Jeden fotoradar tylko w styczniu zarejestrował 1614 wykroczeń
Fotoradary straszą skutecznością. W styczniu zarejestrowały ponad 100 tys. wykroczeń
Fotoradary mimo tego, że są oznaczone odpowiednimi znakami i tak łapią wielu kierowców na łamaniu przepisów. Tylko w styczniu urządzenia zarejestrowały 112 tys. wykroczeń, z czego ok. 110 tys. dotyczyło przekroczenia prędkości.
W Szczecinie, od strony wjazdu ze Stargardu, fotoradar stoi od lat i jest dobrze znany lokalnym kierowcom. Mimo tego, w styczniu 2021 roku zrobił 1614 zdjęć , więc jest najskuteczniejszym urządzeniem w tym okresie pomiarowym.
Jak mówi jeden z kierowców dla Polsat News, faktycznie fotoradar uspokaja ruch w tym miejscu. Użytkownicy drogi faktycznie przed nim zwalniają, ale niestety, d alej jest "normalnie", czyli większość jedzie nieprzepisowo .
`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej
Problemy z kierowcami były także w Gorzowie Wielkopolskim. Jak podają lokalni policjanci, w styczniu padł rekord zabranych uprawnień do kierowania pojazdami.
Fotoradary są skuteczne, więc ITD postawi nowe
Monika Niżniak z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego podała również informacje o "najszybszym" piracie drogowym złapanym przez fotoradar. Kierowca Forda C-Max jechał aż o 70 km/h za szybko w terenie zabudowanym, co oznacza oczywiście utratę prawa jazdy na miesiąc.
W związku z obecną sytuacją na polskich drogach i wysoką skutecznością odcinkowych pomiarów prędkości (OPP), ITD zapowiedziało postawienie nowych urządzeń . W najbliższym czasie OPP ma być aż 100% więcej (39 nowych urządzeń), przybędzie także tradycyjnych fotoradarów. Stary sprzęt również zostanie wymieniony na nowszy .
Fotoradary nie starczą. Eksperci postulują inne rozwiązania
Eksperci wypowiadający się dla Polsat News twierdzą, że takie rozwiązanie to za mało, aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Coraz częściej porusza się temat podwyższenia kwot mandatów.
Były policjant biura ruchu drogowego KGP, Marek Konkolewski uważa, że obecne grzywny są zwyczajnie za niskie i nie odstraszają dostatecznie kierowców. Zaznacza, że mamy najniższe mandaty w Unii Europejskiej , jednak jego zdaniem politycy boją się wprowadzenia większych zmian.
Z kolei Tomasz Kulik, instruktor nauki i techniki jazdy szkoły jazdy "Kulikowisko" w rozmowie z Polsat News zauważył, że problem można rozwiązać na inne sposoby. Jednym z nich jest choćby wysokość mandatu zależna od dochodów złapanego kierowcy.
Drugą jest podwyższenie składek OC. Obecnie zależne są one od wielu czynników, w tym wieku kierowcy, danych auta, oraz tego czy prowadził bezszkodową jazdę. Propozycją Kulika, jest dodanie do tego kryterium okresu jazdy bez mandatów.
Źródło: Polsat News
`
Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl ===============================================================================================
zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. __Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl
Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl
-
Motocyklista uderzył w znak drogowy i stracił nogę. Kompletna znieczulica świadków - Wideo
-
W dziesięć sekund rozbił klasyczne Ferrari o przydrożny mur - Wideo
-
Na estakadzie Kwiatkowskiego w Gdyni, spod naczepy ciężarówki wyskoczył mężczyzna
`