprawę od razu do sądu. Wtedy można zapłacić nawet 5000 zł.

Mandat 500 zł czasem nie starcza. Wtedy policja kieruje sprawę do sądu

Mandat o maksymalnej wysokości 500 zł według wielu ekspertów to mało, stąd też toczyła się dyskusja o zwiększeniu stawek, bądź uzależnieniu ich od zarobków. Jednak nie wszyscy wiedzą, że policjant może skierować sprawę do sądu, niezależnie od tego, czy kierowca przyjmie mandat, czy nie.

Dzieje się tak, gdy np. policjant uzna, że mandat nie jest wystarczającą karą dla kierowcy, bądź nagromadzi się zbyt wiele wykroczeń (np. kierowca będzie notorycznie łamał przepisy). Jest to jednak kwestia arbitralna, zależna od decyzji policjanta.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Sporym problemem w tej kwestii jest brak jasnych wytycznych. Dzisiaj pisaliśmy o kierowcy, który przekroczył prędkość o 100 km/h, a mimo to skończyło się mandatem, bez wniosku do sadu (więcej tutaj). 

Mandat 5000 zł i nawet kilka lat zakazu prowadzenia pojazdów. Czasami kary sa naprawdę surowe

Portal moto.pl podaje dwa przykłady takich spraw. Pierwsza dotyczy wyścigu dwóch kierowców na autostradzie S8. Obaj nie tylko przekraczali prędkość, ale też wykonywali agresywne manewry, strasząc innych kierowców. Nawet jeśli oni nie popełniali błędów, ktoś inny mógł w panice błędnie zareagować, powodując śmiertelnie groźny wypadek.

Policjanci z grupy SPEED zatrzymali ścigających się, jednak w tym wypadku nie mogło skończyć się na mandacie. Funkcjonariusze skierowali sprawę do sądu, za co nieodpowiedzialnym kierowcom grzywna do 5000 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów od sześciu miesięcy do trzech lat.

Inny przykład podany przez portal moto.pl, dotyczy sytuacji na drodze ekspresowej S3. Kierowca jechał 230 km/h. Po zatrzymaniu tłumaczył się, że jedzie z rodziną na święta. Z racji na gęstą mgłę, czyli warunki, które dodatkowo obciążały przekraczającego prędkość, sprawa trafiła do sądu.

W sądzie skończyło się karą o maksymalnej wysokości 5000 zł, czyli kwocie za którą można kupić tani samochód. To jednak nie wszystko, bo kierowca dostał także sądowy zakaz prowadzenia pojazdów przez rok.

Moto.pl wskazuje kilka typowych przypadków, w których policja od razu kieruje sprawę do sądu. Dotyczy to wcześniej wspomnianego znacznego przekraczania prędkości w wyjątkowo trudnych warunkach. Podobnie jak szaleńcza jazda, zwłaszcza w terenie zabudowanym. Kierowcy tacy jak (https://zdrogi.pl/frog-160221-kk-zapadl-wyrok "Sąd skazał słynnego "Froga", ale uniewinnił go za szaleńczą jazdę w Warszawie"), muszą liczyć się więc z większymi konsekwencjami.

Kary do sądu są często przekazywane także w sytuajach niebezpiecznych zachowań na przejściach dla pieszych, jak np. wyprzedzanie przed nim, bądź na nim. Poważne kary grożą także za niezatrzymanie się, gdy na przejściu są piesi, bądź gdy inny kierowca przepuszcza niechronionych uczestników ruchu.

Policja jest na to szczególnie wyczulona po wypadku na ul. Sokratesa. Jak zauważa portal moto.pl, sprawę do sądu policjanci kierują w przypadku kierowców, którzy wjeżdżają na przystanki tramwajowe i autobusowe. Do takich wypadków często dochodzi z winy kierujących, którzy np. celowo wprowadzili auto w poślizg.

Źródło: moto.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Kierowca citroena wjechał na plac w Albanii. Doszło do groźnej sytuacji

Aktualności

Albania. Niesamowita reakcja przechodnia. Powstrzymał niebezpiecznego kierowcę - Wideo

Czytaj więcej >
Mężczyzna próbował zatrzymać staczające się auto. Zginął pod jego kołami

Aktualności

Ojciec zginął na oczach autystycznego syna. Nieszczęśliwy splot wydarzeń - Wideo

Czytaj więcej >
Policja instrybutor

Aktualności

Zakończyła się postępowanie w sprawie "instrybutora". Policjanci poniosą konsekwencje

Czytaj więcej >
Legendarny raper DMX w ostatnią podróż wybrał się nietypowym pojazdem

Aktualności

Legendarny raper nie żyje. DMX w ostatnią podróż wybrał się wyjątkowym autem - Wideo

Czytaj więcej >
Friz stracił prawo jazdy

Aktualności

Idol nastolatków stracił prawo jazdy. Wszystko dlatego, że „policjanci go nie znali”

Czytaj więcej >
Policjanci łamali przepisy, zostali nagrani przez czytelnika trojmiasto.pl

Aktualności

Nagrał policjantów łamiących przepisy, chwilę później go zatrzymali - Wideo

Czytaj więcej >