ZDrogi.pl > Aktualności > Nowe obowiązki dla kierowców, jest podpis prezydenta
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:40

Nowe obowiązki dla kierowców, jest podpis prezydenta

Przepisy ruchu drogowego podpis prezydenta
Piotr Molecki/East News

Przepisy ruchu drogowego

Przepisy ruchu drogowego zostały zatwierdzone podpisem prezydenta RP. Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy w poniedziałek. Tym samym spełniły się obietnice Mateusza Morawieckiego sprzed dwóch lat, gdy zarzekał wprowadzenie pierwszeństwa pieszych przed przejściem.

Co oznaczają nowe przepisy dla kierowców? Przede wszystkim będą mieli obowiązek zwolnić przed przejściem dla pieszych. Ponadto piesi zyskają pierwszeństwo jeszcze przed przejściem.

Do tej pory niechronieni uczestnicy ruchu mieli pierwszeństwo dopiero, gdy znajdowali się na przejściu dla pieszych. Odpowiedzialność za ew. wypadek była więc zależna w dużej mierze od interpretacji sytuacji.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Od czerwca można się spodziewać, że winni w świetle prawa będą częściej kierowcy. Prawdopodobnie rzadziej będzie dochodzić do sytuacji, gdy ukarany zostanie pieszy za wtargnięcie przed auto.

Powodem wprowadzenia tych przepisów był głośny wypadek na Sokratesa. Wtedy kierowca BMW potrącił śmiertelnie przepisowo przechodzącego pieszego. Mało kto jednak zwrócił uwagę, że problemem nie było pierwszeństwo, a znaczna prędkość, z jaką jechał sprawca.

Jednak nowe obowiązki będą mieli również piesi. Zarówno podczas przechodzenia, jak i przed przejściem, nie będą mogli używać urządzeń "wpływających na percepcję". Przez takowe rozumie się smartfony, tablety etc.

To jednak nie koniec zmian, jakie czekają na kierowców. W celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych "strefa 50" będzie obowiązywać w terenie zabudowanym przez całą dobę. Do tej pory w godzinach 23-5, dopuszczalna prędkość wynosiła 60 km/h.

Przepisy ruchu drogowego zmienią się na autostradach i drogach ekspresowych

Ponadto nowelizacja przepisów ruchu drogowego ma zaradzić na problem "jazdy na zderzaku", często występujący na drogach ekspresowych i autostradach. Kierowcy będą musieli trzymać odstęp wielkości połowy rozwijanej przez nich prędkości.

To znaczy, że jadąc 100 km/h, trzeba będzie zachować 50 m odstępu od jadącego przed nami pojazdu. Przy prędkości 120 km/h dystans wyniesie 60 m, przy 140 km/h 70 m etc. Przepis nie obowiązuje w trakcie wykonywania manewru wyprzedzania.

Źródło: Rzeczpospolita

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`