Fotoradary w Polsce
Źródło: Flickr.com Karolina Kabat CC BY-ND 2.0

Na polskie drogi trafi 358 fotoradarów. Znamy lokalizację pierwszych trzydziestu

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
20 Stycznia 2021

Nowe fotoradary trafią niebawem na polskie ulice. Pierwsze trzydzieści ma zostać zamontowane na najbardziej niebezpieczne skrzyżowaniach w Polsce, znamy już ich lokalizację. To dopiero wierzchołek góry lodowej, w planach jest zakup 358 nowych urządzeń.

Nowe fotoradary w Polsce. Zaplanowano aż 358 sztuk

Fotoradary to jedna ze skuteczniejszych metod uspokojenia ruchu. Kierowcy, którzy zauważą znak o zbliżającym się pomiarze prędkości, dostosowują się do przepisów, zdając sobie sprawę z nieuniknionej kary za ich złamanie. Dlatego też zapadła decyzja o postawieniu kolejnych.

Rozbudowa sieci fotoradarów to efekt projektu "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym" częściowo finansowego przez Unię Europejską. Całkowity koszt wdrożenia wynosi 162 mln zł, aż 137,7 mln pochodzi z UE. Kwota zostanie przeznaczona na zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących.

- [...] w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach: 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów), 30 urządzeń służących do monitorowanie wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 5 urządzeń rejestrujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych, a także 11 przenośnych urządzeń rejestrujących. Sukcesywnie wymieniane będą najstarsze i wyeksploatowane już urządzenia funkcjonujące w systemie CANARD - wyliczała rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), Monika Niżniak.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Rozpoczęto już procedurę przetargową zakup i instalacje fotoradarów z wideo detekcją, tak aby przy ich montażu nie trzeba było ingerować w nawierzchnię drogi. Dzięki temu fotoradary będą wykrywać choćby wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Urządzenia oprócz udokumentowania wykroczenia, będą także rejestrować czas, jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła. Oczywiście fotoradary udokumentują także dane umożliwiające identyfikacje pojazdu oraz czas zdarzenia.

- Wybrany wykonawca będzie miał 72 tygodnie od podpisania umowy na przekazanie urządzeń do użytkowania. Po zakończeniu tego etapu rozbudowy systemu fotoradarowego, CANARD będzie prowadziło kontrole na 50 skrzyżowaniach. Dziś stałymi kontrolami objętych jest 20 - mówiła Niżniak.

Nowe fotoradary, znamy ich lokalizację

Jak twierdzi rzeczniczka GITD, nowe fotoradary pojawią się m.in. na skrzyżowaniu al. Mickiewicza i ul. Stefana Żeromskiego w Łodzi, al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Wolskiej w Warszawie, oraz ul. Królowej Jadwigi i ul. Kilińskiego w Nowym Sączu. Pełną listę zamieszczamy na końcu artykułu.

- To najbardziej zagrożone wypadkami i kolizjami skrzyżowania, które zostały wskazane przez Instytut Transportu Samochodowego w analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego - argumentowała Niżniak.

Podczas doboru skrzyżowań na których mają stanąć fotoradary, brano pod uwagę dodatkowe czynniki. Wśród nich była bliskość szkół, obiektów użyteczności publicznej, czy infrastruktury dla pieszych.

Opracowano również listę rezerwową, w razie gdyby na wytypowanych skrzyżowaniach nie było możliwości instalacji urządzeń. Pozostałe lokalizacje brane pod uwagę przez GITD, prezentujemy w liście poniżej:

Fotoradary

Źródło: Polsat News

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł