ZDrogi.pl
Piraci drogowi

Getty Images

Austria znalazła bat na piratów drogowych. Drakoński mandat. a nawet konfiskata pojazdu

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Piraci drogowi to bardzo poważny problem nie tylko na polskich drogach. Na szczególnie mocną politykę względem nieodpowiedzialnych kierujących, zdecydowała się Austria, która za kilka miesięcy znacząco zaostrzy obowiązujące przepisy. Mowa o bardzo wysokim

Piraci drogowi nie mogą spać spokojnie. Austria znacząco zaostrza swoje przepisy.

Austria zdecydowała się na otwartą walkę z niebezpiecznymi kierowcami. Tamtejsze władze zgodnie zdecydowały, że maksymalna kwota mandatu, która obowiązuje na terenie kraju, jest po prostu za niska. 2180 euro już wkrótce odejdzie do lamusa, a w jej miejsce wkroczy nowa, zdecydowanie surowsza kara.

Zmiana aktualnych przepisów ma wejść w życie jeszcze przed okresem wakacyjnym. Wszystko po to, by kierowcy przestali rażąco łamać prawo drogowe i postawili na wolniejszą, a zarazem bezpieczniejszą jazdę. 

W myśl nowej ustawy, pirat drogowy, który odznaczy się szczególną ignorancją przepisów, zostanie ukarany mandatem w wysokości 5000 euro. Istnieje możliwość konfiskaty jego samochodu. 

Austriackie władze tłumaczą, że tak drastyczne rozwiązanie było konieczne. Maksymalna kara nie odstraszała nierozważnych kierowców, którzy swoją brawurową jadą narażali nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu na poważne zagrożenie. 

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Piraci drogowi z Austrii, muszą mieć się na baczności. Według portalu ADAC aksymalna stawka za przekroczenie prędkości zostanie podniesiona z 2180 do 5000 euro. Możliwa będzie również konfiskata pojazdu.

Warto zaznaczyć, że 5000 złotych to w przeliczeniu na złotówki, aż 23 tysiące złotych. Śmiało można powiedzieć, że taki rodzaj karywzbudza respekt, a także daje do myślenia. 

Ponadto Austria wypowiada wojnę „nielegalnym wyścigom”. Będą one uznawane jako przestępstwo. Każdy, kto bierze w nich udział, musi liczyć się z możliwą utratą prawa jazdy na co najmniej sześć miesięcy. Dodatkowo taki delikwent zostanie wysłany na obowiązkowe badania psychologiczne. 

Nowe przepisy umożliwią również konfiskatę samochodu. Oczywiście, tak drastyczne rozwiązanie dotyczyć będzie kierowców, którzy w rażący sposób narażą bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Warto dodać, że tak bezwzględna sankcja będzie obowiązywać osoby, które prowadzą pojazd pomimo utraty prawa jazdy.

Co ciekawe, Austria obniży również progi przekroczenia prędkości, które wiążą się z utratą prawa jazdy. Jak informuje portal ADAC, cytowany przez autokult, uprawnienia na okres 2 tygodniu straci osoba, która w terenie zabudowanym złamie obowiązujący limit o 30 km/h lub więcej, natomiast poza terenem zabudowanym o 40 km/h. Aż miesiąc bez prawa jazdy, będzie musiała wytrzymać osoba, która będzie poruszać się o 40 km/h za szybko w terenie zabudowanym, a także o 50 km/h za szybko poza nim.

Nie od dziś wiadomo, że nadmierna prędkość oraz brawura są odpowiedzialne za sporą liczbę tragicznych zdarzeń drogowych. Polscy policjanci bardzo często apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na publicznych drogach. 

Funkcjonariusze są szczególnie wyczuleni na łamanie regulacji dotyczących dozwolonej prędkości, bo to one są w naszym kraju jedną z głównych przyczyn kolizji i wypadków. Statystyki wyraźnie wskazują, że skutki wielu zdarzeń nie byłyby tak tragiczne, gdyby ich uczestnicy poruszali się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`undefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

Kierowca citroena wjechał na plac w Albanii. Doszło do groźnej sytuacji

Aktualności

Albania. Niesamowita reakcja przechodnia. Powstrzymał niebezpiecznego kierowcę - Wideo

Czytaj więcej >
Mężczyzna próbował zatrzymać staczające się auto. Zginął pod jego kołami

Aktualności

Ojciec zginął na oczach autystycznego syna. Nieszczęśliwy splot wydarzeń - Wideo

Czytaj więcej >
Policja instrybutor

Aktualności

Zakończyła się postępowanie w sprawie "instrybutora". Policjanci poniosą konsekwencje

Czytaj więcej >
Legendarny raper DMX w ostatnią podróż wybrał się nietypowym pojazdem

Aktualności

Legendarny raper nie żyje. DMX w ostatnią podróż wybrał się wyjątkowym autem - Wideo

Czytaj więcej >
Friz stracił prawo jazdy

Aktualności

Idol nastolatków stracił prawo jazdy. Wszystko dlatego, że „policjanci go nie znali”

Czytaj więcej >
Policjanci łamali przepisy, zostali nagrani przez czytelnika trojmiasto.pl

Aktualności

Nagrał policjantów łamiących przepisy, chwilę później go zatrzymali - Wideo

Czytaj więcej >