ZDrogi.pl
Dlaczego kierowcy zasłaniają chłodnicę kartonem?

YouTube: Fix and Drive

Dlaczego kierowcy zasłaniają zimą chłodnicę kartonem? Czy warto to robić?

10 Lutego 2021

(Ostatnia zmiana: 19 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Kierowcy od zawsze starają się poprawiać pracę swoich aut zimą. Jedną z popularniejszych metod było wsadzanie kartonowej osłony przed chłodnicę pojazdu. Takie rozwiązanie miało przyśpieszać nagrzewanie się wnętrza auta, oraz ułatwić silnikowi osiągnięcie

Jeszcze 10 lat temu samochody z wetkniętym kartonem stanowiły dość częsty widok na ulicach. Teraz jest ich coraz mniej, ale wciąż się zdarza je spotykać. Czy zakrywanie „grilla” lub samej chłodnicy ma aktualnie jakikolwiek sens?

Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z lat 80. i 90. ubiegłego wieku, kiedy samochody wyposażano w dość mało „elastyczne” układy chłodzenia, które zimą utrudniały silnikowi osiągnięcie optymalnej temperatury pracy (około 90 stopni Celsjusza).

Kierowcy zasłaniali chłodnicę głównie z dwóch powodów

Ciepło, które uciekało przez chłodnice, przekładało się nie tylko na dłuższe nagrzewanie kabiny (a więc komfort kierowcy i pasażerów), ale i na podwyższone zużycie paliwa.

Zakrycie atrapy chłodnicy miało na celu zmniejszyć przepływ zimnego powietrza przez chłodnicę, czyli zmniejszyć jej skuteczność. Wszystko po to, aby pomóc całemu układowi odpowiednio rozgrzać silnik.

Ten prosty manewr, według niektórych, sprawdzał się w praktyce i dlatego niektórzy stosują go we współczesnych autach. Okazuje się jednak, że w nowoczesnych autach takie „patenty” mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Kierowcy w nowoczesnych autach powinni zdać się na fabrykę"

Technologia, również w motoryzacji, w ciągu ostatnich 20-30 lat zrobiła ogromny postęp. Producenci przez ten czas nie próżnowali i opracowali układy chłodzenia, które radzą sobie zarówno w trakcie „tropikalnych upałów”, jak i „zim stulecia".

Nowoczesne systemy mają być niezależne od temperatury otoczenia i nie wymagać dodatkowej pomocy - dlatego często można zaobserwować, np. specjalne żaluzje lub kierownice regulujące przepływ powietrza przez chłodnicę.

Jeśli zastosujemy dodatkową osłonę, może się okazać, że auto nie będzie mogło w należyty sposób oddawać ciepła z układu chłodzenia i zacznie się nadmiernie grzać.

Zasłanianie chłodnicy w starszych autach może przynieść korzyści, dlatego nie zaszkodzi zastosowanie takiego rozwiązania. Warto jednak zainwestować w dedykowane dla poszczególnych modeli osłony, które będą...po prostu estetyczne.

W przypadku tego typu rozwiązań możemy też mieć pewność, że nie zaszkodzą naszemu silnikowi i zapewnią mu niezbędną ilość powietrza.

Jeśli jednak nie chcemy inwestować pieniędzy, to należy pamiętać, że prowizoryczna osłona nie może zakrywać całej chłodnicy, a tylko jej część (nie większą niż połowę). Ponadto nie może przylegać bezpośrednio do chłodnicy.

Fiat 126p jakiego nie znałeś. Poczciwy maluch miał wiele wcieleń. Oto najlepsze - Galeria

Slajd 1 z 11

Fiat 126p BIS - Wikipedia/Dawid Skwarczeński

Fiat 126p BIS

W 1985 roku przystąpiono do prac konstrukcyjnych nad głęboką modernizacją Polskiego Fiata 126p. Celem było zastosowanie silnika chłodzonego cieczą, zwiększenie bagażnika oraz zastosowanie nadwozia trzydrzwiowego. Samochód miał być przeznaczony przede wszystkim na eksport. Produkcja Fiata 126 BIS rozpoczęła się 23 kwietnia 1987 w zakładach FSM w Tychach i trwała do czasu uruchomienia w 1991 produkcji modelu Cinquecento.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >
Kontrola drogowa pijana pracowniczka szpitala

Porady

Opony - za co możemy zostać ukarani. Obalamy popularny mit

Czytaj więcej >
Usuwanie rdzy w 4K robi kolosalne wrażenie

Porady

Laser zamiast piaskowania. Zdecydowanie najlepszy sposób na rdzę - Wideo

Czytaj więcej >