ZDrogi.pl > Porady > Parkowanie na chodniku - gdzie wolno, kiedy dostaniesz mandat, jak robić to prawidłowo?
Redaktor zDrogi.pl
Redaktor zDrogi.pl 19.03.2022 14:43

Parkowanie na chodniku - gdzie wolno, kiedy dostaniesz mandat, jak robić to prawidłowo?

Parkowanie na chodniku – gdzie wolno, kiedy dostaniesz mandat, jak robić to prawidłowo?
pixabay.com

Aktualne przepisy dotyczące parkowania na chodniku

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu parkowanie na chodniku było dozwolone niemalże na całej jego szerokości. Aut było na tyle niewiele, że przepisy nie musiały chronić pieszych. Z czasem zaczęły się problemy, bo samochody zaczęły zajmować każdą wolną przestrzeń miejską, a co za tym idzie znacznie utrudniać osobom niezmotoryzowanym codzienne życie. W związku z tym wprowadzono przepis regulujący zasady parkowania w miejscach uczęszczanych przez pieszych. I choć przez lata pewne zmiany powstały, to jednak trzon przepisów został ten sam.

Dziś, zgodnie z Kodeksem drogowym, parkowanie w miejscach niewyznaczonych, a zajmowanych zwyczajowo przez pieszych jest możliwe, gdy szerokość chodnika pozostawionego pieszym jest taka, że nie utrudnia im swobodnego przejścia, ale nie mniej niż 1,5 metra. Oznacza to, że w bardziej ruchliwych pasażach samochody nie powinny zastawiać chodnika, nawet zostawiając półtora metra odstępu. Choć oczywiście wynika to bardziej z kultury niż z przepisów, bo egzekwowanie jest niemożliwe przez niedoprecyzowanie niektórych terminów.

Kiedy samochód nie może zaparkować na chodniku?

Jednak parkowanie na chodniku nie jest takie oczywiste. Jak się okazuje przepisy jasno precyzują rodzaj samochodu, który na taki manewr może sobie pozwolić, i to niezależnie od tego, czy mamy miejsce pozostawione pieszym.

  • W przypadku auta osobowego, którego masa całkowita jest większa niż 2,5 tony, niedozwolone jest w ogóle wjeżdżanie na chodnik, także dwoma przednimi kołami lub bocznymi. Warto też pamiętać, że na chodniku nie może także parkować auto, które zostawia miejsce pieszym, ale stanowi zagrożenie dla ruchu drogowego na ulicy.

  • W przypadku auta innego niż osobowe parkowanie jest dozwolone tylko przednimi kołami lub kołami bocznymi, pod warunkiem, że łączna masa DMC nie przekracza 2,5 tony. Dodatkowe obostrzenia są takie same jak w przypadku aut osobowych,

  • W miejscach wyznaczonych do parkowania liniami poziomymi na chodniku mogą parkować auta osobowe oraz inne niż osobowe, wówczas już pełnymi dwoma osiami, ale ich DMC nie może przekraczać 2,5 tony.

Parkowanie na chodniku – odholować czy zablokować?

No dobrze, w takim razie co dzieje się z samochodem, który został zaparkowany nieprawidłowo? To zależy od tego, w jak usilny sposób utrudnia on ruch pieszych lub ruch drogowy. Tak jak w większości przypadków związanych z nieprawidłowym parkowaniem, tak i tu Straż Miejska ma prawo odholować samochód na koszt właściciela, jeśli ten znacząco utrudnia ruch.

Wówczas koszt to średnio 500 złotych. Ale zwykle nie ma znacznego naruszenia przepisów, a zwykłe wykroczenie. Wówczas, gdy samochód nie przeszkadza zanadto w codziennym ruchu, a więc np. zostawił pieszym około 1 metra, Straż Miejska decyduje się na blokadę na koła i mandat.

A jak wygląda taryfikator za parkowanie na chodniku w sposób niedozwolony? Podstawowy mandat wynosi 100 złotych i najczęściej na tym się kończy. Jeśli strażnik uzna za stosowne zgłosić sprawę do sądu, wówczas ten może wyznaczyć właścicielowi pojazdu karę w wysokości nawet do 3000 złotych.

Jeśli natomiast dojdzie do zbiegu wykroczeń, wówczas mandat jednorazowy, bez orzeczenia sądu, może urosnąć maksymalnie do 1000 złotych. Jest jeszcze wspomniane odholowanie, które także pochłania odpowiednią kwotę. Generalnie nieprawidłowe parkowanie się nie opłaca.

Znak zatrzymywania się i postoju a parkowanie na chodniku

Czasem jednak kierowcy mylnie interpretują znaki. W takim wypadku bronią się, że zakaz był stosowany na drodze. Wynika to po części z nieznajomości nowych przepisów, a po części z wieku, bo dawniej znaki B-35 – zakaz postoju – i B-36 – zakaz zatrzymywania się – odnosiły się do elementów drogi, w którą nie wchodził chodnik. Tak też można by było pomyśleć, czytając dokładnie przepisy dotyczące samego parkowania na chodniku. Z drugiej jednak strony okazuje się, że przepisy nie precyzują tego, co w osobnym artykule już napisano.

Okazuje się, że w myśl przepisów, które obowiązują już kilkanaście lat, droga to nie tylko jezdnia, ale także chodnik. A skoro jest jego częścią, to znaki zakazu, w tym postoju i zatrzymywania się, odnoszą się także do chodnika. Zatem zatrzymanie się na chodniku ostatecznie jest dozwolone czterema kołami przez samochody osobowe, które pozostawiają nie mniej niż 1,5 metra pieszym, nie utrudniają ruchu drogowego na jezdni, a także nie ma zastosowania znak zakazu zatrzymywania się oraz auto nie przekracza DMC 2,5 tony.

Powiązane