ZDrogi.pl > Aktualności > Ustawa o hulajnogach elektrycznych została zatwierdzona
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 19.03.2022 14:43

Ustawa o hulajnogach elektrycznych została zatwierdzona

Hulajnogi elektryczne są przepisy
Wikimedia Commons Cybularny CC1.0

Hulajnogi elektryczne doczekały się przepisów

Hulajnogi elektryczne nie zostały przez ustawę zakwalifikowane jako UTO, są oddzielnym bytem w świetle polskiego prawodawstwa. Jako Urządzenia Transportu Osobistego kwalifikuje się pojazdy napędzane elektrycznie bez siedzenia i pedałów przeznaczone do kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

- Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe - czytamy w ustawie.

Nie wiadomo dlaczego rząd zdecydował się na takie rozróżnienie. Wiadomo natomiast, że zarówno na hulajnodze, jak i na UTO będzie można jeździć z prędkością maksymalnie 20 km/h poza chodnikiem.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Ponadto kierujący UTO i hulajnogami elektrycznymi będą mieli obowiązek sygnalizować wykonywanie manewrów (zmiany kierunku jazdy, pasa ruchu etc.). Jeśli pojazd nie ma kierunkowskazów, trzeba ostrzegać przed manewrem ręką. 

Hulajnogi elektryczne, a ścieżki rowerowe

To jednak nie koniec. Kierujący hulajnogami będą mieli obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone w kierunku, w którym się porusza. Ponadto kierowcy samochodów przy skręcie w prawo będą musieli ustąpić pierwszeństwa przejeżdżającym przez jezdnię hulajnogom elektrycznym.

Jeśli jednak nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów, kierowca hulajnogi elektrycznej ma jechać jezdnią, ale tylko w miejscach, gdzie dozwolona prędkość nie przekracza 30 km/h. W wypadku wyższych ograniczeń musi jechać chodnikiem. To spora różnica względem UTO, których kierujący w przypadku braku drogi dla rowerów mają korzystać z chodnika, nie jezdni.

Ponadto na chodniku kierujący hulajnogami i UTO mają obowiązek ustąpić pieszym. Użytkownicy hulajnów i UTO musza także jechać z prędkością zbliżoną do tempa pieszych, zachować szczególną ostrożność i nie utrudniać ruchu po chodniku. Można oczywiście wyprzedzać spacerowiczów, ale jak podkreśla ustawa "ze zbliżoną prędkością".

Hulajnogi elektryczne, a wiek kierujących

Ustalono również wiek użytkowników hulajnóg elektrycznych i UTO. Korzystać z nich nie mogą dzieci poniżej 10 roku życia, chyba że w strefie zamieszkania. Ponadto muszą być w tym czasie pod opieką osoby dorosłych.

Natomiast dzieci w wieku 10-18 lat mogą kierować hulajnogą elektryczną, pod warunkiem posiadania karty rowerowej. Do kierowania uprawnia ich także prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Ponadto nie można jeździć ani UTO, ani hulajnogami elektrycznymi po spożyciu alkoholu, czy narkotyków. Parkować należy przy krawędzi chodnika, z dala od jezdni. Nie można przewozić na nich także innych hulanóg elektrycznych.

Źródło: Autoblog

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected] ===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`