Odpowiedź rządu na propozycję obowiązkowych opon zimowych
Opony zimowe będą obowiązkowe? Organizacje branżowe apelują o to od dawna
Opony zimowe w ostatnich latach znacznie straciły na popularności. Powodem takiej sytuacji są dosyć łagodne zimy. Jak podaje portal moto.pl, z obserwacji warsztatowych wynika, że ok. 1/3 kierowców decyduje się na jazdę w zimę na letnim ogumieniu. Większość czasu i tak jeżdżą po miejskich, odśnieżonych drogach.
Jak jednak zauważa portal, poczucie bezpieczeństwa jest złudne. Powodem jest temperatura, która nie pozostaje bez wpływu na właściwości opony. Ze względu na inną mieszankę opon letnich, guma twardnieje gdy jest zimno, pogarszając przyczepność na mokrych i śliskich drogach.
To oczywiście wpływa na tak ważne parametry jak droga hamowania, czy też zdolność przekazywana momentu napędowego na nawierzchnię. Branża proponuje, aby umowny termin zmiany opon na zimowe (bądź całoroczne) wyznaczyć na 1 grudnia. To właśnie wtedy temperatury w całym kraju spadają poniżej 5-7 stopni Celsjusza.
`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej
- Skoro wprowadzono obowiązek zapinania pasów – czyli uregulowano sytuacje po zderzeniu, to dlaczego nie zajęto się do tej pory przyczynami tych zderzeń? Niemal 20-25 proc. z nich ma związek z oponami! W sytuacji, kiedy wpływamy swoim zachowaniem na innych i może mieć to katastrofalne skutki ze względu na prędkość czy masę auta – nie powinno być dowolności - twiedzi dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO), Piotr Sarnecki.
Jak zauważa przedstawiciel branży oponiarskiej, jazda zimą na oponach zimowych bądź całorocznych zmniejsza prawdopodobieństwo wypadku o 46 proc. Ponadto liczba niebezpiecznych zdarzeń drogowych spada również o 4-5 proc. Według PZPO nawet 80 proc. Polaków może popierać wprowadzenie takiego przepisu.
Opony zimowe nie będą obowiązkowe. Rząd na razie wyklucza takie rozwiązanie
Mimo wieloletnich apelów branży i ekspertów ds. bezpieczeństwa drogowego, rząd zdaje się być niewzruszony. Na apele Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR odpowiedziało Ministerstwo Infrastruktury. Wszystko wskazuje na to, że na razie nie ma co liczyć na takie zmiany.
- Ministerstwo Infrastruktury obecnie nie prowadzi prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia takiego obowiązku - stwierdził rzecznik prasowy resortu infrastruktury, Szymon Huptyś.
Zdaniem Samaru, powodem takiej decyzji rządu jest sytuacja finansowa wielu Polaków. Opony swoje kosztują, w zależności od samochodu, na średniej klasy ogumienie trzeba wydać ok. 1000 zł. Oczywiście jest to zakup na kilka lat, ale dla osób, które zarabiają miesięcznie 2000 zł netto to poważny wydatek . Istnieje jeszcze rynek opon używanych, który nie są najlepszym rozwiązaniem, ale lepszym niż żadnym.
Statystyki Komisji Europejskiej wskazują, że w 27 europejskich krajach z wymogiem dostosowania opon do warunków, prawdopodobieństwo wystąpieniu wypadku drogowego spadło o 46 proc. Ponadto spadła również liczba wypadków śmiertelnych o 3 proc.
Sarnecki zaznacza, że jazda bez opon zimowych, bądź całorocznych wpływa nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale także innych uczestników drogi. Dlatego jego zdaniem nie powinno być w tej kwestii dowolności.
Źródło: moto.pl
`
Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl ===============================================================================================
zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. __Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl
Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl
-
Motocyklista uderzył w znak drogowy i stracił nogę. Kompletna znieczulica świadków - Wideo
-
W dziesięć sekund rozbił klasyczne Ferrari o przydrożny mur - Wideo
-
Na estakadzie Kwiatkowskiego w Gdyni, spod naczepy ciężarówki wyskoczył mężczyzna
`