Prawo jazdy w aplikacji od 5 grudnia
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już 5 grudnia wejdą w życie długo wyczekiwane zmiany. Kierowcy będą zadowoleni

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
13 Listopada 2020

Prawo jazdy będziemy mogli zostawić w szufladzie. Nowe przepisy wchodzą w życie już od 5 grudnia. Wszystko, czego potrzebujesz to naładowany telefon i aplikacja mObywatel.

Ważna data dla kierowców

Już za trzy tygodnie wejdzie w życie długo oczekiwana zmiana, która powinna ucieszyć wszystkich - zwłaszcza roztargnionych kierowców. Urząd Cyfryzacji (dawniej ministerstwo) informuje o bardzo ważnej zmianie. Już wkrótce w aplikacji mObywatel pojawi się możliwość podłączenia prawa jazdy.

To właśnie 5 grudnia będziemy mogli zapomnieć o noszeniu przy sobie dokumentu prawa jazdy. W tym dniu w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy. Do tego czasu należy przy sobie bezwzględnie posiadać prawo jazdy w formie fizycznego dokumentu.

Warto o tym pamiętać. Latem Parlament przyjął nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Informacja o zmianie wywołała chaos wśród kierowców. Część z nich jest przekonana, że nie musi przy sobie posiadać prawa jazdy. Nie jest to prawda. Nowela wchodzi w życie po odpowiednim okresie nazywanym vacatio legis. W przypadku tej ustawy został on wyznaczony na 5 grudnia bieżącego roku. Do tego czasu, za jazdę bez ważnego dokumentu przy sobie można otrzymać mandat.

Prawo jazdy może zostać w domu

Samochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - WideoSamochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - WideoCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje:

1. Owocna kontrola policji. Zatrzymali BMW z trzema mężczyznami. Wszyscy mieli sporo za uszami
2. W Milionerach padło banalne pytanie. Uczestnik załamał ręce. Każdy miłośnik podróży poda odpowiedź bez problemu
3. Wpadł na jeździe po pijanemu, bo chciał zagadać do policjantów w cywilu

Nie warto jednak zwlekać do 5 grudnia z pobraniem mObywatela - w aplikacji znajdziemy takie dokumenty, jak mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Ponadto aplikacja pozwoli dołączyć legitymację studencką, dowód rejestracyjny, czy e-receptę.

Aplikacja zastąpi kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, dowód osobisty, prawo jazdy oraz przypomni o kończącej się polisie OC. – Dzięki profilowi zaufanemu (jest potrzebny do zalogowania się do aplikacji) mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie – informuje urząd. W aplikacji znajdą się także informacje z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Prawo jazdy oraz inne niezbędne kierowcom dokumenty - wszystko w aplikacji

– Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPiK) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – wyjaśnia Marek Zagórski.

Aplikacja przypomni również kierowcom o zbliżającym się terminie wygaśnięcia OC, a także zbliżającym się okresie końca ważności przeglądu pojazdu. Komunikatu z przypomnieniem można spodziewać się na 30 dni przed upływającym terminem.

W usłudze mPojazd dostępne są również dane pojazdu jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Jak wykazuje Urząd Cyfryzacji, w połowie tego roku z aplikacji mObywatel korzystało aż 1 310 924 Polaków. Ponadto, jak wynika z danych urzędu, chętnie korzystamy z Profilu Zaufanego. Na 22 lipca 2020 roku zarejestrowano 7 460 407 kont.

W przyszłości Urząd Cyfryzacji planuje rozszerzyć aplikacje mObywatel o możliwość bieżącej weryfikacji ilości zdobytych punktów karnych. Ponadto mObywatel zapewni dostęp do Karty Dużej Rodziny, legitymacji ZUS-owskiej czy karty miejskiej. Ponadto aplikacja ma zastąpić papierowe bilety kolejowe, czy prawo do wykonywania zawodu.

źródło: https://www.biznesinfo.pl/prawo-jazdy-131120-sw-zmiany; https://gsmonline.pl/artykuly/mobywatel-co-to-jest-czy-warto-jakie-nowe-funkcje

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

1. Ogromne kontrowersje wokół stacji TVN. Wielu nadal nie kryje oburzenia, w końcu chodzi o przemoc
2. Właśnie dowiedzieliśmy się, kto jest rodziną Artura Boruca. Ma wśród najbliższych sportowca sprzed lat
3. Czy zakaz parkowania tyłem do budynku jest legalny?
4. Stracisz prawo jazdy za agresję na drodze? Nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym
5. Luka w przepisach pozwoli na zrobienie przeglądu auta... za darmo
6. Do Polski przyleciał tajemniczy samolot z Wuhan. Ujawniono cel podróży
7. Część uczniów wznawia naukę. Znamy datę powrotu do szkół, opublikowano rozporządzenie

HYPERBOOK GTR czyli potężna maszyna do gier - TEST I RECENZJA

 

Następny artykuł