ZDrogi.pl > Aktualności > Na polskie drogi trafi 358 fotoradarów. Znamy lokalizację pierwszych trzydziestu
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:46

Na polskie drogi trafi 358 fotoradarów. Znamy lokalizację pierwszych trzydziestu

Fotoradary w Polsce
Flickr.com Karolina Kabat CC BY-ND 2.0

Nowe fotoradary w Polsce. Zaplanowano aż 358 sztuk

Fotoradary to jedna ze skuteczniejszych metod uspokojenia ruchu. Kierowcy, którzy zauważą znak o zbliżającym się pomiarze prędkości, dostosowują się do przepisów, zdając sobie sprawę z nieuniknionej kary za ich złamanie. Dlatego też zapadła decyzja o postawieniu kolejnych.

Rozbudowa sieci fotoradarów to efekt projektu "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym" częściowo finansowego przez Unię Europejską. Całkowity koszt wdrożenia wynosi 162 mln zł, aż 137,7 mln pochodzi z UE. Kwota zostanie przeznaczona na zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących.

- [...] w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach: 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów), 30 urządzeń służących do monitorowanie wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 5 urządzeń rejestrujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych, a także 11 przenośnych urządzeń rejestrujących. Sukcesywnie wymieniane będą najstarsze i wyeksploatowane już urządzenia funkcjonujące w systemie CANARD - wyliczała rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), Monika Niżniak.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Rozpoczęto już procedurę przetargową zakup i instalacje fotoradarów z wideo detekcją, tak aby przy ich montażu nie trzeba było ingerować w nawierzchnię drogi. Dzięki temu fotoradary będą wykrywać choćby wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Urządzenia oprócz udokumentowania wykroczenia, będą także rejestrować czas, jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła. Oczywiście fotoradary udokumentują także dane umożliwiające identyfikacje pojazdu oraz czas zdarzenia.

- Wybrany wykonawca będzie miał 72 tygodnie od podpisania umowy na przekazanie urządzeń do użytkowania. Po zakończeniu tego etapu rozbudowy systemu fotoradarowego, CANARD będzie prowadziło kontrole na 50 skrzyżowaniach. Dziś stałymi kontrolami objętych jest 20 - mówiła Niżniak.

Nowe fotoradary, znamy ich lokalizację

Jak twierdzi rzeczniczka GITD, nowe fotoradary pojawią się m.in. na skrzyżowaniu al. Mickiewicza i ul. Stefana Żeromskiego w Łodzi, al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Wolskiej w Warszawie, oraz ul. Królowej Jadwigi i ul. Kilińskiego w Nowym Sączu. Pełną listę zamieszczamy na końcu artykułu.

- To najbardziej zagrożone wypadkami i kolizjami skrzyżowania, które zostały wskazane przez Instytut Transportu Samochodowego w analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego - argumentowała Niżniak.

Podczas doboru skrzyżowań na których mają stanąć fotoradary, brano pod uwagę dodatkowe czynniki. Wśród nich była bliskość szkół, obiektów użyteczności publicznej, czy infrastruktury dla pieszych.

Opracowano również listę rezerwową, w razie gdyby na wytypowanych skrzyżowaniach nie było możliwości instalacji urządzeń. Pozostałe lokalizacje brane pod uwagę przez GITD, prezentujemy w liście poniżej:

Źródło: Polsat News

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`