Prawo jazdy uprawnienia w CEK
Źródło: TOMASZ RADZIK/East News

50 tys. błędów w CEK, kierowcy mogą mieć kłopoty przy kontroli

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
11 Lutego 2021

Prawo jazdy w postaci "plastiku" teoretycznie nie jest nam już potrzebne. Wystarczy, że mamy nadane uprawnienia. Problem w tym, że w bazie CEK (Centralnej Ewidencji Kierowców) jest ponad 50 tys. błędów. Jeśli jesteśmy jednym z tych pechowców, możemy mieć kłopoty przy kontroli.

Prawo jazdy może widnieć w systemie jako zatrzymane, nawet jeśli masz uprawnienia

Prawo jazdy w formie cyfrowej miało być wybawieniem dla wielu kierowców. W końcu nie trzeba pamiętać o wożeniu ze sobą "plastiku". Można również wsiąść za kółko w nagłych sytuacjach, bez ryzykowania mandatem. To tyle w teorii, bo w praktyce nie udało się uniknąć urzędniczych błędów.

Członkowie klubu parlamentarnego PiS, Iwona Michałek, Mieczysław Baszko, Magdalena Sroka i Michał Wypij złożyli interpelacje do premiera w sprawie rozbieżności zawartości CEK z bazami powiatowymi. Wskazali, że mogą mieć one negatywne konsekwencja w trakcie kontroli drogowych.

Jak podaje WP Autokult, w bazie CEK błędy dotyczą ponad 50 tys. kierowców. W związku z nimi policjanci w trakcie kontroli mogą otrzymać informacje niezgodne ze stanem faktycznym.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

W ten sposób kierowca z ważnym prawem jazdy może dowiedzieć się, że nie ma uprawnień do kierowania, zostały one cofnięty bądź wygasły. Jeśli ma przy sobie "plastikowy" dokument potwierdzający uprawnienia to problem zostanie rozwiązany, ale w innych sytuacjach może mieć poważne kłopoty.

Szczególnie że od 5 grudnia 2020 roku nie musimy wozić ze sobą prawa jazdy. Policjant podejmuje więc decyzję na podstawie danych w systemie i nie musi wierzyć kierowcy na słowo. Rząd w końcu odpowiedział co zrobić w takiej sytuacji.

Prawo jazdy nie widnieje w systemie? Pozostaje nam się jedynie odwołać

- W przypadku, gdy mandat ma być wystawiony w związku z rozbieżnością w danych w CEK np. brakiem dokumentu lub błędnym statusem tego dokumentu, kierowca może zawsze odmówić przyjęcia mandatu - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marek Zagórski.

Oczywiście jeśli odmówimy przyjęcia mandatu, policja skieruje wniosek o ukaranie do sądu. Co więcej, trafi do jednostki sądowniczej w miejscu zatrzymania. Jeśli więc zostaliśmy poddani kontroli w trakcie dalszej podróży, możemy być później zmuszeni dojechać na rozprawę na drugi koniec kraju.

Rząd jednak uspokaja, że w takiej sytuacji zostanie zainicjowane postępowanie wyjaśniające. Jeśli uprawnienia kierowcy zostaną potwierdzona, mandat nie będzie wystawiony. Zagórski zapewnia, że w najgorszym wypadku trzeba będzie odwiedzić komisariat policji.

Prawo jazdy w systemie CEK. Jak sprawdzić czy nasze dane nie są błędne?

Skąd wzięły się błędy w bazie? Jak pisze WP Autokult to efekt lat zaniedbań urzędniczych. Jednak nie stanowią one dużego problemu, bo to zaledwie 0,25 proc. z 21,92 mln danych posiadaczy prawa jazdy. Na wszelki wypadek możemy sprawdzić swoje uprawnienia samodzielnie.

Skontrolować dane możemy za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Jeśli nie chcemy ściągać programu, można to zrobić, logując się na profil zaufany, a następnie sprawdzić zakładkę "prawo jazdy".

Źródło: WP Autokult

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł