Volkswagen Touareg holowanie tir-a
Źródło: youtube.com Darkside Developments

Volkswagen Touareg wyciąga 15-tonowego TIRa ze śniegu

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
3 Lutego 2021

Volkswagen Touareg to niewątpliwie twarde auto, dlatego też jego kierowca zaoferował pomoc mężczyźnie z ciężarówki. 15-tonowy zestaw utknął w śniegu i wydawało się, że bez holownika nie uda się go wyciągnąć. Jednak V10 TDI stanęło na wysokości zadania.

Volkswagen Touareg przed trudnym wyzwaniem. Musiał pociągnąć na holu 15-tonowy zestaw

Volkswagen, choć kojarzy się głównie z prostymi autami "dla ludu" (na co zresztą wskazuje sama nazwa), ma w swoim zanadrzu kilka modeli, które mogą wzbudzać emocje wśród fanów motoryzacji. Jednym z nich był flagowy Phaeton V10 TDI. Jego potężny motor trafiał także do modelu Touareg.

Jednak, czy nawet tak mocny silnik jest w stanie pociągnąć 15-tonowy zestaw pojazdów? Przekonał się o tym Brytyjczyk, podczas przejażdżki swoim Touaregiem zauważył ciężarówkę, która utknęła w śniegu.

Kierujący Volkswagenem podjechał do kierowcy TIR-a i zaoferował mu pomoc. Z początku zarówno świadkowie, jak i zawodowy kierowca patrzyli sceptycznie na niepozornego SUV-a. Właściciel zapewniał jednak, że jego 5-litrowy motor podała zadaniu.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Faktycznie, V10 TDI poradziło sobie z holowanie ciężarówki. To nie pierwszy przypadek, gdy auto osobowe holuje TIR-a. Nie tak dawno pisaliśmy o mężczyźnie, który zrobił podobny manewr w Polsce, ale z Subaru Foresterem.

Z tym że Subaru poszło nieco gorzej. "Japończyk" nieco "rył" w śniegu, zanim ruszył ciągnikiem siodłowym, a w przypadku Touarega uślizg był chwilowy i minimalny. Jak prawdziwy wół roboczy Volkswagen pociągnął za sobą 15-tonowy zestaw pojazdów.

Volkswagen i jego V10 TDI. Holowano nim nawet samolot

Pierwsza generacja Touarega była produkowana w latach 2002-2010, to też nie jest to już samochód pierwszej młodości. Mimo to, jak widać na nagraniu, świetnie poradził sobie z zadaniem, w czym oczywiście duża zasługa silnika.

Silnik Volkswagena V10 TDI z 5-litrów generuje ponad 300 koni mocy. Do tego oferuje 750 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Taki zapas mocy przekazywany jest na cztery koła.

Co ciekawe, również w Anglii, w 2006 roku Touaregiem dokonano karkołomnego wyczynu. SUV Volkswagena holował na lotnisku samolot Beoing 747. 155-tonowego potwora udało się przeciągnąć przez 150 metrów.

Warto również zaznaczyć, że istniały dwa warianty silnika V10 TDI. Podstawowy miał 313 KM, taki jak na nagraniu.W 2007 roku zaprezentowano jeszcze wersję sportową R50, w której moc zwiększono do 350 KM, a moment obrotowy do 850 Nm.

Co jednak najciekawsze, to nawet nie jest najmocniejsza wersja Touarega. Topowy był wyposażony w paliwożerne 6-litrowe, benzynowe W12. Taki motor oferował 450 KM, ale już tylko 600 Nm momentu obrotowego.

Źródło: Motofilm

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł