ZDrogi.pl > Aktualności > Rząd zapowiedział nowe przepisy i więcej fotoradarów
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:45

Rząd zapowiedział nowe przepisy i więcej fotoradarów

Mandat przestrzeganie przepisów
TOMASZ RADZIK/East News

Mandat za fotoradar. Będą nowe urządzenia rejestrujące

Mandat to nic przyjemnego dla kierowcy. Oczywiście, żeby ich uniknąć wystarczy jeździć przepisowo, ale każdemu zdarza się zagapić. Wygląda na to, że w tym roku kar dla piratów drogowych będzie znacznie więcej. Stawiane będą nowe fotoradary, rząd wprowadzi także nowe, ostrzejsze przepisy.

Jakiś czas temu Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) potwierdził informację o ogłoszeniu przetargu na nowe fotoradary. Urządzenia mają łapać kierowców, którzy jadą przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Trafią one na 30 najniebezpieczniejszych skrzyżowań w osiemnastu polskich miastach. Listę ich lokalizacji zamieszczamy tutaj.

Te skrzyżowania, które nie otrzymają urządzeń, zostaną wpisane na listę rezerwową, którą tworzy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Następnie w ramach możliwości GITD doposaży je w inne formy nadzoru.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Inspektorat podaje również, że trwa przetarg na zakup pojazdów rejestrujących wykroczenia w ruchu drogowym. Jedenaście samochodów zostanie wyposażonych w fotoradary rejestrujące prędkość od 30 do 250 km/h. Pojazdy będą miały kamery rejestrujące za przednią i tylną szybą.

Fotoradary kupią także samorządy. W Warszawie na moście Poniatowskiego ma stanąć aż sześć urządzeń rejestrujących. Potwierdził to już prezydent miasta, Rafał Trzaskowski. Urządzenia zostaną dostarczone i zamontowane przez polską firmę Lifor z Bytomia.

Mandat za złamanie nowych przepisów. Pierwszeństwo dla pieszych to nie wszystko

Fotoradary to jednak niejedyny sposób na dostanie mandatu. Jak podaje "Rzeczpospolita" urządzenia rejestrujące przyczyniają się do połowy kar nakładanych na kierowców. Nowe przepisy mają poprawić efektywność karania piratów drogowych.

Poselski projekt nowelizacja Prawa o ruchu drogowym ma wejść w życie już 1 czerwca 2021 roku. Najważniejszą zmianą będzie nadanie pieszym bezwzględnego pierwszeństwa, jeszcze przed przejściem dla pieszych (do tej pory mieli jedynie znajdujący się na przejściu). O tym dlaczego takie przepisy mogą być niebezpieczne, pisaliśmy tutaj.

Na mandat narażeni będą także sami piesi. Nowe przepisy uwzględniają kary za używanie telefonu lub "innych urządzeń rozpraszających percepcję" w trakcie przechodzenia przez ulicę. Ponadto kierowcy będą mieli obowiązek zwolnić przed przejściem dla pieszych.

Wprowadzony zostanie również obowiązek zachowania dystansu między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach. Trudno sobie jednak wyobrazić, w jaki sposób policja mogłaby to kontrolować.

Zgodnie z nowelizacją przepisów, mandat dostaniemy jeśli nie zachowamy odległości wysokości przynajmniej połowy prędkości auta. Tzn. jadąc 100 km/h, musimy zachować 50 m dystansu, 120 km/h 60 m dystansu etc. 

Źródło: moto.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`