Policja BMW M340i
Źródło: Wikimedia Commons Alexander Migl

Polska policja dostała BMW M340i o mocy prawie 400 koni mechanicznych

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
11 Lutego 2021

Policja w Polsce ma w grupie SPEED kilka aut, które wywołują szybkie bicie serca u fanów motoryzacji. Jednak topowej wersji BMW serii 3 raczej mało kto się spodziewał. Świeża "zabawka" policjantów ma niemal 400 koni i napęd Xdrive.

Policja dostała BMW M-Performance. Piraci drogowi mogą zacząć się bać

Policja w celu walki z piratami drogowymi powołała grupę SPEED, w której znajdują się najmocniejsze radiowozy. O nowym pojeździe funkcjonariuszy poinformował fanpage na Facebooku "Nieoznakowane radiowozy policji".

BMW 340i jest używane przez drogówkę w Bielsko-Białej (woj. Śląskie). Nadzoruje teren miasta Bielsko-Biała, powiatu Bielsko-Biała, a także drogi S1, S52, drogi krajowe numer 1 i 52, oraz sąsiednie powiaty. Na wyposażeniu są dwie kamery, z przodu i z tyłu.

Policja

Policja ma prawdziwego potwora. Prawie 400 koni i nieco ponad cztery sekundy do setki

Co więc policja ma w zanadrzu? 6-cylindrowy, 3-litrowy silnik z turbiną Twin Scroll o mocy 374 koni mechanicznych i 500Nm. To w połączeniu z napędem Xdrive pomoże nie tylko w złapaniu trakcji w zimowych warunkach, ale także w katapultowaniu się od zera do 100 km/h w 4,2 sekundy. Prędkość maksymalna jest elektronicznie ograniczona do 250 km/h.

Wybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaWybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

BMW M340i to najmocniejsza standardowa odmiana Serii 3, jaka kiedykolwiek powstała. Moment obrotowy jest większy nawet niż w M3 F30, jak i jakiekolwiek wcześniejsze auto BMW z tej serii.

Co ciekawe, napęd Xdrive nie jest standardem w M340i. Klasycznie model oferuje się z napędem na tylną oś. Wygląda więc na to, że policja otrzymała auto mocno doposażone.

Standardem dla wersji M340i jest 8-stopniowa przekładnia automatyczna. Oprócz tego auto ma zawieszenie M Sport, sztywniejsze i lżejsze niż w standardowych wersjach auta. Oznacza to też nieco mniejszy prześwit, co akurat niekoniecznie musi być dobre na polskich drogach.

Oczywiście z racji na większą moc, BMW M340i ma również mocniejsze hamulce i elektronicznie sterowany dyferencjał. Mimo to policja się zabezpieczyła i wykupiła na swój samochód ubezpieczenie AC.

Nieoznakowane radiowozy policji. Skuteczny sposób na piratów drogowych

Nieoznakowane radiowozy to jedna ze skuteczniejszych metod walki z łamaniem przepisów i prawdziwy postrach piratów drogowych. Nie dziwne, że wiele osób poszukuje informacji o nich, aby w porę wychwytać je na drodze.

Kierując trudno skoncentrować się na spamiętaniu wszystkich nieoznakowanych radiowozów policji, dlatego tak wiele osób jest wyłapywanych. Funkcjonariusze polują zwykle w ten sposób na kierowców, którzy przekraczają prędkość dwukrotnie, czy nawet trzykrotnie, stąd potrzeba posiadania tak mocnych aut.

Policyjne wideorejestratory mogą wychwycić nie tylko prędkość, ale także inne wykroczenia. Wśród nich jest choćby rozmowa przez telefon, czy przejazd na czerwonym świetle, dlatego przy nieoznakowanych radiowozach, piraci drogowi nie mogą się czuć w pełni bezpiecznie.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Dziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoDziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoCzytaj dalej

Następny artykuł