ZDrogi.pl > Aktualności > Już za dwa miesiące ogromna zmiana w przepisach ruchu drogowego
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:39

Już za dwa miesiące ogromna zmiana w przepisach ruchu drogowego

Przepisy ruchu drogowego pierwszeństwo pieszych
Flickr.com Janusz Jakubowski

Nowe przepisy ruchu drogowego wejdą w życie już 1 czerwca

Nowe przepisy ruchu drogowego zostały opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Prezydent złożył już podpis, a ustawa trafiła do Dziennika Ustaw, więc mimo wielu kontrowersji i sprzeciwu kierowców, wejdzie w życie. Przepisy będą obowiązywać 1 czerwca, czyli za nieco ponad dwa miesiące. Czego należy się podziewać?

Najważniejszą zmianą jest pierwszeństwo pieszych. Do 31 maja kierowca musi ustąpić pierwszeństwa w obrębie zebry tylko jeśli niechroniony uczestnik ruchu jest już na jezdni. Od 1 czerwca piesi będą mieli pierwszeństwo już w trakcie wchodzenia na pasy.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Nowe przepisy ruchu drogowego zobowiązują kierowców również do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Trudno jednak stwierdzić co właściwie ten mętny zapis prawny ma oznaczać. Zwłaszcza że do tej pory kierowcy mieli obowiązek zachować szczególną ostrożność, zbliżając się do przejścia dla pieszych.

Nowelizacja ustawy nakłada również dodatkowe obowiązki na pieszych. Niechronieni uczestnicy ruchu również będą mieli obowiązek zachować szczególną ostrożność przed wejściem na jezdnię lub torowisko. Na pieszym wchodzącym na przejście ma spoczywać obowiązek "zwiększenia uwagi i dostosowania zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym szybkie reagowanie".

Czyli kolejny przepis, który można uznać za "grożenie palcem", a nie realną poprawę bezpieczeństwa. Oczywiście, pomoże ona w rozpatrywaniu wielu spraw sądowych. Problem w tym, że pozostawia tyle pola do interpretacji, że większość wypadków będzie można rozpatrzyć za jego pomocą dwojako. Zresztą już małe dzieci są uczone, aby uważały przed przejściem dla pieszych.

Ponadto pieszy podczas przechodzenia przez pasy (jak i przed nimi) nie będzie mógł używać telefonu i innych urządzeń wpływających na percepcję. Przepis uzupełni art. 14 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który określa zakazy dla pieszych.

Nowe przepisy dotyczące ograniczenia prędkości. "Strefa 50" przez całą dobę

Kolejną istotną zmianą, która ma poprawić bezpieczeństwo pieszych, jest ustalenie "strefy 50" w mieście przez całą dobę. Rząd powołuje się na badania, według których różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma ogromny wpływ na drogę hamowania pojazdów i potencjalne skutki zdarzeń drogowych.

Jak informuje strona rządowa, ponad 95 proc. pieszych ma szansę przeżyć potrącenie przy prędkości auta mniejszej niż 30 km/h. Szanse te spadają, gdy prędkość pojazdu jest wyższa niż 50 km/h. O ile spadają? Tego rząd nie podaje, rzucając lakonicznym "bardzo". 

Zakaz jazdy "na zderzaku". Jest przepis, ale czy będzie jak go egzekwować?

Kolejną istotną zmianą ma być zakaz jazdy "na zderzaku", która często przyczynia się do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Taki sposób poruszania się nie tylko zmniejsza czas na reakcje, ale także ogranicza pole widzenia. Dlatego nowe przepisy ruchu drogowego wyznaczają odległość, jakie musi dzielić jadące auta na drogach szybkiego ruchu (ekspresowych i autostradach).

Za bezpieczną odległość wyznaczono połowę aktualnej prędkości. Tak też kierowca, który jedzie 100 km/h, musi trzymać dystans 50 m, jadąc 120 km/h 60 m etc. Należy jednak zadać pytanie, w jaki sposób to prawo będzie egzekwowane? Szczególnie, że policja twierdzi, że ich fotoradary nie są homolowane do takich pomiarów.

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`undefined

Powiązane