Poprawka Senatu w sprawie bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych
Pierwszeństwo pieszych przed przejściem. Ważna zmiana w ustawie
Pierwszeństwo pieszych przed przejściem miało być pokłosiem niesłynnego wypadku na Sokratesa (o którym więcej pisaliśmy tutaj ). Wtedy Mateusz Morawiecki obiecał spore zmiany w przepisach ruchu drogowego i po dwóch latach, ustawa trafiła do Sejmu.
Do tej pory piesi mieli pierwszeństwo dopiero wtedy, kiedy znajdowali się na przejściu. W praktyce oznacza to tyle, że w przypadku potrącenia, nie zawsze winny był kierowca, jeśli pieszy "wtargnął" na jezdnię. Zgodnie z nowymi przepisami, niechronieni uczestnicy ruchu już przed zebrą będą mieli pierwszeństwo.
Będzie to wymagało od kierowców więcej uwagi i zwolnienia przed przejściem, do tej pory prawo wymagało od nich zachowania szczególnej ostrożności. Takową zachować będą musieli także piesi, a do tego będą mieli zakaz używania telefonów i innych urządzeń elektronicznych rozpraszających uwagę.
`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej
W prawie znalazła się jednak luka, gdyż zgodnie z nowelizacją pieszy nie mógł używać telefonu na przejściu. Dlatego poprawka reguluje to w ten sposób, aby niechroniony uczestnik ruchu wcześniej musiał schować swoje urządzenie w kieszeni. Kierowcy będą mogli odetchnąć z ulgą, bo jeśli natrafią na "gapę ze smartfonem", potencjalny wypadek nie będzie z ich winy (o ile oczywiście sami jechali przepisowo).
- Poprawka jednoznacznie przesądza, że zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, obowiązuje pieszego zarówno podczas wchodzenia, jak i przechodzenia przez przejście dla pieszych - podało biuro Senatu na Twitterze.
Za przyjęciem przepisów dającym bezwzględne pierwszeństwo pieszym zagłosowało 95 senatorów. Dwóch było przeciw, oraz dwóch wstrzymało się od głosu. Ustawa wróci teraz do Sejmu, który może przyjąć, bądź odrzucić senackie poprawki.
Pierwszeństwo pieszych to najważniejszy punkt ustawy. Nowelizacja prowadza jeszcze inne zmiany
Nowelizacja przepisów ruchu drogowego więcej zmian, niż tylko pierwszeństwo pieszych. Kierowcy będą musieli także uważać na dystans między pojazdami na drogach szybkiego ruchu, oraz na prędkość w terenie zabudowanym, także w nocnych godzinach.
Na drogach ekspresowych i autostradach, będzie zakaz "jazdy na zderzaku" , która powodowała spore zagrożenie w ruchu. Odstęp między pojazdami będzie musiał wynosić połowę prędkości, jaką się poruszamy. To znaczy, że jadąc 100 km/h, trzeba zachować odstęp 50 metrów. Wyjątkiem jest jednak manewr wyprzedzania.
Z przepisem są jednak spore problemy, a dokładniej z metodą jego egzekwowania. Policja niedawno sama przyznała, że w teorii nie ma sprzętu do sprawdzania tego. W praktyce takowy jest na wyposażeniu funkcjonariuszy, ale urząd miar nie nadał legalizacji na tę funkcję.
Kolejna zmiana w ustawie dotyczy ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym. Do tej pory kierowcy w godzinach 23-5 mogli jeździć 60 km/h zamiast 50 km/h w terenie zabudowanym (chyba że znaki stanowiły inaczej). Od 1 czerwca 2021 roku "strefa 50" będzie obowiązywać przez całą dobę.
Źródło: TVN24
`
Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl ===============================================================================================
zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. __Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl
Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl
-
Motocyklista uderzył w znak drogowy i stracił nogę. Kompletna znieczulica świadków - Wideo
-
W dziesięć sekund rozbił klasyczne Ferrari o przydrożny mur - Wideo
-
Na estakadzie Kwiatkowskiego w Gdyni, spod naczepy ciężarówki wyskoczył mężczyzna
`