ZDrogi.pl
Zakaz aut spalinowych normy Euro 7

Wikimedia Commons Ruben de Rijcke CC3.0

Norma Euro 7 wejdzie w 2025 roku i zakończy erę samochodów spalinowych

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Zakaz aut spalinowych do niedawna wydawał się wyjątkowo odległą przyszłością. Wygląda jednak na to, że może nas to czekać szybciej, niż się spodziewaliśmy. Już w 2025 roku w życie weją nowe normy emisji spalin, które pogrzebią produkcję "spalinówek&q

Zakaz aut spalinowych może wejsć w życie już w 2025 roku

Zakaz aut spalinowych to coś, co na pewno uderzy w fanów starej, analogowej motoryzacji. Niestety, wygląda na to, że może to nadejść znacznie wcześniej, niż się spodziewamy. Niegdyś mówiło się o 2035 roku, później o 2030, a teraz wiele wskazuje, że zakaz wejdzie w życie w 2025 roku.

Do takiej sytuacji mogą doprowadzić normy emisji spalin Euro 7. Jak pisze portal Autoblog, restrykcje zawarte w ustawie są tak wysokie, że żadne auto spalinowe nie będzie w stanie ich spełnić.

Zmieni się również sposób pomiaru emisji. Samochody będą musiały spełnić normy nie tylko w momencie wyjazdu z fabryki, ale także przez całe swoje życie. Swoją drogą, ustawa przewiduje czas eksploatacji pojazdu jedynie na 240 tys. km bądź 15 lat. Trudno nie stwierdzić, że pod względem trwałości motoryzacja się cofa w rozwoju.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Przy czym pomiary nie biorą pod uwagę zużycia silnika, czy nawet takich szczegółów jak poziomu załadunku, czy ciężaru ew. przyczepy. Jak zrobią to producenci? To już urzędników nie interesuje. Jest przepis, to jest, a ty producencie się głów. 

Zakaz aut spalinowych. Nowych norm nie spełnią nawet hybrydy

Co więcej, sytuacja nie uderzy tylko w auta elektryczne, ale także w hybrydowe. I to zarówno tradycyjne hybrydy, jak i plug-in. Jedynie auto elektryczne będzie w stanie spełnić normy Euro 7.

Oczywiście zakaz aut spalinowych na razie będzie dotyczył jedynie ich sprzedaży. Nie można jednak wykluczyć, że kiedyś zabronią nawet ich eksploatacji. Skoro przyśpieszono wdrożenie zakazu sprzedaży, to mogą przyśpieszyć zakaz jazdy.

Co więc normy Euro 7 oznaczają dla przeciętnego obywatela? Przede wszystkim problem z kupieniem taniego, nowego auta. Obecnie samochody elektryczne nie są zbyt popularne, bo są zwyczajnie drogie. Infrastruktura stacji ładowania się ciągle rozwija, ale wciąż jest w powijakach.

Ponadto obecnie samochody elektrycznie są tak trwałe jak pojazdy spalinowe. Istnieją spore problemy z ich naprawami. Albo przewyższają wartość samochodu, albo nie ma jak ich naprawić. A to oznacza, że jeszcze długo rynek wtórny będzie bardzo ubogi w porównaniu do aut spalinowych.

Oczywiście, prawdopodobnie technologia produkcyjna rozwinie się do tego stopnia, że kiedyś i auta elektryczne będą albo trwałe, albo bardziej dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba (choć raczej to drugie). Co jednak jeśli nie stanie się to szybko? Na pewno pogłębi się wykluczenie komunikacyjne. W sprawie wycofania tego pomysłu powstała już petycja, którą można podpisać tutaj.

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Kierowca citroena wjechał na plac w Albanii. Doszło do groźnej sytuacji

Aktualności

Albania. Niesamowita reakcja przechodnia. Powstrzymał niebezpiecznego kierowcę - Wideo

Czytaj więcej >
Mężczyzna próbował zatrzymać staczające się auto. Zginął pod jego kołami

Aktualności

Ojciec zginął na oczach autystycznego syna. Nieszczęśliwy splot wydarzeń - Wideo

Czytaj więcej >
Policja instrybutor

Aktualności

Zakończyła się postępowanie w sprawie "instrybutora". Policjanci poniosą konsekwencje

Czytaj więcej >
Legendarny raper DMX w ostatnią podróż wybrał się nietypowym pojazdem

Aktualności

Legendarny raper nie żyje. DMX w ostatnią podróż wybrał się wyjątkowym autem - Wideo

Czytaj więcej >
Friz stracił prawo jazdy

Aktualności

Idol nastolatków stracił prawo jazdy. Wszystko dlatego, że „policjanci go nie znali”

Czytaj więcej >
Policjanci łamali przepisy, zostali nagrani przez czytelnika trojmiasto.pl

Aktualności

Nagrał policjantów łamiących przepisy, chwilę później go zatrzymali - Wideo

Czytaj więcej >