ZDrogi.pl

YouTube: Fix and Drive

Dlaczego kierowcy zasłaniają zimą chłodnicę kartonem? Czy warto to robić?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Jeszcze 10 lat temu samochody z wetkniętym kartonem stanowiły dość częsty widok na ulicach. Teraz jest ich coraz mniej, ale wciąż się zdarza je spotykać. Czy zakrywanie „grilla” lub samej chłodnicy ma aktualnie jakikolwiek sens?

Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z lat 80. i 90. ubiegłego wieku, kiedy samochody wyposażano w dość mało „elastyczne” układy chłodzenia, które zimą utrudniały silnikowi osiągnięcie optymalnej temperatury pracy (około 90 stopni Celsjusza).

Kierowcy zasłaniali chłodnicę głównie z dwóch powodów

Ciepło, które uciekało przez chłodnice, przekładało się nie tylko na dłuższe nagrzewanie kabiny (a więc komfort kierowcy i pasażerów), ale i na podwyższone zużycie paliwa .

Zakrycie atrapy chłodnicy miało na celu zmniejszyć przepływ zimnego powietrza przez chłodnicę, czyli zmniejszyć jej skuteczność. Wszystko po to, aby pomóc całemu układowi odpowiednio rozgrzać silnik.

Ten prosty manewr, według niektórych, sprawdzał się w praktyce i dlatego niektórzy stosują go we współczesnych autach. Okazuje się jednak, że w nowoczesnych autach takie „patenty” mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Kierowcy w nowoczesnych autach powinni zdać się „na fabrykę"

Technologia, również w motoryzacji, w ciągu ostatnich 20-30 lat zrobiła ogromny postęp. Producenci przez ten czas nie próżnowali i opracowali układy chłodzenia, które radzą sobie zarówno w trakcie „tropikalnych upałów”, jak i „zim stulecia".

Nowoczesne systemy mają być niezależne od temperatury otoczenia i nie wymagać dodatkowej pomocy - dlatego często można zaobserwować, np. specjalne żaluzje lub kierownice regulujące przepływ powietrza przez chłodnicę.

Jeśli zastosujemy dodatkową osłonę, może się okazać, że auto nie będzie mogło w należyty sposób oddawać ciepła z układu chłodzenia i zacznie się nadmiernie grzać.

Zasłanianie chłodnicy w starszych autach może przynieść korzyści, dlatego nie zaszkodzi zastosowanie takiego rozwiązania. Warto jednak zainwestować w dedykowane dla poszczególnych modeli osłony, które będą...po prostu estetyczne.

W przypadku tego typu rozwiązań możemy też mieć pewność, że nie zaszkodzą naszemu silnikowi i zapewnią mu niezbędną ilość powietrza.

Jeśli jednak nie chcemy inwestować pieniędzy, to należy pamiętać, że prowizoryczna osłona nie może zakrywać całej chłodnicy, a tylko jej część (nie większą niż połowę). Ponadto nie może przylegać bezpośrednio do chłodnicy.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd
Czytaj więcej >

Porady

Za naklejki na samochodzie możesz dostać mandat. Nie wszystkie są dozwolone
Czytaj więcej >

Porady

Na tej „zagadce” poległo wielu kierowców. Wiedziałbyś, kto ma pierwszeństwo?
Czytaj więcej >

Porady

Garaż jako część domu czy osobny budynek - co wybrać?
Czytaj więcej >

Porady

Jak dobrać boks dachowy do samochodu?
Czytaj więcej >

Porady

Prawo jazdy z kodem 78. Sposób na szybki i prostszy egzamin
Czytaj więcej >
Piotr Szczurowski

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Porady

Porady

Artykuł Sponsorowany

Długoterminowy wynajem auta
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

3 najważniejsze wady i zalety aut elektrycznych
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Wybieramy pokrowiec na skuter. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Czytaj więcej >
Porady

Artykuł Sponsorowany

Na jaki okres zawierana jest umowa ubezpieczenia AC?
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Tuning samochodowy - coraz popularniejszy w Polsce
Czytaj więcej >
Porady

Redaktor zDrogi.pl

Czym jest kolumna MacPhersona?
Czytaj więcej >