ZDrogi.pl > Aktualności > Wysokie spalanie zimą? Są sposoby, żeby je obniżyć
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:46

Wysokie spalanie zimą? Są sposoby, żeby je obniżyć

Spalanie paliwa w zimę
pxhere

Spalanie zimą. Dlaczego wzrasta?

Spalanie w zimę rośnie, choćby ze względu na to, że silnik potrzebuje więcej czasu na rozgrzanie się. Ponadto przy niskich temperaturach, motor ma większe zapotrzebowanie na energię potrzebnej do prawidłowej pracy.

Gdy jest zimno, gęstnieje olej, oraz inne płyny eksploatacyjne, przez co silnik napotyka większe opory. Wielu kierowców na pewno zna to uczucie, gdy przy mroźnym poranku, skrzynia biegów chodzi z trudem. Wynika to właśnie z nierozgrzanego oleju w skrzyni. 

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Ponadto zimą częściej jeździmy wolniej. To teoretycznie powinno nam obniżyć spalanie, ale kierowcy często jeżdżą na niższych biegach. To na pewno pomaga w ładowaniu alternatorem akumulatora, ale nie poprawia wyników spalania.

Spalanie może rosnąć także z powodu opon zimowych i nawierzchni na drogach. Ze względu na ślizgające się koła, są większe opory toczenia, więc i silnik musi więcej spalić do napędzenia auta. Są jednak sposoby, aby przynajmniej częściowo poradzić sobie z problemem.

Spalanie zimą wzrosło. Jak je zmniejszyć?

Wielu kierowców zimą popełnia jeden błąd, nie rusza autem dopóki wnętrze nie jest wystarczająco komfortowo nagrzane. Długi postój przy odpalonym silniku to nie tylko ryzyko wyższego spalania, ale i także mandatu.

Do tego zwykle wsiadając do auta, rozkręcamy nawiewy na maksimum, podobnie jak grzanie foteli. W ten sposób dodatkowo obciążamy silnik. To niewątpliwie pomaga w rozgrzaniu ciała w zimne dni, ale musimy się zastanowić, czy bardziej cenimy sobie komfort, czy oszczędność na paliwie

Oczywiście pamiętajmy przy tym, że nie można ot tak odpalić zimnego silnika i od razu odjechać z gazem w podłodze. Dajmy mu chwilę na złapanie temperatury, ale nie musimy czekać, aż ciepło zrobi się nam, wystarczy, że nagrzeje się sam motor.

Pomóc może także wyłączenie klimatyzacji. Pamiętajmy jednak, żeby co jakiś czas ją włączać, długie nieużywanie potrafi szkodzić układowi. Dlatego można wykorzystać klimatyzację np. przy rozmrażaniu szyb.

Ponadto powinniśmy dbać o poziom ciśnienia w oponach zimowych. Wielu kierowców o tym zapomina, a ciśnienie niższe o 0,5 bara niż zalecenia producenta, potrafią podnieść spalanie nawet o 5 proc. Oczywiście ta sama zasada działa w przypadku opon letnich.

Pamiętajmy również o tym, aby zachować sprawność auta. Stare świece, czy zużyte filtry paliwa również wpływają na spalanie samochodu. Co więcej np. uszkodzenie termostatu tylko przedłuży okres nagrzewania się silnika, więc i zwiększy spalanie

Warto również zajrzeć do bagażnika i sprawdzić, czy nie wozimy niepotrzebnych rzeczy przy sobie. Szczególnie jeśli zostały nam jeszcze przedmioty, które nie są zbyt użyteczne w tej porze roku.

Źródło: Wyborkierowcow.pl

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Powiązane