ZDrogi.pl > Aktualności > 18-latek stracił prawo jazdy dzień po jego otrzymaniu
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:45

18-latek stracił prawo jazdy dzień po jego otrzymaniu

Prawo jazdy stracił dzień po
Policja kujawsko pomorska

Prawo jazdy stracił dzień po jego odebraniu

Prawo jazdy to dopiero początek drogi każdego kierowcy. Wiele osób po utrzymaniu uprawnień z początku jeździ dosyć ostrożnie, bo musi się oswoić z drogą. Jednak ten 18-latek stwierdził, że nie jest mu to potrzebne i już dzień po odebraniu uprawnień wcisnął gaz do dechy.

Do zdarzenia doszło 2 lutego koło godziny 17:00 w Grudziądzu. Na ul. Warszawskiej, kujawsko-pomorscy policjanci z grupy Speed przeprowadzali pomiar prędkości.

Funkcjonariusze zatrzymali Audi A8, którego kierowca jechał aż 114 km/h w terenie zabudowanym. Przekroczył dozwoloną prędkość o 64 km/h więc przy zatrzymaniu strata prawa jazdy była praktycznie pewna.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Policjantów musiał jednak zaskoczyć fakt, że 18-letni kierowca zaledwie dzień wcześniej odebrał swoje pierwsze prawo jazdy. Na nastolatka nałożona mandat, oraz zatrzymano mu uprawnienia do kierowania na trzy miesiące.

W tym wypadku pozostaje mieć nadzieję, że kierowca potraktuje to za nauczkę na przyszłość. Może tak trudne doświadczenie za kierownicą ustrzeże go przed kolejnymi wykroczeniami, gdy znów będzie mógł prowadzić auto.

Prawo jazdy i okres próbny. Dokument można bardzo szybko stracić

Kujawsko-pomorska policja przypomina, że każdy młody kierowca, który co dopiero otrzymał prawo jazdy kategorii, musi przejść przez tzw. okres próbny. Nawet jeśli obywatel posiada uprawnienia innych kategorii, nie jest zwolniony z tej zasady.

Okres próbny dla młodych kierowców trwa dwa lata. Jeśli ktoś w tym czasie popełni trzy wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, lub jedno przestępstwo, starosta może cofnąć jego uprawnienia.

W czasie okresu próbnego, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od momentu otrzymania prawa jazdy, każdy kierowca musi przystąpić do kursu dokształcającego. W jego ramach dowie się o informacjach dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego i psychologicznych aspektach kierowania autem. Oprócz tego trzeba przystąpić do szkolenia z zagrożeń w ruchu drogowym.

Ponadto młodzi kierowcy mają dodatkowe ograniczenia, np. nie mogą przekraczać 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w niezabudowanym i 100 km/h na autostradzie ekspresowej. Zasada ta obowiązuje nawet gdy znaki drogowe ustalają wyższy limit prędkości.

- Policjanci apelują o rozważną i bezpieczną jazdę z prędkościami dostosowanymi do warunków ruchu. Nadmierna prędkość to jedna z trzech głównych przyczyn wypadków drogowych obok nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego wyprzedzania - czytamy na stronie policji kujawsko-pomorskiej.

Źródło: Policja

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`