ZDrogi.pl > Na drogach > Ratownicy medyczni zwyzywani za parkowanie karetką na sygnale
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:37

Ratownicy medyczni zwyzywani za parkowanie karetką na sygnale

Karetka parkowanie list ratownicy
Wikimedia Commons Stiopa CC4.0; Facebook.com Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi

Karetka zaparkowała z włączonymi sygnałami. Komuś się to nie spodobało

Karetka jako pojazd uprzywilejowany może znacznie więcej. Nie tylko musimy ją przepuścić na ulicy, gdy ma włączone koguty, ale również ma specjalne prawa, jeśli chodzi o parkowanie.

Zarówno karetki, jak i radiowozy, czy wozy strażackie, gdy mają włączone sygnały świetlne, wykonują obowiązki służbowe. Oznacza to, że w trakcie ich realizacji, jeśli wymaga tego sytuacja, nie muszą się przejmować zakazami parkowania.

Niestety, nie wszyscy są w stanie to zrozumieć. Ostatnio Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi podzieliła się z internautami "liśckiem", jaki ktoś im zostawił w karetce. Komuś nie spodobało się, jak zaparkował pojazd uprzywilejowany.

- Naucz się [...] parkować. Bo to że masz koguty włączone to nie znaczy że możesz parkować gdzie popadnie szm**o!! Nie utrudniaj innym wjazdu i wyjazdu!!! [interpunkcja oryginalna] - mogli przeczytać ratownicy na "liściku".

Karetka na sygnałach to znak, że ratownicy medyczni o ludzkie życie

Jak zwraca uwagę łódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, karetka na włączonych sygnałach świetlnych oznacza, że zespół jest w trakcie akcji ratowania życia. W takich sytuacjach nie ma czasu na zwracanie uwagi na to, czy komuś zastawili wyjazd z parkingu, czy nie. 

- Są to zwykle wizyty, podczas których prowadzimy resuscytację krążeniowo-odechową. Wezwania do osób z zawałem mięśnia sercowego, czy udarem mózgu. W tych przypadkach liczy się czas... - zaznaczają łódzcy ratownicy.

Oczywiście, sytuacja gdy chcemy wyjechać i okazuje się, że tego nie zrobimy przez pojazd uprzywilejowany, może być frustrująca. W takich sytuacjach musimy się jednak wykazać cierpliwością, bo możemy być praktycznie pewni, że ratownicy medyczni nie zrobili tego specjalnie.

Szczególnie że nie wiemy, kiedy sami będziemy potrzebowali pomocy. Ludzkie życie jest ważniejsze niż nasze spóźnienie kilkanaście minut spóźnienia.

W komentarzach można zauważyć wpisy kilku ratowników, którzy opisywali podobne sytuacje. Niektórzy kierowcy mieli nawet problem z przepuszczeniem ich pojazdu.

- Niestety sam wielokrotnie miałem utarczki słowne z takimi kierowcami. Jednakże raz zdarzyło się i tak, że pan kierowca próbował mnie zastraszyć hasełkami w stylu: "zaraz ci mor*ę obije **********", po czym mina tego pana była bezcenna, jak okazało się, że zabieramy jego ojca w stanie zagrożenia życia - relacjonuje jeden z ratowników na Facebooku.

Źródło: Facebook

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`