ZDrogi.pl Aktualności Za łamanie przepisów, auto zostanie skonfiskowane. Jest decyzja parlamentu
Wikimedia Commons Stolbovsky CC3.0

Za łamanie przepisów, auto zostanie skonfiskowane. Jest decyzja parlamentu

19 marca 2022
Autor tekstu: Konrad Karpiuk

Mandat to za mało. Konfiskata auta dla najgroźniejszych piratów drogowych

Wygląda na to, że mandat i utrata prawa jazdy już nie wystarczają. Jak informuje portal brd24.pl, powołując się na skandynawskie media, duński parlament przyjął już projekt konfiskaty aut najbardziej niebezpiecznych piratów drogowych.

Nowe przepisy zakładają, że kierowcy którzy zostaną złapania na dwukrotnym przekroczeniu dopuszczalnej prdkości, bądź jazdy z 2 promilami alkoholu w organizmie, stracą pojazd . Następnie zostanie on zlicytowany na rzecz Skarbu Państwa.

Warto zaznaczyć, że prawo zakłada konfiskatę osób trzecich. Oznacza to, że nawet jeśli sprawca nie jest właścicielem auta, pojazd i tak zostanie skonfiskowany. Dotyczy to więc pojazdów z wypożyczalni, czy aut w leasingu.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Potencjalnie mogłoby to też dotyczyć firm, które wynajmują pojazdy ciężarowe swoim pracownikom. Jak jednak twierdzi cytowany przez brd24.pl duński minister transportu, Benny Engelbrecht, kierowcy ciężarówek raczej nie są w stanie jechać z większą prędkością niż dopuszczalna po autostradzie.

Problem może dotyczyć natomiast kierowców pojazdów dostawczych bez ograniczników prędkości. Ponadto zdarzają się też przypadki pijanych osób, które kierują autami ciężarowymi. Minister uspokaja również, że skonfiskowany zostanie nie ciągnik, tylko ładunek. To jednak dosyć marne pocieszenie.

Konfiskata auta osób trzecich zamiast mandatu i utraty uprawnień. Dlaczego to zły pomysł?

Pomysł ten może wydawać się diablo skuteczny, ale jest też kompletnie przeciwko prawu własności . Pracodawca może nie mieć wpływu np. na to, że jego kierowca po drodze np. napije się alkoholu. Podobnie z wypożyczalniami aut. W takiej sytuacji, karę poniesie komplentie niewinna osoba.

Oczywiście właściciel auta może wejść na drogę sądową z kierowcą, który naraził go na straty. To jednak może ciągnąć się miesiącami, jak nie latami. Ponadto nie zawsze oskarżony będzie w stanie ponieść szkody. No i ważne pytanie, co z autami pochodzącymi z przestępstwa (np. kradzieży)? Jeśli ktoś ukradnie mi auto i będzie pędził nim 200 km/h, to dlaczego miałbym je stracić?

Jak zauważa portal brd24.pl, konfiskata pojazdów stosowana jest także w innych krajach . W Belgii sąd pozbawiając kierowcę prawa jazdy może unieruchomić jego pojazd, ale tylko wtedy gdy jest on własnością oskarżonego.

W przypadku pozbawienia prawa jazdy dożywotnio, auto może być unieruchomione na czas od 6 miesięcy do 5 lat. To na pewno narzędzie, które utrudnia piratom drogowym wsiadanie za kierownicę bez uprawnień . Nie jest ono także szkodliwe dla osób trzecich, bo wykorzystywane jest tylko wtedy, gdy sprawca jest też właścicielem auta.

Jeśli przepis w Danii zostanie ostatecznie uchwalony, nie można wykluczyć, że w ich ślady pójdą kolejne państwa skandynawskie, jak i członkowie UE . Wiele na pewno zależy od skuteczności nowego prawa.

Źródło: brd24.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. __Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Obserwuj nas w
autor
Konrad Karpiuk
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl
na drogach aktualności porady motorsport katalog pojazdów wideo