Kierowcy zmiany na MOP
Źródło: Wikimedia Commons Ralf Lotys CC4.0

Polscy kierowcy wniebowzięci. Zapadły kluczowe decyzje, MOPy zmienią się nie do poznania

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
15 Stycznia 2021

Kierowcy w trasie mogą natknąć się na Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP), w których mogą udać się na postój. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przeprowadziła badanie, w którym zapytała, czego brakuje na postojach. Szykują się spore zmiany.

Kierowcy mogą liczyć na zmiany. MOP-y przejdą modernizację

Kierowcy mogą skorzystać z MOP-ów trzech kategorii. Najwyższe z nich, trzecia i druga są zarządzone przez prywatne podmioty, oferują m.in. hotele, czy paliwo. MOP-y pierwszej kategorii należą do GDDKiA i oferują jedynie parking i toaletę.

Drogowcy, planując zmiany, zdecydowali się przeprowadzić poprzedzający sondaż. Dobrano próbę 1665 osób. Badani kierowcy powiedzieli, czego im brakuje na parkingach i na jakie usługi liczą w przyszłości.

Kierowcy o MOP-ach. Opinie są podzielone

Wybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaWybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

42 proc. z badanych stwierdziło, że MOP-y są umiejscowione w zbyt dalekich od siebie odległościach. 38 proc. zadeklarowało natomiast, że umiejscowienie punktów jest optymalne. Pozostałe 20 proc. stanowią odpowiedzi "nie mam zdania".

Jak jednak wskazuje Auto Świat, ocena kierowców miała być zależna od dróg, z których skorzystali. Obecnie na nowo otwartych odcinkach dostępność MOP-ów jest mniejsza, przez wciąż trwające poszukiwanie dzierżawców, oraz prowadzenie przetargów w sprawie punktów drugiej kategorii.

Przerażający finał kuligu za samochodem. Nastolatki z ogromną siłą uderzyły w drzewoPrzerażający finał kuligu za samochodem. Nastolatki z ogromną siłą uderzyły w drzewoCzytaj dalej

Aż 91 proc. kierowców stwierdziło, że najważniejsza na MOP-ach jest dla nich możliwość skorzystania z toalety. Jako drugi najważniejszy czynnik, wskazali możliwość wypicia kawy lub herbaty, czy zjedzenia ciepłej przekąski. Trzecim priorytetem był dostęp do restauracji i pełnych posiłków, a najmniej istotna była usługa hotelowa.

Kierowcy powiedzieli co chcieliby zobaczyć na MOP-ach

Badani zostali również zapytani czego im brakuje na MOP-ach. 13 proc. apelowało o więcej toalet i pryszniców. 42 proc. poparło pomysł wprowadzenia płatności za skorzystanie z łazienki, przy jednoczesnym podniesieniu ich standardu, 58 proc. było przeciwko.

Natomiast 32 proc. kierowców wskazało, że płatne strzeżone parkingi z możliwością rezerwacji miejsca, byłyby na MOP-ach dobrym rozwiązaniem, ale sami nie korzystaliby z usługi. 29 proc. chętnie by wykupowało miejsce pod warunkiem ceny rynkowej. 23 proc. uznało, że taka zmiana nie jest potrzebna.

11 proc. respondentów apelowało o więcej miejsc na auta ciężarowych. Ponadto 23 proc. mimo braku auta elektrycznego, poparło pomysł budowy na MOP-ach ładowarek. Kierowcy chcieli również szerszej oferty gastronomicznej, ze zdrowym i lokalnym jedzeniem.

GDDKiA zapowiada zmiany na MOP

Wyniki badania GDDKiA zostaną wykorzystane do planowania dalszych usprawnień MOP. Już teraz wiadomo, że w planach jest postawienie automatów z jedzeniem i napojami, oraz koszy służących do segregacji odpadów.

Oprócz tego GDDKiA obiecuje cyfrowe tablice na drodze informujące o odległości do najbliższego MOP wraz z informacją o dostępnych miejscach parkingowych. W samych punktach pojawią się także rampy, bądź urządzenia do odśnieżania ciężarówek.

Źródło: Auto Świat

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Dziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoDziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoCzytaj dalej

Następny artykuł