Land Rover Defender
Źródło: Photo by Don Stouder on Unsplash

Czy klimatyzacja samochodowa grzeje? Wyjaśniamy

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Jak zadbać o klimatyzację by nam wiernie służyła? Czy jest sens włączania "klimy" zimą? Zdradzamy jak działa i co jej szkodzi.

Klimatyzacja samochodowa, wbrew pozorom, nie jest tym samym co klimatyzacja, np. w biurze. Układ klimatyzacji połączony jest z układem wentylacyjnym. Zatem może się wydawać, że może też grzać. Tak naprawdę jednak ogrzewanie odbywa się w ten sam sposób co w autach bez "klimy".

Wbrew pozorom jednak warto uruchamiać klimatyzację na jesieni i zimą - ma ona nie tyle chłodzić, ile utrzymywać odpowiedni "klimat" wewnątrz auta. Dodatkowo też kompresor klimatyzacji kręci się nawet, wtedy kiedy klimatyzacja jest wyłączona.

Czynnik w układzie "wymieszany" jest ze smarem - jeśli więc "klima" nie jest włączona, kompresor może nie mieć smarowania. Wszyscy wiemy, że to nie może się dobrze skończyć.

Sam układ odpowiedzialny jest też za utrzymywanie właściwego poziomu wilgotności wewnątrz auta i zimą, np. może pomóc uniknąć parujących szyb. Każdy z nas wie, jak bardzo potrafi być to upierdliwe. Deszczową jesienią lub zimą wsiadając do samochodu, każdorazowo wnosimy "wodę" - w postaci mokrych ubrań czy śniegu na butach. W trakcie jazdy woda ta paruje i ostatecznie "nawilża" powietrze wewnątrz pojazdu. Klimatyzacja we współpracy z układem grzewczym zadba o sprawne wysuszenie powietrza - para wodna skropli się w parowniku.

Zalecane jest zatem nawet w sezonie "grzewczym" uruchamiać klimatyzację na minimum 10 minut w tygodniu. Pozwoli to utrzymać ją w sprawności i usunie zbędną wodę z wnętrza auta.
Nowoczesne samochody są w stanie do pewnego momentu gromadzić wilgoć, ale na dłuższą metę nieosuszanie powietrza może doprowadzić do nieprzyjemnego zapachu "stęchlizny" wewnątrz auta.

Co zyskujemy, uruchamiając klimatyzację minimum raz w tygodniu niezależnie od pory roku?-

  • Wydłużamy żywotność całego układu, włączając obieg czynnika będącego również substancją smarną.

  • Osuszamy powietrze wewnątrz auta. Nadmiar wilgoci może prowadzić, m.in. do nieprzyjemnego zapachu.

  • Dbamy o jakość powietrza, co ważne jest też dla naszego zdrowia.

Zatem warto!

Następny artykuł