ZDrogi.pl > Aktualności > LPG długo nie stanieje. Wszystko ze względów politycznych
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 15:02

LPG długo nie stanieje. Wszystko ze względów politycznych

Rekordowe ceny gazu. Analitycy ostrzegają
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jakiś czas temu pisaliśmy o rekordowych cenach autogazu na stacjach paliw. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie mamy co liczyć na poprawę sytuacji na rynku LPG.

Od lipca z niewielkimi wahaniami mamy do czynienia ze wzrostem cen paliwa i nie ma co szybko liczyć na obniżki. Wszystko przez zawirowania polityczne, które utrudniają import surowca zza wschodniej granicy Polski. Nałożone na Białoruś sankcje, które mają na celu osłabienie reżimu Łukaszenki, odbijają się na cenie sprowadzanego autogazu.

Redakcja e-petrol zapytała w lipcu resort finansów o przepisy sankcyjne dotyczące gazu pochodzącego z Rosji i Kazachstanu a jedynie transportowanego przez Białoruś. Ministerstwo zaprzeczyło, aby surowiec miał być obłożony sankcjami. To jednak niewiele zmienia, gdyż znacznie zwiększona biurokracja niezbędna do udowodnienia pochodzenia gazu sukcesywnie komplikuje sprowadzanie surowca. Utrudnienia wpływają mocno na rosnące ceny LPG na stacjach.

Polska Organizacja Gazu Płynnego - POGP, podaje, że gaz pochodzenia Białoruskiego stanowi jedynie 3 proc. wszystkich dostaw, ale ponad 25% sprowadzanego surowca dostarczane jest właśnie przez Białoruś.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Nic nie sugeruje, aby w najbliższym czasie sytuacja miała się poprawić

Jak donosi portal biznesinfo.pl, coraz bardziej skomplikowana sytuacja polityczna między Warszawą a Mińskiem, spowodowana dużą ilością uchodźców z Azji Środkowej koczujących po białoruskiej stronie granicy wpływa pośrednio również na możliwości transportowe gazu.

Wielu rosyjskich eksporterów zrezygnowało z dostarczania autogazu do Polski przez Białoruś, obawiając się niepewnej sytuacji na granicy. Sytuację komplikuje również brak dostaw przez Ukrainę, z których rosyjscy dostawcy zrezygnowali po zajęciu przez Rosję Krymu.

Portal biznesinfo.pl dodaje, że oprócz powodów politycznych, dostawcy napotykają również wyzwania techniczne - konkretniej problemy z instalacjami umożliwiającymi przesył na Półwyspie Jamalskim, który miał miejsce ponad miesiąc temu. Swoje „trzy grosze” do cen autogazu dodaje również rosnąca inflacja.

Ile będzie kosztować LPG?

Aktualnie w większości województw ceny LPG nie przekraczają jeszcze 2,8 zł za litr - eksperci, na których powołuje się portal wyborkierowcow.pl, sugerują, że jeszcze we wrześniu ceny LPG przebiją magiczną barierę 3 zł za litr.

W najbliższym czasie nie mamy co liczyć na spadek cen, a najprawdopodobniej spodziewać możemy się ich dalszych wzrostów. Dużo zależy od sytuacji politycznej na Białorusi.

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl - Znany radiowiec przerobił hit Beaty K. - Internet leży i kwiczy - Orlen płaci trzy razy więcej pracownikom w Niemczech niż w Polsce - Kolejna zagadka drogowa, która poróżniła internautów. Kto ma pierwszeństwo?

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Źródło: biznesinfo.pl