Polscy kierowcy wniebowzięci. Zapadły kluczowe decyzje, MOPy zmienią się nie do poznania
Kierowcy mogą liczyć na zmiany. MOP-y przejdą modernizację
Kierowcy mogą skorzystać z MOP-ów trzech kategorii. Najwyższe z nich, trzecia i druga są zarządzone przez prywatne podmioty, oferują m.in. hotele, czy paliwo. MOP-y pierwszej kategorii należą do GDDKiA i oferują jedynie parking i toaletę.
Drogowcy, planując zmiany, zdecydowali się przeprowadzić poprzedzający sondaż. Dobrano próbę 1665 osób. Badani kierowcy powiedzieli, czego im brakuje na parkingach i na jakie usługi liczą w przyszłości.
Kierowcy o MOP-ach. Opinie są podzielone
`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej
42 proc. z badanych stwierdziło, że MOP-y są umiejscowione w zbyt dalekich od siebie odległościach. 38 proc. zadeklarowało natomiast, że umiejscowienie punktów jest optymalne. Pozostałe 20 proc. stanowią odpowiedzi "nie mam zdania".
Jak jednak wskazuje Auto Świat, ocena kierowców miała być zależna od dróg, z których skorzystali. Obecnie na nowo otwartych odcinkach dostępność MOP-ów jest mniejsza, przez wciąż trwające poszukiwanie dzierżawców, oraz prowadzenie przetargów w sprawie punktów drugiej kategorii.
Aż 91 proc. kierowców stwierdziło, że najważniejsza na MOP-ach jest dla nich możliwość skorzystania z toalety. Jako drugi najważniejszy czynnik, wskazali możliwość wypicia kawy lub herbaty, czy zjedzenia ciepłej przekąski. Trzecim priorytetem był dostęp do restauracji i pełnych posiłków, a najmniej istotna była usługa hotelowa.
Kierowcy powiedzieli co chcieliby zobaczyć na MOP-ach
Badani zostali również zapytani czego im brakuje na MOP-ach. 13 proc. apelowało o więcej toalet i pryszniców. 42 proc. poparło pomysł wprowadzenia płatności za skorzystanie z łazienki, przy jednoczesnym podniesieniu ich standardu, 58 proc. było przeciwko.
Natomiast 32 proc. kierowców wskazało, że płatne strzeżone parkingi z możliwością rezerwacji miejsca, byłyby na MOP-ach dobrym rozwiązaniem, ale sami nie korzystaliby z usługi. 29 proc. chętnie by wykupowało miejsce pod warunkiem ceny rynkowej. 23 proc. uznało, że taka zmiana nie jest potrzebna.
11 proc. respondentów apelowało o więcej miejsc na auta ciężarowych. Ponadto 23 proc. mimo braku auta elektrycznego, poparło pomysł budowy na MOP-ach ładowarek. Kierowcy chcieli również szerszej oferty gastronomicznej, ze zdrowym i lokalnym jedzeniem.
GDDKiA zapowiada zmiany na MOP
Wyniki badania GDDKiA zostaną wykorzystane do planowania dalszych usprawnień MOP. Już teraz wiadomo, że w planach jest postawienie automatów z jedzeniem i napojami, oraz koszy służących do segregacji odpadów.
Oprócz tego GDDKiA obiecuje cyfrowe tablice na drodze informujące o odległości do najbliższego MOP wraz z informacją o dostępnych miejscach parkingowych. W samych punktach pojawią się także rampy, bądź urządzenia do odśnieżania ciężarówek.
Źródło: Auto Świat
`
Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================
zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl
Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl
Motocyklista uderzył w znak drogowy i stracił nogę. Kompletna znieczulica świadków - Wideo
W dziesięć sekund rozbił klasyczne Ferrari o przydrożny mur - Wideo
Na estakadzie Kwiatkowskiego w Gdyni, spod naczepy ciężarówki wyskoczył mężczyzna
`