ZDrogi.pl
Volkswagen silnik spalinowy

Wikimedia Commons Christian Giersing CC3.0

Volkswagen rezygnuje z silników spalinowych

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Volkswagen zapowiedział, że nie będzie już opracowywać nowych silników spalinowych. Pozostaną tylko te, które są obecnie w ofercie. Klienci będą mieli jeszdze trochę czasu, żeby zaopatrzć się w "spalinówkę".

Volkswagen wycofuje się z aut spalinowych

Volkswagen ma na swoim koncie wiele kultowych jednostek spalinowych. Wśród nich jest oczywiście nieśmiertelne 1.9TDI, podatne na tuning 1.8T, czy usportowione motory z kompresorami. Na podobne już nie ma co liczyć, bo marka zapowiedziała przejście na pełną elektryfikację.

Jak pisze portal Autoblog, Volkswagen nie będzie już opracowywał nowych silników spalinowych. Oczywiście, te znajdujące się obecnie w ofercie, nie zostaną wycofane, dalej będzie możliwość zakupienia ich w salonie.

Ponadto obecnie sprzedawane silniki mają przechodzić ewentualne modyfikacje, gdy tylko Unia Europejska wprowadzi kolejne normy emisji spalin. To akurat może znacznie przyśpieszyć proces elektryfikacji gamy, bo najnowsze ustalenia UE mogą kompletnie zabić "spalinówki" (więcej pisaliśmy o tym tutaj).

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Informacje potwierdził już CEO volkswagena. Proces wycofywania aut spalinowych z oferty może potrwać do okolic 2040 roku. Czyli zostało jeszcze ok. 19 lat na zakup "spalinówki" od niemieckiego producenta. Sporo, ale warto brać pod uwagę, że takich aut będzie coraz mniej.

Volkswagen wie, że to nieuniknione. W ten sposób może nie stacić na "spalinówkach"

Nietrudno doszukiwać się powodów takiej decyzji. Technologia samochodów elektrycznych coraz bardziej się rozwija i choć wciąż jest ich mało, to widać, że zmiany powoli nadchodzą. Ponadto coraz ostrzejsze regulacje dotyczące norm spalin nie pozostawiają producentom wyboru.

Oczywiście volkswagenowi nie opłaca się teraz nagle "uciąć" wszystkich opracowanych silników spalinowych i wycofać ze sprzedaży. W ich opracowanie włożono mnóstwo czasu i pieniędzy, więc producent będzie liczył na zarobek.

Może jednak dojść do nagłego zwrotu akcji, w wyniku którego bardziej będzie się opłacało pozbyć opracowanych "spalinówek" niż je sprzedać. Jeśli normy Euro 7 będą zbyt restrykcyjne, modyfikacje mogą być droższe niż potencjalne zyski.

Koszty modyfikacji to jedno, producenci, których auta przekraczają normy emisji, muszą płacić wysokie kary od każdego sprzedanego w ten sposób auta. Co za tym idzie, dopóki nie wejdą nowe przepisy to "hulaj dusza, piekła nie ma", a później zostaje problem z niesprzedanymi samochodami.

Obserwując sytuację można się tylko zaśmiać z ironii losu. Oto w imię ochrony środowiska kilkadziesiat, czy nawet kilkaset sprawnych aut może zostać zutylizowanych. Tylko dlatego, że 1 stycznia 2025 roku, jakiś przepis stwierdza, że auto już nie jest ekologiczne. A jeszcze wczoraj było. Ot, kolejny biurokratyczny absurd.

Raczej nie trzeba tłumaczyć, że utylizacja samochodów jest uciążliwa dla środowiska. Wygląda więc na to, ze nowe przepisy, zamiast faktycznie chronić planetę, będą tylko napędzać konsumpcję.

Źródło: Autoblog

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Policjanci zatrzymali 47-latkę, która wyrzuciła psa z samochodu. Źródło: Policja.pl

Aktualności

Pijana kobieta wyrzuciła psa z samochodu. Zaskakująca reakcja 13-latków

Czytaj więcej >
Kradzież na walizkę

Aktualności

Nieudana próba kradzieży BMW M2. Złodzieje wyłożyli się na jednej rzeczy - Wideo

Czytaj więcej >

Aktualności

Złodziejom udało się otworzyć auto. Nie dali rady otworzyć bramy - Wideo

Czytaj więcej >
Wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu

Aktualności

W niedozwolonym miejscu wyprzedził nieoznakowany radiowóz - Wideo

Czytaj więcej >
Toyota GR-86 zadebiutuje później niż planowano

Aktualności

Toyota GR-86 zadebiutuje później niż planowano. Japończycy mają dobry powód

Czytaj więcej >
Subaru wygrało wyścig z lamborghini

Aktualności

Subaru staje do wyścigu z Lamborghini. Kierowca supersamochodu był bez szans - Wideo

Czytaj więcej >