ZDrogi.pl
Prawo jazdy w aplikacji

gov.pl

Ponad milion Polaków ma już prawo jazdy w smartfonie

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Prawo jazdy w smartfonie jest dostępne w Polsce za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Właśnie minister cyfryzacji, Marek Zagórski ogłosił przełom. Już ponad milion kierowców zaufało rządowej aplikacji.

mPrawo jazdy ma już ponad milion kierowców

Prawo jazdy, a właściwie mPrawo jazdy, to jedna z usług aplikacji mObywatel. Upowszechnienie programu ma być formą zwiększenia poziomu cyfryzacji społeczeństwa. Ostatnie wieści od resortu cyfryzacji wskazują na to, że obywatele powoli sie do aplikacji przekonują.

- Dobry początek tygodnia - ponad milion kierowców korzysta już z mPrawa Jazdy w aplikacji mObywatel! [...] Wkrótce dodamy kolejne dokumenty - zapowiedział obecny minister cyfryzacji, Marek Zagórski.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Usługa mPrawo jazdy jest dostępna dla kierowców od 5 grudnia 2020 roku. Wraz z tą zmianą został zdjęty obowiązek wożenia ze sobą "plastiku". Teraz możemy potwierdzić posiadanie uprawnień za pośrednictwem aplikacji, bądź policja może sprawdzić nasze dane w systemie CEPiK.

W teorii więc nie ma obowiązku instalacji aplikacja, bo dane może nam sprawdzić policja. Jednak w grudniu niektórzy kierowcy przekonali się, że ze względu na błędy w bazie danych, funkcjonariusze nie mogli potwierdzić ich uprawnień. Ewentualny błąd mogliby sprawdzić wcześniej w aplikacji (więcej pisaliśmy o tym tutaj).

Jakie funkcje ma mPrawo jazdy?

Do czego może przydać się mPrawo jazdy? Dokument trzeba okazać np. przy wypożyczeniu samochodu, zakupie ubezpieczenia, czy kolizji przy której nie jest wzywana policja (tzn. obie strony zgadzają się co do szkody). Dzięki programowi mObywatel, potwierdzenie uprawnień mamy w telefonie.

Jeśli za pośrednictwem aplikacji mObywatel aktywujemy mTożsamość i mPrawo jazdy, mamy podgląd na nasz licznik punktów karnych. Dane pobierane są raz na dobę koło godziny 6:00. Dlatego dzień po otrzymaniu mandatu możemy skontrolować jak wiele brakuje nam do słynnego "zamienienia samochodu na rower".

To niejedyna funkcja dla kierowców. Jest jeszcze mPojazd

W aplikacji mObywatel funkcjonuje również zakładka mPojazd, która jest spięta z Centralną Ewidencją Pojazdów (CEP). Jeśli więc auto jest zarejestrowane na nas, możemy mieć podgląd dowodu rejestracyjnego w telefonie. Niestety, w związku z powyższym warunkiem w aplikacji nie sprawdzimy wozów wypożyczonych, firmowych i leasingowanych.

W zakładce mPojazd możemy sprawdzić także naszą polisę ubezpieczeniową. Strona rządowa zaznacza jednak, że dane mogą pojawić się nawet do 30 dni po jej zakupie. Jeśli informacje nie pojawią się po tym czasie, należy wcisnąć "odśwież" w dolnym menu, żeby aplikacja pobrała dane.

Za pomocą aplikacji można sprawdzić także termin badania technicznego, czy stan licznika (który wpisała stacja diagnostyczna, bądź policja). Program jest bezpłatny, a do skorzystania z niego musimy mieć profil zaufany.

`Dobry początek tygodnia - ponad milion kierowców korzysta już z mPrawa Jazdy w aplikacji #mObywatel! Warto ją mieć. To także #mTożsamość, #mPojazd, licznik punktów karnych, e-recepty i zaświadczenie o szczepieniu przeciw #Covid19. Wkrótce dodamy kolejne dokumenty. #ePolakpotrafi— Marek Zagórski (@ZagorskiMarek) March 15, 2021

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Policjanci zatrzymali 47-latkę, która wyrzuciła psa z samochodu. Źródło: Policja.pl

Aktualności

Pijana kobieta wyrzuciła psa z samochodu. Zaskakująca reakcja 13-latków

Czytaj więcej >
Kradzież na walizkę

Aktualności

Nieudana próba kradzieży BMW M2. Złodzieje wyłożyli się na jednej rzeczy - Wideo

Czytaj więcej >

Aktualności

Złodziejom udało się otworzyć auto. Nie dali rady otworzyć bramy - Wideo

Czytaj więcej >
Wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu

Aktualności

W niedozwolonym miejscu wyprzedził nieoznakowany radiowóz - Wideo

Czytaj więcej >
Toyota GR-86 zadebiutuje później niż planowano

Aktualności

Toyota GR-86 zadebiutuje później niż planowano. Japończycy mają dobry powód

Czytaj więcej >
Subaru wygrało wyścig z lamborghini

Aktualności

Subaru staje do wyścigu z Lamborghini. Kierowca supersamochodu był bez szans - Wideo

Czytaj więcej >