ZDrogi.pl > Aktualności > Co oznaczają kolorowe kropki na felgach lub oponie? Warto wiedzieć
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.03.2022 14:37

Co oznaczają kolorowe kropki na felgach lub oponie? Warto wiedzieć

Co oznaczają kolorowe kropki na oponach?
Photo by Frank Albrecht on Unsplash

Wielu z was kupując opony, zauważyło kolorowe kropki, którymi często bywają oznaczone. Nie każdy jednak zastanawia się, co oznaczają i do czego służą. Warto jednak to widzieć, pomagają one prawidłowo założyć oponę.

Kropki znajdziemy, w przypadku większości nowych opon, na ich zewnętrznej stronie. Wszystko dlatego, że opona, tak jak i felgi, powinna być idealnie wyważona, aby zapewnić nam bezpieczną i komfortową jazdę.

Niestety nie jest to możliwe, dlatego na nowych oponach zaznacza się miejsca, gdzie wychylenie zmiennej siły promieniowej jest najwyższe lub najniższe. Taka informacja jest wskazówką dla wulkanizatora, jak założyć oponę na felgę, aby ograniczyć konieczność stosowania ciężarków i pasków wyważających.

Co oznaczają konkretne kolory i symbole?

System kropek nie jest w żaden sposób narzucony i każdy producent stosuje własne oznaczenie. Niektóre firmy stosują zamiast nich, np. trójkąty. Kolor symboli również może być różny.

Przykładowo firma Bridgestone do zaznaczania najlżejszych miejsc na oponie wykorzystuje symbole barwy żółtej, a czerwoną oznacza najcięższe punkty. Z kolei Yokohama i wielu innych Azjatyckich i europejskich koncernów, białą kropką informuje dystrybutora o pomyślnym przejściu testów jakościowych.

Nie każda kropka będzie więc miała dla nas, kierowców, znaczenie. Coraz popularniejsze staje się również oznaczanie w ten sposób felg - najczęściej tych „fabrycznych”, na które trafiają opony na pierwszy montaż.

Dzięki takim oznaczeniom można optymalnie dopasować te dwa elementy i, przynajmniej w teorii, dostarczyć klientowi auto o jak najlepszych właściwościach jezdnych.

Czy zatem sugerować się kropkami podczas wyboru opon?

Ich obecność bywa pomocna, a ich brak w żadnym razie nie dyskwalifikuje opony. Dla użytkowników mają one małe znaczenie, a wulkanizatorzy potrafią wyważyć koło bez względu na dopasowanie opony do felgi - nie trzeba więc specjalnie zwracać uwagi na symbole na ogumieniu.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Źródło: zDrogi.pl